Poll: Care mare inselatorie prezentata vi se pare cea mai relevanta?
You do not have permission to vote in this poll.
Crestinismul copia altor culturi.
38.89%
7 38.89%
Atacul din 11 septembrie 2001
38.89%
7 38.89%
Rezerva federală americană
11.11%
2 11.11%
Nici o teorie nu e demonstrata.
11.11%
2 11.11%
Total 18 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zeitgeist - pro/contra
#1
Filmul



Probabil ca ati auzit de celebrele documentare si filmul Zeitgeist. Mai multe nu spun, dar este ceva pe care oricine ar trebui sa-l vizioneze pentru a-si forma o parere despre evenimentele pe care le-a trait omenirea de-a lungul timpului.

Va dau un link de vizionare. Inregistrarea e gratis.
http://vplay.ro/watch/w5yk2r3g/


Asa ca va cer parerea referitoare la oricare dintre marile evenimente prezentate in acest documentar.

----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#2
M-am hotarat sa ma uit la film/documentar si am rezistat numai 16 minute...

Inceputul filmului (si probabil si celelale parti, nu stiu) incearca sa minta oamenii zicand ca povestea lui Isus Hristos are multe elemente asemanatoare cu povestiile altor oameni mari care au trait inaintea lui, asa ca asta e un film de propaganda impotriva credintei crestine, o incercare patetica de a distruge credinta crestinilor.

ZEITGEIST zice ca Horus:
- s-a nascut pe 25 decembrie: ARGUMENT IMBECIL & MINCIUNA (Ei vor sa faca in asa fel incat sa para ca cei care au scris povestea lui Isus au adaugat detalii de la alti oameni importanti dinainte de Isus; o persoana pe care il duce putintel mintea isi da seama ca Isus Hristos NU s-a nascut pe 25 decembrie, asa ca tot argumentul asta e incredibil de idiot; in plus Horus NU s-a nascut pe 25 decembrie ci undeva in Octombrie/Noiembrie)
- s-a nascut dintr-o fecioara: MINCIUNA
- s-a nascut intr-o pestera si nasterea sa a fost anuntata de un inger si de o stea cazatoare, si au fost prezenti niste pastori: MINCIUNA (nu exista nicio referinta pentru povestea asta)
- a fost botez intr-un rau la varsta de 30 de ani: MINCIUNA
- a avut 12 ucenici: MINCIUNA (Horus a avut 4 ucenici, iar la un anumit punct in povestea lui se zice ca a avut 16 ucenice, dar NU 12)
- a fost crucificat intre 2 talhari, ingropat pentru 3 zile si apoi a inviat: MINCIUNA (In majoritatea versiunilor povestii lui Horus, nu se vorbeste despre moartea lui, desi este o versiune a povestii in care el moare si invie in fiecare zi in timp ce rasare soarele)
- era numit “Way”, “the Truth the Light”, “Messiah”, “God's Anointed Son”, “Son of Man”, “Good Shepherd”, “Lamb of God”, “Word made flesh”, “Word of Truth”, "the KRST" or "Anointed One”: MINCIUNA (niciunul dintre aceste titluri nu sunt din mitologia egipteana si Horus a avut alte titluri (ca orice alt om important), dar nu pe acestea)


Urmatorul e Attis, conform Zeitgeist Attis:
- s-a nascut pe 25 decembrie: ARGUMENT IMBECIL & MINCIUNA (uita-te mai sus la explicatie)
- a fost crucificat: MINCIUNA (Attis a murit din cauza faptului ca s-a auto-castrat)
- a inviat: MINCIUNA (in o versiune a povestii Attis nu invie, iar in alta dupa multa vreme se transforma intr-un copac)

De asta am rezistat doar 15-16 minute. Daca nu ma credeti va rog sa va documentati in mai multe parti sa vedeti si voi cat de mincinosi sunt cei care au facut filmul asta, iar cei care cred tot ce zice filmul fara sa cerceteze cele spuse... hmm ce sa mai zic...
replyReply
#3
In perioada dinaintea lui Hristos s-au scris aceste povesti(fabule) despre anumite evenimente ce aveau loc in univers(astrologie). Fiecarui eveniment i s-a insusit cate un 'zeu', caruia i s-a facut o poveste.

Astfel majoritatea acestor povesti aveau urmatoarele detalii: nascut dintr-o fecioara, inviat dupa 3 zile si diverse miracole pe care le-a facut. Invierea chiar dupa 3 zile la o multime de zei mi se pare absurda.

Povestile sunt fapte certe, scrise pe tablite de piatra de catre egipteni in marea lor parte in perioada dinaintea lui Hristos. (dupa ce au spus cei din documentar. )


Deoarece nu stiu sa citesc acele tablite si nu pot avea incredere in vorbele celor care au facut documentarul sunt dispus sa trec peste acest subiect.


@Kristi, ce parere ai de acea zi din an in care soarele apune, sta trei zile in acelasi punct (vizibil de pe pamant) si apoi dupa aceste trei zile se inalta la cer, facand fericiti majoritatea oamenilor?
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#4
(07-23-2012, 04:52 PM)Terente Wrote: (dupa ce au spus cei din documentar. )

Uite aici e problema, nu te supara pe mine dar eu nu inteleg de ce crezi tot ce zic aia din documentar. Citeste povestea vietii lui Horus, Attis si o sa vezi ca tot ce au zis in primele 15 minute despre ei nu sunt altceva decat niste minciuni. simplu. Singura intrebare pe care o vad eu in momentul asta e: Care e scopul lor in crearea documentarului asta? De ce sunt atat de disperati ca crestinii sa renunte la credinta lor, incat sa foloseasca minciuni ca sa isi sustina teoriile lor?

(07-23-2012, 04:52 PM)Terente Wrote: @Kristi, ce parere ai de acea zi din an in care soarele apune, sta trei zile in acelasi punct (vizibil de pe pamant) si apoi dupa aceste trei zile se inalta la cer, facand fericiti majoritatea oamenilor?

Nu stiu despre ce vorbesti Grin . Apare asta in documentar? Daca da atunci cam pe unde?
replyReply
#5
(07-23-2012, 05:10 PM)Kristi Wrote: Uite aici e problema, nu te supara pe mine dar eu nu inteleg de ce crezi tot ce zic aia din documentar.

Nu ma supar stai calm... nu mai sunt omu' ala care nu gandea. Smile
Inca nu cred 100% ce spun cei din documentar. Voi verifica ceea ce au spus ei si apoi imi voi forma parerea. Am spus si la sfarsit ca nu ma pot baza pe ce au zis ei, doar pentru ca nu stiu povestea adevarata a acestor zei. Dar si daca voi gasi povestea numai la 4 zei, nu la 20-30 cati spuneau ei cu invierea dupa 3 zile, o sa le acord dreptate.


(07-23-2012, 04:52 PM)Terente Wrote: Nu stiu despre ce vorbesti Grin . Apare asta in documentar? Daca da atunci cam pe unde?

Caut acum si iti spun.

Minutul 20. Poate putin mai devreme.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#6
(07-23-2012, 04:52 PM)Terente Wrote: @Kristi, ce parere ai de acea zi din an in care soarele apune, sta trei zile in acelasi punct (vizibil de pe pamant) si apoi dupa aceste trei zile se inalta la cer, facand fericiti majoritatea oamenilor?

Miscarea de rotatie a soarelui e una sinusoidala, la solstitiu ajunge la punctul extrem al anotimpului, de aceea pare ca se misca foarte incet, perioada in care soarele isi schimba directia. Soarele nu se opreste, ci pur si simplu se misca foarte incet. Apoi incepe sa accelereze, incet la inceput, si atinge viteza maxima la echinoctiu, iar imediat ce a trecut de acest punct, viteza soarelui descreste iarasi pentru ca se aproprie de celalalt punct extrem.

Si in legatura cu Zeitgeist: Documentarul asta zice ca soarele se misca 1 grad din 22 dec pana in 25 dec, chestie care este iarasi o minciuna.

Am gasit un site care calculeaza pozitia soarelui ( http://www.esrl.noaa.gov/gmd/grad/solcalc/azel.html ) si intre 22 dec si 25 dec soarele se misca 0.06 sau 0.07 grade. Prea multe minciuni intr-un singur documentar...
replyReply
#7
(07-23-2012, 06:30 PM)Kristi Wrote: [quote='Terente' pid='64700' dateline='1343051557']
Miscarea de rotatie a soarelui e una sinusoidala, la solstitiu ajunge la punctul extrem al anotimpului, de aceea pare ca se misca foarte incet, perioada in care soarele isi schimba directia. Soarele nu se opreste, ci pur si simplu se misca foarte incet. Apoi incepe sa accelereze, incet la inceput, si atinge viteza maxima la echinoctiu, iar imediat ce a trecut de acest punct, viteza soarelui descreste iarasi pentru ca se aproprie de celalalt punct extrem.
0.07 grade. Prea multe minciuni intr-un singur documentar...

Deci nu crezi in aceasta varianta. Nu-mi dau nici eu inca cu parerea, caut informatii mai multe si revin.


Acum citesc carti originale in care o sa caut legaturi.

Uite am gasit deja una.
“If he was the son of God, turn a stone into bread.”

Nu e prea mare legatura, dar o sa gasesc mai mult.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#8
Nu gasesc optiunea E bun de pus cand n-ai somn :|.

Sunt la minutul 7 si deja imi cad ochii'n gura..:

Uh..evrei..mi-a captat atentia.

"Acesta este soarele".


Pfff...Haha =))
Nu mai pot..Haha

Din ce joc au scos batalia aia dintre Seth si Horus?

Ha ha..e un film pe national TV la care se uita mama..in fiecare episod apare Krishna. =))

Da' cei cu lista aia? A pus tot dexul acolo? 28:00

Deci dracusorul ala de la 32:00 zici ca's eu dimineata. :-j

Yay! N-am adormit pana la partea a 2-a!
Like a boss.

Uhhh..Salam Bin Laden.
Sup
replyReply
#9
Warhell, nu zici ca sunt cam multe postari succesive? ... sau ai pus tu hr?
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#10
Oups..Haha

Are si comedieeeee....asta mai lipsea! GrinGrinGrinGrin
Sup
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)