Poll: Care mare inselatorie prezentata vi se pare cea mai relevanta?
You do not have permission to vote in this poll.
Crestinismul copia altor culturi.
38.89%
7 38.89%
Atacul din 11 septembrie 2001
38.89%
7 38.89%
Rezerva federală americană
11.11%
2 11.11%
Nici o teorie nu e demonstrata.
11.11%
2 11.11%
Total 18 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zeitgeist - pro/contra
#21
Nu mi-ai raspuns la intrebare...Smile
Sup
replyReply
#22
Daca intra-i pe link-ul pe care ti l-am dat, si ai fi dat scroll down, ai fi ajuns la sectiunea asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Historicity...an_sources

Sau aici: http://www.huffingtonpost.com/bart-d-ehr...49544.html

Sau aici
replyReply
#23
Pasajul din Tacitus on Christ:

"Consequently, to get rid of the report, Nero fastened the guilt and inflicted the most exquisite tortures on a class hated for their abominations, called Christians by the populace. Christus, from whom the name had its origin, suffered the extreme penalty during the reign of Tiberius at the hands of one of our procurators, Pontius Pilatus, and a most mischievous superstition, thus checked for the moment, again broke out not only in Judæa, the first source of the evil, but even in Rome, where all things hideous and shameful from every part of the world find their centre and become popular. Accordingly, an arrest was first made of all who pleaded guilty; then, upon their information, an immense multitude was convicted, not so much of the crime of firing the city, as of hatred against mankind".

Mi se pare putin cam formal si nepasator limbajul folosit.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#24
Pai, Tacitus a fost un istoric al imperiului roman, asa ca trebuia sa fie impotriva lui Isus altfel suferea si el soarta primilor crestini.
replyReply
#25
(07-24-2012, 03:13 PM)Kristi Wrote: Pai, Tacitus a fost un istoric al imperiului roman, asa ca trebuia sa fie impotriva lui Isus altfel suferea si el soarta primilor crestini.

Deci sunt Tacitus(Tacit), Suetonius (Suetoniu) si Plinius. Ei sunt singurii care au lasat izvoare care faceau referire la Hristos.

Primul dintre ei, Tacitus a afirmat ce am spus eu mai sus. Ca un Christus a fost ucis de Pontius Pilatus. A spus asta dupa 100 si ceva de ani de la inceputul erei lui Hristos.

Conform lui Suetonius, in anul 50 d.H. au avut loc: „tulburări persistente... instigate de Chrestus”. Aici sunt putin derutat. Anul mortii lui Hristos, nu a fost 30?
A mai spus si: „Deoarece evreii se țineau în mod constant de a face tulburări, instigați fiind de Chrestus, el [Claudius] i-a expulzat pe ei din Roma. "

Pliniu, tot prin anii aia, a spus:

„Cei care negau că ar fi sau că ar fi fost creștini atunci când invocau zeii prin cuvintele repetate după mine, făceau rugăciuni și ofereau vin și tămâie imaginii dumneavoastră, imagine care am ordonat să fie adusă în acest scop împreună cu statuile zeilor și care în plus îl blestemau pe Hristos — lucru despre care se spune că niciunul din cei cu adevărat creștini nu poate fi silit să-l facă — aceștia am gândit că pot fi eliberați. Alții din cei numiți de informator au declarat că erau creștini, dar apoi au negat, susținând că au fost astfel dar au încetat să mai fie astfel, unii în urmă cu trei ani, alții în urmă cu mulți ani, chiar și cu douăzecișicinci de ani în urmă. Toți aceștia s-au închinat la imaginea dumneavoastră, la statuile zeilor și l-au blestemat pe Hristos.”
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)