Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dezbateri
#11
Hai frate,totul e o mare mancatorie,biserica si tot ce tine de ea e o mare facatura,cred in ceva,intr-un Dumnezeu,dar deja sa cred tot ce a spus sfantu' si cu sfantu' sfantului e prea mult,acum serios.Sunt 75325 de biblii,care s-a trezit a scris si el o biblie si inca se ma gasesc.Avem 365 de sfinti de sarbatorit intr-un an.
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply
#12
(10-26-2012, 09:40 PM)Ducipal Wrote: Avem 365 de sfinti de sarbatorit intr-un an.

o sa avem 366 ca intra si becali cu cruce albastra
replyReply
#13
1 Petru 3:15 "be ready always to give an answer to every man that asketh you a reason of the hope that is in you" Asta inseamna sa fim mereu gata sa ne motivam credinta. Cine a zis ca in Biblie scrie "crede si nu cerceta" e un om idiot.

(10-26-2012, 08:45 PM)Zamolxis1 Wrote: Religia nu poate fi explicata intr-un mod rational.

Daca crezi asta atunci ar trebui sa crezi ca teoria evolutiei nu poate fi explicata intr-un mod rational de asemenea, asa-i?
replyReply
#14
O god, pentru ultima oare va zic, Dumnezeu a facut lumea perfect, totul merge intr-un lant perfect. Conteaza corpul asta ***** care oricum e mancat de viermi aia de care zice Kristi. Dumnezeu a facut doar spiritul, ala conteaza, orice durere, placere, va trece pe trupul omenesc. Dar spiritul ramane pe veci cum l-ai lasat. Si eu nu-l vad pe Dumnezeu cum se zice, ca e un mosulet cu barbuta. Eu il vad in totul, in lumina, in apa, in cer. El sta peste tot, el este o energie care n-ea creat pe toti. E un spirit, primul spirit si cel mai puternic care a existat pe vecie si n-ea creat. Uneori nu-l intelegem. Dar tot timpul e ne ajuta.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#15
(10-27-2012, 11:54 AM)Hegan Wrote: Dumnezeu a facut doar spiritul

Corpul omenesc are aproximativ 100 de trilioane (10^14) celule, si o singura celula e mai complexa decat o racheta spatiala. ~130 de milioane de celule fotosensibile sunt atasate la retina ochiului uman, intr-o suprafata de 6.4 cm^2 -> mi se pare absurd sa nu crezi ca corpul uman a fost creat de Cineva extrem de inteligent, deoarece e prea complex.
replyReply
#16
1. In limba greaca, limba in care s-a scris in original Noul Testament, apare (ca pronuntie fonetica) numele "Iesu Hristu", cu un "u" lung (in Hristu). Numele "Iesu" provine de la ebraicul (ebraica a fost limba originala a Vechiului Testament) "Jehosua", care inseamna "Jahwe (Dumnezeu) este Mântuitor" (Matei 1.21). In ambele cazuri numele incepe cu "Je", care in pronuntia curenta devenea un "i" lung. Motivul pentru care ortodocsii considera necesar ca in româneste sa se scrie IISUS in loc de ISUS ar fi pentru pronuntarea numelui cit mai aproape de forma originala.
replyReply
#17
Al doilea comentariu de pe siteul de pe care ai copiat asta zice asa:

"Yehoshua ,Jesus, Isus, Iisus , El Nino, NU ARE IMPORTANTA cum il numim, sau ai impresia ca numai noi romanii ii spunem corect pe nume? Iisus? Asadar americanii cu al lor Jesus sunt niste pacatosi care ii stalcesc numele,nu? Penibil."
replyReply
#18
(10-26-2012, 09:40 PM)Ducipal Wrote: Hai frate,totul e o mare mancatorie,biserica si tot ce tine de ea e o mare facatura,cred in ceva,intr-un Dumnezeu,dar deja sa cred tot ce a spus sfantu' si cu sfantu' sfantului e prea mult,acum serios.Sunt 75325 de biblii,care s-a trezit a scris si el o biblie si inca se ma gasesc.Avem 365 de sfinti de sarbatorit intr-un an.

Ateii... N-ai ce sa le spui Grin decat asta: Tu, (Ducipal) ti-ai da viata pentru ceva (cineva) care nu exista ?, cum au fost Sfintii Martiri.... ?
Citeste ceva care nu are legatura cu BIBLIa sau Biserica... Citeste Istoria Universala......... Aceasta spune de Prigoniriile facute de imparatii romei, deaia ortodocsi au asa multi Sfinti.... (Daca vrei sa combati religia ortodocs citeste IBOR, altfel nu te baga daca nu sti)

Kristi (mia fost lene sa explic de ce scrii cu 2 de i), da o sa spun eu Haha. Nea spus pr. de Dogmatica : Iisus tradus din limba aramaica, inseamna Unsul lui Dumnezeu, si Hristos inseamna Mesia... Grin
replyReply
#19
(10-27-2012, 01:32 PM)Cryssalis Wrote: Nea spus pr. de Dogmatica : Iisus tradus din limba aramaica, inseamna Unsul lui Dumnezeu, si Hristos inseamna Mesia... Grin

Eu stiam ca "Mesia" inseama "Unsul lui Dumnezeu"
Din Matei 1:21 se intelege ca "Isus" inseamna "Mantuitor".

Anyway, americanii pacatuiesc cand zic "Jesus" in loc de "Iisus" ?
replyReply
#20
Am zis eu ca-s ateu?
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)