Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Crusader Kings: Deus Vult
#1
Acesta este un joc facut de Paradox Entertainment, si are la baza, intretinerea unei familii regale din Evul Mediu, asta insemnand sa pastrezi aceasi dinastie pana la sfarsitul jocului. Adica daca succesorii tai mor, si mori fara sa ai urmas, jocul se termina. E foarte intresant acest joc deoarece in principiu aliantele ti le faci casatorindu-ti membrii curti, succesorii, si personajul propriu. Daca nu iti convine sotia, deoarece ti-a facut copii cu Inbred(un fel de handicap care scade extrem de tare din atributii), o poti asasina, si tu te poti recasatorii. Atentie, deobicei un Duce nu va accepta sa iti ofere fiica tie ca si Conte, ci o va oferi unui rege sau altui Duce. Asasinarea in principiu este o chestie extrem de importanta in joc. De asemenea trebuie sa arunci un ochi si pe membrii curti, deoarece trebuie sa vezi care este cel mai bun(in functie de atributii) sa ocupe o anumita functie in regat care sa te avantajeze(anumite atributii a celor ce ocupa functii, vor intra in atributiile tale, de exemplu un Marshal se bazeaza pe atributia martial, asa ca cel ce ocupa functia de Marshal, in functie de cat martial are, martialul tau va creste)...armata spre surprinderea mea nu o poti crea, ci construind cladiri gen Training ground si Castle, iti va creste coeficientul armatei, si viteza de creare a ei(armata se creaza singura, nu o poti crea tu. In acest joc se pune accent si pe vasali, deoarece acestia cu cat sunt mai loyali, cu atat statul tau va fi mai puternic atat economic cat si militar. E un joc ce merita jucat, aici voi prezenta reusitele mele din joc.
Apropo daca doriti sa vedeti mai concret despre ce e vorba puteti urmari videourile lui:



Din aceste video-uri va veti face o parere. In orice caz acest joc merita jucat apropo. Va voi spune evolutia mea.

Am inceput ca si conte al Costantei, mi-am marit cat de cat armata, suficient cat sa cuceresc Targoviste, Turnu si Severin, apoi Galatiul...din pacate Targoviste a fost luat de Bulgari. Acestia fiind anexati de catre musulmani. Imperiul Bizantin a cazut incet incet sub presiunea Turcilor Selgiucizi, am incercat sa ii ajut cu armata, dar fiecare trupa ce o trimiteam era zdrobita. Asa ca am asteptat pana mi-a crescut armata pe la 2000, dar nu am mai apucat sa ii ajut pe Byzantini, deoarece au fost anexati in mare parte, iar eu am fost atacat din nord de Pecenegi. Am reusit sa le resping atacul, dar cu mari pierderi. Am cucerit Karkuna, si i-am facut pe contele din sudul Karunei vasal. De asemenea Contele din Vidin mie vasal, si cel din Targoviste. Cel mai culmea e ca Timisoara mi-a acceptat cererea de vasalitateHaha. Mai jos imi puteti vedea imperiul. Acum voi vorbi de familia pe care o conduc. Pai, odata cu venirea lui Basileos la putere -am facut rost de o nevasta care avea atributii pentru spy master(nu de alta dar aveam nevoie de un spion bun) am avut 4 copii, 1 l-am facut pe martial, 1 pe religie(acum imi e episcop al tarii) si 2 sunt comandantii a doua regimente. Odara cu venirea lui David, s-au intamplat o gramada de lucruri mai fericite si mai nefericite. Prima sotie a murit la nastere, dupa ce la nascut pe Evangelios, David are un baiat din flori, Staurikios, care va fi urmas, a doua sotie a facut 3 copii, toti 3 au iesit inbred, deoarece se pare ca mama copiilor era ceva neam de-al mamei lui David, astfel a trebuit sa o asasinez. Mai traiesc doar 2 fete din cei 3, iar Evangelios a fost asasinat de catre pecenegi. De asemenea a ma avut un copil din flori, Thomas, pe care l-au asasinat tot pecenegiiHaha. Oricum, in vremea lui David, tarisoara pe care o avea Basileos a devenit un regat, si inca este in crestere, am de gand sa mai cer la cativa conti sa devina vasalii mei, iar apoi pot reincepe cuceririileSmile.
Stiu ca v-am plictitsit cu povestea de mai sus, dar merita incercat jocul, e extrem de apropiat de acele vremuri.


Attached Files Thumbnail(s)
           
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#2
E mult mai complicat decat Victoria. Haha
Sup
replyReply
#3
Da e mult mai complicat, pai odata e ca si Victoria, ca organizare a statului, si in al doilea rand trebuie sa ingrijesti si conducatorul, pentru ca dinastia lui sa reziste, si in al treilea rand, trebuie sa iti faci si vasaliHaha).
Fii atent, deci in poza imperiu 2, ce vezi cu verde inchis e statul meu, iar ce vezi cu verde deschis sunt vasalii, teritoriile cu portocaliu, am titlu pe ele, deci pot sa le atac oricand(cand o-i avea armata mai bunaHaha. In poza imperiu, e ce a mai ramas din imperiul Bizantin si da sunt vasalul regelui Bizantului, deci fac parte din imperiul lui(ma bucur de acest lucru deoarece m-a ajutat extrem de mult in razboaiele din vecinati. Iar in poza Belgrade, vedeti teritoriul pe care urmeaza sa il cuceresc.Smile...apropo aici e mai usor sa cuceresti teritorii decat in VictoriaSmile.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)