Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Interview Kai Rosenkranz - Sound & Music
#1
Un interviu din 21 iulie 2009 cu Kai Rosenkranz, coordonatorul sectiunii audio a jocului Risen.

Quote:
Interview Kai Rosenkranz - Sound & Music

Interviu cu Kai Rosenkranz - Sunetul & Muzica

1) Va rog sa va introduceti in fata cititorilor nostri. Care este rolul tau in realizarea lui Risen la Piranha Bytes?
Numele meu e Kai Rosenkranz, si eu coordonez sectiunea audio. Rolul meu ca director al sectiunii audio de la Piranha Bytes este sa scot in evidenta partea audio a jocului. Deoarece sunt si compozitorul si creatorul sunetelor, sunt astfel responsabil si de realizarea actuala.

2) Ai lucrat la toate proiectele precedente de la Piranha Bytes, mai ales la Seria Gothic. A fost munca la Risen diferita de munca la jocurile precedente?
Sectorul audio trebuie sa fie intr-o evolutie constanta. In Gothic 1, modul in care cream muzica a trecut prin stagii diferite. Ceea ce toate au in comun este ca am vrut sa introduc si o muzica emotionala. Consider muzica ca fiind mai degraba vocea unui actor, decat doar niste sunete de fundal. Slujba mea este ori sa creez o stare care este foarte accentuata de partea vizuala, ori sa adaug ceva ce nu a mai existat.
Cand vine vorba de realizarea acestui scop, deseori imi gasesc inspiratia cantand la un instrument si inregistrandu-mi ideile. Cant la pian foarte des, fiind limbajul meu emotional; imi inchid ochii si las seninatatea, tulburarea, tensiunea, usurarea, linistea sau dezordinea sa-mi conduca mainile pe clapele pianului, in timp ce PC-ul inregistreaza sunetele pentru examinarea ulterioara. Urmatorul pas este sa gasesc un instrument apropiat si sa creez o legatura. Pentru aceasta parte a rolului meu folosesc programul de succesiune Cubase, creat de Steinberg. Dupa aceea, materialul ori va fi transformat intr-o orchestra virtuala, ori intr-o orchestra reala ca si in Gothic 3. Pentru Risen, combin muzica virtuala cu instrumente adevarate, ceea ce ma ajuta sa creez o mare cantitate de muzica, care suna autentic si se potriveste atmosferei.

3) Insula pe care subiectul din jocul Risen se desfasoara este aproape ea insasi un caracter, care are nevoie sa reinvie. Cum ai realizat atmosfera incredibila din joc?
Ceea ce e remarcabil in legatura cu insula sunt turnurile de vulcan, care adauga o amenintare continua. Am introdus asta in muzica, punand niste tensiune chiar si in cele mai linistite momente. Deobicei, in loc sa folosesc o muzica cunoscuta, am ales o cale mai personalizata. Instrumentele solo ca si chitarele acustice, diverse fluiere si trompetele solo au un rol important, care exprima singuratatea eroului (in multe parti ale jocului) urmandu-l in calatoria lui emotionala.

4) Care sunt avantajele unei orchestre complet dinamice intr-un RPG?
Jucatorul va avea de-a face cu o mare diversitate de situatii, de la explorare si calatorie pana la lupte in ritm rapid. Muzica trebuie sa fac acelasi lucru, fara prea mari transformari de la o melodie la alta. Cu sistemul de muzica adaptata in Risen, pot reactiona la actiunile si decizile jucatorului fara vreo pierdere a calitatii. Chiar si cand jucatorul intra intr-o lupta neprevazuta, muzica se schimba, dar fara vreo distractie audio.

5) Cum creezi sunetele pentru creaturi fantastice pe care nimeni nu le-a mai vazut vreodata? De exemplu: un gnom mancand, sau ragnetul unei bestii?
De multe ori folosesc sunete de la animale diferite si le combin. De exemplu, pentru o bestie, e o combinatie intre gorila, leu, urs si morsa, si putin sunet de la un bivol. De sigur, sunetele trebuie sa fie ordonate si editate in ordine ca sa se potriveasca. Totusi, pentru unele specii a trebuit sa imi inregistrez propria voce. Diverse tipuri de mormait si marait uman au fost transformate in sunete ale unor creaturi din Risen. Unele specii au primit proprile lor "voci" in studioul de inregistrare.

6) De unde te inspiri, si cum iti incepi cercetarile cand vrei sa creezi o noua melodie?
Deobicei, incep alegand intensitatea melodiei in prima etapa a crearii, cand nu exista nimic decat un concept si un scenariu. Conceptul ajuta mult, el are exact acelasi scop ca si muzica: Exprimand starea si emotia unui anumit loc. Si pot lucra cu asta foarte bine, chiar si daca locatia respectiva nu a fost inca creata.

7) In Risen vor fi gupuri diferite rivale, de exemplu: banditii si adeptii Anchetei. Cum ai creat intensitatea muzicii din aceste imprejurari?
Cand ajungi in baza lor generala, muzica este creata pentru a exprima si starea jucatorului si personalitatea locuitorilor de acolo. Banditii, de exemplu, sunt foarte lenesi si relaxati. Desi tabara lor este pozitionata in mijlocul unei regiuni mlastinoase, muzica te face sa te simti ca si cum ai fi acasa, in siguranta. Liderul banditilor, un personaj numit "the Don", este un amestec intre un pirat si Robin Hood, si atitudinea lui i se potriveste.
Baza Ordinului Anchetei e un loc ciudat. Anchetatorul isi pregateste oameni pentru lupta, asa ca acest loc seamana mai mult cu cazarmile decat cu manastirea, cum ar fi trebuit. Muzica contine atat elemente sacre cat si ale luptei pentru a sublinea incertitudinea.

8) Ce asculti, atunci cand nu-ti asculti propria muzica?
Imi place muzica de fundal, dar pe langa aceasta, imi place acest tip de muzica: www.martiniinthemorning.com.

9) Care este compozitorul tau favorit? Cine ti-a influentat munca in ultimul timp?
Momentan, compozitorul meu preferat este James Newton Howard, iar al doilea este Harry Gregson-Williams.

10) Te poti imagina creand muzica si sunete pentru un alt gen de joc, cum ar fi jocurile de curse, etc.?
Deoarece toata experienta mea este in muzica de orchestra, ar trebui sa incep de la inceput. Dar da, as accepta provocarea.

Interviul a fost tradus de mine si luat de pe blogul oficial al jocului Risen ... aici ...
replyReply
#2
Nu am comentariu muzica lui de fundal e grozava si emotionanta, exprima singuratatea speranta si curajul. Sper ca Gothic 4 (A gothic tale) sa fie un succes si sa incante urechile noastre cu muzica lui.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)