Poll: Din ce religie/cult faceti parte?
You do not have permission to vote in this poll.
Crestin-Ortodox
73.47%
36 73.47%
Catolic
8.16%
4 8.16%
Neoprotestant
4.08%
2 4.08%
Ateu
8.16%
4 8.16%
Alta religie (specificati)
4.08%
2 4.08%
Agnostic
2.04%
1 2.04%
Total 49 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Religion Thread
#21
Nu inteleg ceva daca nu crezi in Dumnezeu si esti bun la suflet si ai facut fapte bune te duci in iad prin faptul ca nai crezut in Dumnezeu sau vei fi un suflet ratacitor sau vei muri ca animalele adica fara o viata de dupa moarte...
[Image: 242idki.png]
#22
Toti oamenii traiesc vesnic. Dupa moarte vor ajunge in rai sau iad. Mai bine sa iti arat niste citate din Biblie:

1 - Romani 6:23 - "Fiindca plata pacatului este moartea; dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Cristos, Domnul nostru."

2 - Romani 1:20-21 - "In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui, se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot dezvinovati; fiindca, macar ca au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslavit ca Dumnezeu, nici nu I-au multumit; ci s-au dedat la ganduri desarte, si inima lor fara pricepere s-a intunecat."

3 - Romani 3:23 - "Caci toti au pacatuit, si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu."

4 - Romani 5:8 - "Dar Dumnezeu Isi arata dragostea fata de noi, prin faptul ca, pe cand eram noi inca pacatosi, Hristos a murit pentru noi."

5 - Romani 10:13 - "Fiindca oricine va chema Numele Domnului va fi mantuit."

6 - Romani 10:9-10 - "Daca marturisesti deci cu gura ta pe Isus ca Domn, si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fi mantuit. Caci prin credinta din inima se capata neprihanirea, si prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire."
#23
Eu nu inteleg de ce ii editat threadu' asta mai ceva ca o poza in photoshop. Tin minte ca am avut cateva postari aici si numai apar nici una.
Why do I even bother.
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.
#24
(11-12-2009, 12:22 AM)Hestia Wrote: Eu nu inteleg de ce ii editat threadu' asta mai ceva ca o poza in photoshop. Tin minte ca am avut cateva postari aici si numai apar nici una.
Why do I even bother.

Acum ce insinuezi? Ca am facut eu vreo "vraja" si au disparut? :|
#25
Mestere nici nu am pomenit numele tau, era o intrebare adresata la toti care modereaza forumul sau sectiunea asta de forum pe care nu-i stiu.
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.
#26
Bine, de-acum sa incercam sa ramanem on-topic.
#27
pai sunt doar eu si cu necro. :-J si noi nu editam nimic decat prostiile care mai sunt scrise si greselile de ortografie. in rest, nimic Smile

necro, ce crezi despre toate religiile si cum din toate s-a ajung la crestinism? [budism, iudaism, islaism]
.Chorus Romance says Good Night.
#28
Isus a spus "Eu sunt calea, adevarul si viata, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine".

Celelalte religii sunt niste minciuni (ma refer la cele care nu Ii slujesc lui Dumnezeu); ca sa detaliez putin: Buda nu s-a ridicat dintre cei morti, nici Confucius sau Zoroastru. Mohamed nu a implinit profetii detaliate. Alexandru cel mare nu a inviat si nici nu a vindecat bolnavii. Si desi sunt mult mai putine informatii de incredere scrise despre ei, acestia sunt crezuti.

Sansele matematice ca Isus sa indeplineasca profetiile

"Urmatoarele probabilitati sunt preluate de la Stiinţa Vorbeste a lui Peter Stoner (Moody Press, 1963) pentru a ilustra cum coincidentele sunt infirmate de stiinta probabilitatilor. Stoner sustine ca, folosind stiinta moderna a probabilisticii raportat la profetii, 'aflam ca sansa ca orice om sa fi trait pana in timpurile prezente si sa fi implinit toate cele opt profetii este de 1 la 1017." Asta ar insemna 1 la 100,000,000,000,000,000. Pentru a ne ajuta sa intelegem aceasta probabilitate ametitoare, Stoner o ilustreaza prin sugestia de "a lua 1017 dolari de argint pentru a acoperi suprafata Texas-ului. Vor acoperi tot statul cu o grosime de doua picioare. Acum marcheaza unul dintre acesti dolari de argint si agita toate monedele pe toata intinderea statului. Leaga un om la ochi si spune-i ca poate sa mearga atat de departe cat doreste, insa trebuie sa aleaga un dolar de argint si sa spuna despre el ca acela este cel bun. Care ar fi sansele sa-l nimereasca pe cel marcat? Aceleasi sanse ca si profetii care au scris acele opt profetii în ideea de a fi implinite de un singur om."

Stoner ia in considerare 48 de profetii si spune ca, "aflam ca sansa ca un singur om sa implineasca toate cele 48 de profetii este de 1 la 10157."
(Aceasta informatie a fost preluata din cartea Marturii care cer un verdict, de Josh McDowell.)

Ar trebui sa fie destul de evident ca Isus nu a implinit profetiile printr-un accident. El a fost cine a spus ca este: "singura cale" (Ioan 14:6).
#29
Nimeni nu poate nega faptul ca va exista un sfarsit al lumii, o apocalipsa. Ca sa scurtez semnificativa postul meu, vreau sa va uita-ti la aceste video-uri:

Partea 1
Partea 2
Partea 3
Partea 4
Partea 5
Partea 6
Partea 7
...
#30
(11-12-2009, 09:06 PM)Necro Wrote: Isus a spus "Eu sunt calea, adevarul si viata, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine".
Ba au folosit si alti maestrii spirituali aceeasi afirmatie, desigur nu aceleasi cuvinte, nu au facut referinta la un tata ci la altceva.

(11-12-2009, 09:06 PM)Necro Wrote: Celelalte religii sunt niste minciuni (ma refer la cele care nu Ii slujesc lui Dumnezeu); ca sa detaliez putin: Buda nu s-a ridicat dintre cei morti, nici Confucius sau Zoroastru. Mohamed nu a implinit profetii detaliate. Alexandru cel mare nu a inviat si nici nu a vindecat bolnavii. Si desi sunt mult mai putine informatii de incredere scrise despre ei, acestia sunt crezuti.
Isus nu a inviat fizic, ci spiritual la fel ca Buddha,Mahavira,Mahomed,Lao Tzu, Gurdjieff,Krishna,Meera, Bodhidharma etc etc.
Nici nu ai citit Coranul.
"Mohamed nu a implinit profetii detaliate" nici Isus nu a implinit profetii detaliate, IN BIBLIE NIMIC NU E DETALIAT.
Mahomed i-a slujit lui dumnezeu, mahomedanii sau islamistii cred in acelasi dumnezeu ca si crestinii, il recunosc pe Isus ca profet printre altii dar profetul lor 'principal' e Mahomed.

Evideant ca afirmi "Celelalte religii sunt niste minciuni", daca erai nascut in alta religie cu siguranta afirmai altceva. Ce vina au oamenii care se nasc in Himalaya/Tibet si alte regiuni neafectate de civilizatie si care o viata intreaga nu au avut contact cu religia crestina daremite sa stie ce-i aia Dumnezeu si vor face parte din religia din acea regiune (pagana/mincinoasa asa cum ii zici tu), dar iata ca acei oameni vor fi chinuiti in iad , ce kacat de religie ii crestinismul ne-a dat toate la nas foarte detaliat ce sa zic.
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Historical RPG thread de prezentare Hegan 6 3,643 12-29-2012, 10:44 PM
Last Post: Hegan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)