Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hearts of Iron 2
#1
Hearts of Iron 2, un joc creat de Paradox Interactive, cei care au facut si Victoria (unul dintre cele mai bune jocuri de strategie).
Acest joc este continuarea lui Victoria, cel din urma terminandu'se in 1935. HOI incepe in 1936 si se termina in 1947, dar s-au lansat cateva expansiuni...defapt mai multe, s-au facut chiar si jocuri dupa acesta.
Sa le enumar:
-Hearts of Iron 2 Doomsday (se termina in 1953)
-Hearts of Iron 2 Armaggedon (1964)
-Hearts of Iron 2 Doomsday-Armaggedon (1964)
-Iron Cross - An Hearts of Iron game
-Arsenal of Democracy - An Hearts of Iron game
-Darkest Hour - An Hearts of Iron game.

Le-am incercat pe majoritate, si pot spune ca Darkest Hour este PE DEPARTE cel mai bun, harta este cea mai realistica, mai realistica decat cea din Victoria. Granitele sunt facute perfect, jocul prinde WW1 pana la razboiul rece.

Am jucat si Arsenal of Democracy, ca Romania. Am atacat Bulgaria, iar Rusia mi-a declarat razboi deoarece le-au declarat independenta. Imediat dupa Imperiul Unit si restul aliatilor a declarat razboi Rusiei (in 1940), deoarece mi-au declarat independenta. Dar a intrat si Axa, deoarece m-am aliat cu ei. In 1940 Rusia lupta contra Axei si a Aliatilor, Axa contra Rusiei si Aliatilor, iar Aliatii contra Axei si Rusiei..jocul a luat'o ahistorical.
Si in plus, Axa a primit multi aliati care erau inamici in realitate..gen Yugoslavia, Grecia si alte tari care erau neutre in realitate..Turcia si Spania.
Spania a pierdut rapid cu francezii, dar pana la urma au fost eliberati de nemti, cand au anexat Franta.
Pe frontul estic Axa se misca incet, eu nereusind sa trec de Nistru..Odessa si Balta au fost foarte bine aparate, pana la un moment dat cand nemtii au inceput sa piarda cand erau pe a 3-a linie..atunci sovieticii m-au invadat si m-au incercuit in Chisinau unde mi-a distrus toate trupele..capitulare automata. Nemtii aveau trupele in Franta si n-au apucat sa ajunga la timp, din cauza timpului pierdut in Spania. Astfel sovieticii au ajuns pana in Ploiesti, unde am capitulat..

Acum m-am apucat de Doomsday..tot cu Romania, doar ca de data asta am inceput campania in '36, nu in '39, in asa fel sa imi fac armata si technologia cum vreau eu si sa distrug sovieticii..si marele plan, invadarea prin Turcia si prin Crimeea. Mi-am facut doua nave de transport si cateva crucisatoare sa le distrug toate convoaiele. Multe avioane, interceptoare, bombardiere, luptatoare...tancuri, HQ-uri (am omis asta in Arsenal of Democracy) si multe divizii, toate de ultima generatie. Am inceput cautarile in puterea nucleara, am deja o fabrica de testari de rachete in Brasov, Industria e sus si mi-am facut fortificatii si AA-uri in orasele importante, am trimis spioni in toate tarile cu care urmeaza sa lupt....nu prea vad ce imi poate sta in cale. Intai am sa invadez Bulgaria, chiar cand razboiul incepe, dupa ce ma aliez cu Germania in asa fel ca rusii sa nu ma atace. Dupa atac Yugoslavia si Grecia, apoi Rusia, trebuie sa termin cu astea 3 pana in '41..iar dupa calculele mele cu armata asta pot sa ii termin pana in vara anului 1940. Iar rusii...pe astia am sa ii termin inainte de '43, daca nu ii termin pana atunci, am pierdut.

O poza:    

Daca cineva vrea sa jucam online, Hoi2 original, Hoi2 Doomsday, cat si Victoria..imi da un PM. Joc oricand. Smile

*Ma gandesc sa fac un After Action Report cand razboiul incepe. Cred ca am sa las AAR-ul cu Italia deoparte deocamdata.
**Antonescu este in joc, la fel si partidele REALE din acel timp...poti alege oamenii partidului, etc.
Sup
replyReply
#2
Si a inceput...
Sup
replyReply
#3
Am inceput un nou AAR (ma opresc la astea 3)..este cu Romania in WW1...si cu ocazia asta am facut un INTRO !!! Grin

Sup
replyReply
#4
Hoi2 - Part 2:
Sup
replyReply
#5
Am si eu o intrebare, voi intrati pe thread'urile mele doar ca sa nu va mai apara ca nevizualizat? Sau deloc? Cel putin pentru mine aceste After Action Report's inseamna mult pentru mine, e obositor sa tot faci poze, intri in paint, salvezi, apoi sa faci video-ul, sa cauti o muzica potrivita..ce sa mai zic de intro, la care am stat o ora, a trebuit sa caut si un convertor...
Acum nu va pot obliga, dar tine si de bun simt. E reclama aia la Rom, cum romanii se apuca de ceva si nu termina, cred ca stiu de ce nu termina.

Darkest Hour - P2:
Sup
replyReply
#6
De ce nu faci pozele cu fraps, le pune automat intr-un folder ales de tine format jpg... E doar o apasare de buton.Wink
replyReply
#7
Pentru ca nu-mi place asa. Vreau sa ma asigur ca poza a iesit bine si uneori mai trebuie sa adaug cate ceva.
Oricum, mi-am gasit un loc unde sper sa fiu mai apreciat decat aici.
Raiul Paradoxului..
Sup
replyReply
#8
Nu prea cred ca mai intereseaza pe cineva AAR-urile mele, dar am sa continui:
Hoi2-Part 3:
Sup
replyReply
#9
hei .
three days grace Grin
nice"D
replyReply
#10
Darkest Hour P3:
Sup
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)