Poll: Din ce religie/cult faceti parte?
You do not have permission to vote in this poll.
Crestin-Ortodox
73.47%
36 73.47%
Catolic
8.16%
4 8.16%
Neoprotestant
4.08%
2 4.08%
Ateu
8.16%
4 8.16%
Alta religie (specificati)
4.08%
2 4.08%
Agnostic
2.04%
1 2.04%
Total 49 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Religion Thread
#41
(11-16-2009, 05:35 PM)bechristian95 Wrote: @The Necromancer: Nu-mi amintesc ca Dumnezeu sa fi raspuns la vreo batjocura.

Nu cumva iti amintesti despre iesirea israelitilor din Egipt. Pe drumul catre Canaan ei au continuat sa se indoiasca de puterea lui Dumnezeu, si de-asta nu au mai ajuns in tara Canaanului.
#42
necro sti biblia pe derost :|
#43
off topic: Nu o stiu chiar 'pe de rost', chiar cuvant cu cuvant ... am citit-o de cateva ori, iar unde imi placea insistam mai mult.

on topic: ...
#44
Poate fi asa. Probabil am gresit cand m-am exprimat. Dumnezeu nu raspunde batjocurilor acum dar va rasplati/pedepsi pe fiecare la sfarsit.

Cum Dumnezeu avea planuri mari pentru urmasii lui Israel ei nu trebuiau sa-l paraseasca pe Dumnezeu; probabil acela este motivul pentru care le-a raspuns [batjocurilor] atunci... ca sa isi inrepte pasii.
#45
Poate ne gandim la ei (la acei israeliti razvratiti impotriva lui Dumnezeu) ca la niste oameni care nu Il merita pe Dumnezeu. Si pot sa afirm ca generatiile din zilele de astazi sunt mult mai "degradate" decat cele anterioare. Aceasta "cadere morala" a societatii actuale se accentueaza tot mai mult, odata cu trecerea timpului.
#46
sunt multi care il scuipa si chiar nu cred in el dar tot o sa ne vina randul sa raspundem la faptele noastre Sad(
#47
(11-13-2009, 11:12 PM)Necro Wrote: Tu realizezi ce vorbesti? :| Deja stiu adevarul (in mare parte), si nici-o alta religie/doctrina nu ma poate influenta in favoarea ei, deoarece adevarul e adevar; adevarul nu accepta compromis.

Oh stii adevarul!, interesant. Cum ai descoperit adevarul? Oh in niste texte, in ceva superficial/neaprofundat.
Pe parcursul timpului ai sa vezi (sau poate ca nu) cum se schimba informatiile/adevarurile care le-ai dobandit si ce-a fost odata adevar devine idee falsa.
Adevarul nu se cunoaste pe bucati, adevarul este total.
Uite care ii adevarul in cazul nostru: Noi nu cunoastem nimic adevarat, ne balacim in iluzii.
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.
#48
(11-19-2009, 03:03 PM)Hestia Wrote: Oh stii adevarul!, interesant. Cum ai descoperit adevarul? Oh in niste texte, in ceva superficial/neaprofundat.

In the Holy Bible. It is God's breath.

(11-19-2009, 03:03 PM)Hestia Wrote: Pe parcursul timpului ai sa vezi (sau poate ca nu) cum se schimba informatiile/adevarurile care le-ai dobandit si ce-a fost odata adevar devine idee falsa.

Aici gresesti. Nici o alta carte, in afara de Biblie, nu raspunde mai bine la intrebarile:
  • Who are you?
  • Why are you here?
  • Where are you going when you'll not be here?

(11-19-2009, 03:03 PM)Hestia Wrote: Adevarul nu se cunoaste pe bucati, adevarul este total.
Uite care ii adevarul in cazul nostru: Noi nu cunoastem nimic adevarat, ne balacim in iluzii.

Prin asta vrei sa spui ca teoria evolutionista este o iluzie?
#49
(11-19-2009, 04:33 PM)Necro Wrote: Aici gresesti. Nici o alta carte, in afara de Biblie, nu raspunde mai bine la intrebarile:
  • Who are you?
  • Why are you here?
  • Where are you going when you'll not be here?

Experientele personale, descoperirea sinelui, scopul vietii, toate acestea nu se dobandesc din carti, din citite si apoi afirmam 'am inteles!', de inteles poti intelege orice fals sau real, te pacalesti usor.
Este o experienta interioara/personala nu imprumuturi.
Iisus,Buddha, si alti maestrii iluminati nu au avut nevoie de carti, texte sacre ca sa isi descopere sinele/adevarul, ei singuri au pasit pe un drum neumblat si tot ce au descoperit a fost propria experienta.
Adevarul poate lua multe forme.
Si ca sa dau un quote:
"Zazenul/adevarul nu este nici raţionament, nici teorie, nici idee. Nu este o cunoaştere destinată creierului, este doar o practică, veritabil acces la fericire, la pace şi la libertate"

Si ca sa mai completez ceva, tu ai citit numai biblia si alte afirmatii crestinesti si apoi spui ca "nici o alta carte in afara de biblie" mi se par abureli ieftine. Nu zic ca as fi yo cine stie ce citit dar sa tragi o astfel de concluzie mi se pare aberant avand in vedere ca sunt o multime de filozofii,filozofii-religioase, teorii pe care nu le poti cuprinde intr-o viata, si chiar tu ai mentionat ca nu te intereseaza.

(11-19-2009, 04:33 PM)Necro Wrote: Prin asta vrei sa spui ca teoria evolutionista este o iluzie?
Dupa cum spunea cineva, totul este iluzie un 'Matrix' la modul figurat.
Incerc sa merg pe ideea poate ca da poate ca nu, traiesc in incertitudine.
Lucrurile concrete ca 2+2 = 4 intr-un anumit sistem ex. matematica au dreptate, sunt un adevar si le pot accepta.
Si cea mai acceptabila pentru mine dintre teoria evolutionista si asa zisa religie crestina de azi este desigur evolutionismul.
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.
#50
(11-20-2009, 01:25 AM)Hestia Wrote: Experientele personale, descoperirea sinelui, scopul vietii, toate acestea nu se dobandesc din carti, din citite si apoi afirmam 'am inteles!', de inteles poti intelege orice fals sau real, te pacalesti usor.
Este o experienta interioara/personala nu imprumuturi.
Iisus,Buddha, si alti maestrii iluminati nu au avut nevoie de carti, texte sacre ca sa isi descopere sinele/adevarul, ei singuri au pasit pe un drum neumblat si tot ce au descoperit a fost propria experienta.
Adevarul poate lua multe forme.

Adevarul e unul singur. Nu se poate ca doua sau mai multe lucruri/pareri/doctrine care au acelasi subiect sa fie adevarate.

(11-20-2009, 01:25 AM)Hestia Wrote: Si ca sa mai completez ceva, tu ai citit numai biblia si alte afirmatii crestinesti si apoi spui ca "nici o alta carte in afara de biblie" mi se par abureli ieftine. Nu zic ca as fi yo cine stie ce citit dar sa tragi o astfel de concluzie mi se pare aberant avand in vedere ca sunt o multime de filozofii,filozofii-religioase, teorii pe care nu le poti cuprinde intr-o viata, si chiar tu ai mentionat ca nu te intereseaza.

Bine, spune-mi tu alte teorii/filozofii religioase care crezi ca sunt adevarate, ca sa iti dovedesc contrariul.

[quote='Hestia' pid='16657' dateline='1258669517']
Dupa cum spunea cineva, totul este iluzie un 'Matrix' la modul figurat.
Incerc sa merg pe ideea poate ca da poate ca nu, traiesc in incertitudine.
Si cea mai acceptabila pentru mine dintre teoria evolutionista si asa zisa religie crestina de azi este desigur evolutionismul.

"Iau azi cerul şi pămîntul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvîntarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămînţa ta" (Deuteronom 30:19)

In acest verset DUmnezeu ne spune ca ne lasa sa alegem: binele sau raul. Depinde de fiecare dintre noi ce vom alege. Eu nu pot sa impun nimanui sa creada in ceva, pot doar sa le spun ce si cum trebuie sa faca... Daca tu (hestia) crezi in evolutionism, sa nu uiti ca ti-o faci cu mana ta.


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Historical RPG thread de prezentare Hegan 6 3,714 12-29-2012, 10:44 PM
Last Post: Hegan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)