Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri cu şi despre jocuri
#1
Scopul topicului cred că e destul de uşor de înţeles: postăm ştiri şi noutăţi din industria jocurilor video, şi dacă avem ceva inteligent de comentat mai şi discutăm pe baza acelui articol, anunţ or whateva.


So, anyone herd 'bout this?

(10-23-2012, 03:16 PM)Bogdan Wrote:
[Image: Ouya_Console.png]

De obicei nu mă entuziazmez uşor când vine vorba de anunţuri din industria jocurilor video, pentru că de multe ori aşteptările îmi sunt înşelate. Sper din tot sufletul că de data asta nu va fi cazul pentru că am planuri mari cu Ouya, o consolă de jocuri creată de un studio independent.

Ăsta e marele atu zic eu, faptul că e indie. În ultimii ani s-a văzut destul de clar că scena indie tinde să vină cu un raport calitate-preţ excelent. Exact asta ne promit şi cei de la Boxer8, o consolă ieftină, dar bună. Din punct de vedere al specificaţiilor tehnice arată cam aşa:

+ Procesor Tegra 3 (produs de nVidia pentru terminale mobile, se ocupă şi de partea grafică si de sunet);
+ 1 GB RAM;
+ 8 GB memorie flash;
+ Bluetooth 4.0;
+ WiFi 802.11 b/g/n;
+ două controlere wireless cu touch screen;
+ sistem de operare Android.

Nimic extraordinar, asta până auzi preţul preconizat pentru lansare: 99 de dolari sau 340 de lei. Prin comparaţie, PS2 are preţuri de la 400 de lei în sus, în contextul în care e o consolă veche de 12 ani.
Continuând cu părţile bune, menţionăm şi faptul că Ouya va fi 100% modabilă. Hackable e termenul folosit de producători, asta traducându-se în cuvinte simple prin fiecare face ce vrea cu consola sa. Îi schimbă componentele, modifică softul (aici ajută şi OS-ul Android), orice doreşte.

Terminând cu părţile bune, vine şi partea aproximativ bună. Consola va fi dedicată exclusiv jocurilor indie şi/sau free-to-play. Asta înseamnă că va fi o varietate destul de scăzută de jocuri disponibilă în mod oficial în magazinul online dedicat consolei şi mai ales fără titluri aşa numite AAA.
Am spus în mod oficial pentru că atunci când te referi la o consolă ca 'hackable' e clar că se vor face şi destule mânării.

În caz că vă întrebaţi cum se finanţează o consolă indie, ei bine, răspunsul e unul simplu: Kickstarter. Ouya s-a folosit de acest site cu obiectivul de a strănge 950.000 de dolari care să fie punctul de plecare pentru proiect. Suma a fost depăşită în 8 ore. 8. Ore. În câteva zile s-a ajuns la 4,5 milioane, iar sfărşitul chetei virtuale punea laolaltă peste 8,5 milioane de dolari.
Un lucru extraordinar, care îmi dă speranţa că Ouya va fi o consolă de nota 10.
replyReply
#2
Deabia astept sa imi cumpar in aprilie cand apare 3mil jumate cu 4 procesoare pe el si sistem android 4.0 face toti bani Grin
replyReply
#3
Cum adica 4 procesoare?
replyReply
#4
-Tegra3 quad-core processor
-1GB RAM
-8GB of internal flash storage
-HDMI connection to the TV, with support for up to 1080p HD
-WiFi 802.11 b/g/n
-Bluetooth LE 4.0
-USB 2.0 (one)
-Wireless controller with standard controls (two analog sticks, d-pad, eight action buttons, a system button), a touchpad
-Android 4.0
-Ethernet
replyReply
#5
4 nuclee vrea sa zica Grin
replyReply
#6
(10-24-2012, 01:43 PM)Patrunjelu Wrote: 4 nuclee vrea sa zica Grin

mai exact asta e Smile sorry for sucking at computer hardware
replyReply
#7
''OnLive este un serviciu online de jocuri video si conține o lista impresionanta de jocuri de ultima apariție, iar aceasta lista este in continua creștere. Puteți juca ultimele jocuri apărute fara a mai fi nevoie sa aveți un super PC extrem de scump si care v-a fi demodat peste 2 ani, puteți juca aceste jocuri fara a mai fi nevoie sa le instalati pe pc-ul vostru direct de pe serverele OnLive întotd
eauna la cea mai mare rezoluție si detalii maxime. Tot ceea ce este nevoie este un cont OnLive si o conexiune la internet''
http://www.onlive.com/
replyReply
#8
Trecând peste faptul că ştirea nu e tocmai nouă, OnLive e foarte mişto. Am încercat şi eu de câteva ori funţia trial (30 de min la fiecare joc) şi pot să spun că e foarte utilă. M-a ajutat să îmi fac o părere despre un joc fără să trebuiască să descarc un demo, să instalez etc, cu OL în două minute sunt în joc.

Ah, mi-ai adus aminte de asta:

(10-23-2012, 03:16 PM)OnLive Wrote: We are pleased to announce that OnLive will be available on OUYA at launch, extending and building on our commitment to make the best games available to everyone, everywhere.

What does that mean for OUYA backers?

- OnLive will deliver a full console-class experience, bringing hundreds of top-tier games from more than 80 publishers to the OUYA console for play on demand.
- OUYA owners will be able to jump in and play any of these games both at home on their OUYA console, and on the go on PCs, Macs, tablets and phones, never leaving a game behind.
- Instant demos will be available for nearly every game in our ever-growing library—from eagerly anticipated indie titles like Ravaged, to hot blockbusters like the upcoming Darksiders® II. Players can experience up to 30 minutes of each game for free before deciding what to buy. If they like it, they can continue playing where the demo left off.

Ştire completă aici: http://blog.onlive.com/2012/07/27/onlive-comes-to-ouya/
replyReply
#9
Nu-mi merge din cauza procesorului... damn it -_-;
[Image: 242idki.png]
replyReply
#10
(10-26-2012, 06:34 PM)Carnage Wrote: Nu-mi merge din cauza procesorului... damn it -_-;

E foarte smecher programul. Am testat ceva jocuri, care in mod normal imi sacadau rau.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Recomandări jocuri Bogdan 61 16,061 12-23-2014, 02:22 PM
Last Post: BeoWulf
  Jocuri pentru Android Warhell 27 5,264 04-09-2014, 09:45 PM
Last Post: Warhell
  Lucruri amuzante din jocuri Bogdan 7 3,528 08-30-2013, 10:03 PM
Last Post: Bogdan
  Colecţia mea de jocuri pentru PS2 Warhell 0 1,081 08-23-2013, 11:59 AM
Last Post: Warhell
  Probleme tehnice si erori jocuri adi1997 4 2,168 05-15-2013, 11:29 AM
Last Post: Bogdan
  Jocuri Android ThePaladinHero 26 5,800 03-13-2013, 04:09 PM
Last Post: Robi
  Ce credeti despre noul joc Devil May Cry? alexsizz 4 1,699 02-23-2013, 05:39 PM
Last Post: Bogdan
  Cate jocuri ati reusit sa terminati? Altair xD 143 42,130 02-16-2013, 04:53 PM
Last Post: Warhell
  Jocuri Online Andrey 54 14,655 07-16-2012, 12:00 AM
Last Post: nightarje
  Jocuri preferate Bamfy 74 24,075 11-12-2009, 05:32 PM
Last Post: Altair xD

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)