Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dezbateri
#31
1. Bun, deci meph e pagan.
2. Nu mai vorbiti ce nu trebuie ca vin templieri si teutonii peste voiHaha.
3. Nu mai bine crezi ca o entitate divina si buna a creat lumea si doar el stie ce s-a intamplat, sau crezi ca o explozie pe nume Big Bang care cica a aparut din nimic(asta chiar ma face sa rad, cum sa apara ceva din senin)a facut lumea asa de perfect. Asa ca mai bine crezi ca Dumnezeu a cazuat explozia aceea si ea in 7 zile a facut tot pana la Terra.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#32
Kristi,astea sunt trucuri ieftine.Nu stii cum sa raspunzi sa iti salvezi jalnica biblie si o dai pe ocolituri.
Daca dumnezeu a creat totul,stie totul si biblia a fost dictata de dumnezeu inseamna ca el stia ca,cerul este mai mult decat o bolta de lumina sau ce alte ineptii citesti in biblie Wink.
Data viitoare vino cu argumente adevarate,nu daca nu scrie de masini in biblie e de inteles sa nu scrie nici de univers.
Iti zic eu de ce in biblie nu gasesti nimic despre natura adevarata a universului.Pt ca pe vremea aia oamenii credeau ca pamantul e patrat WinkSi biblia este o nascocire a mintii umane.
replyReply
#33
(10-28-2012, 04:53 PM)Hegan Wrote: Asa ca mai bine crezi ca Dumnezeu a cazuat explozia aceea si ea in 7 zile a facut tot pana la Terra.


Filosoful David Hull a zis:
"Whatever the God implied by evolutionary theory and the data of natural history may be like, He is not the Protestant God of waste not, want not. He is also not a loving God who cares about His productions. He is not even the awful God portrayed in the book of Job. The God of Galapagos is careless, wasteful, indifferent, almost diabolical. He is certainly not the sort of god to whom anyone would be inclined to pray."

Jacques Monod, castigator al unui premiu Nobel pentru biologie a zis:
"Natural selection is the blindest, and most cruel way of evolving new species, and more and more complex and refined organisms…The struggle for life and elimination of the weakest is a horrible process, against which our whole modern ethics revolts. An ideal society is a non-selective society, one where the weak is protected; which is exactly the reverse of the so-called natural law. I am surprised that a Christian would defend the idea that this is the process which God more or less set up in order to have evolution."

Sunt 200% de acord cu aceste citate. Ele descriu perfect pe dumnezeul care ar fi folosit evolutia ca sa ne creeze.
replyReply
#34
Oh wait,nu am citit ultima fraza.Pai,asta este dumnezeul care nea creat.Sunt atatea crime,violuri,etc in fiecare zi.
Lumea salbatica pe asta se bazeaza,kill or be killed.
replyReply
#35
(10-28-2012, 05:23 PM)meph144 Wrote: Kristi,astea sunt trucuri ieftine.Nu stii cum sa raspunzi sa iti salvezi jalnica biblie si o dai pe ocolituri.
Daca dumnezeu a creat totul,stie totul si biblia a fost dictata de dumnezeu inseamna ca el stia ca,cerul este mai mult decat o bolta de lumina sau ce alte ineptii citesti in biblie Wink.
Data viitoare vino cu argumente adevarate,nu daca nu scrie de masini in biblie e de inteles sa nu scrie nici de univers.
Iti zic eu de ce in biblie nu gasesti nimic despre natura adevarata a universului.Pt ca pe vremea aia oamenii credeau ca pamantul e patrat WinkSi biblia este o nascocire a mintii umane.

Tu ai probleme? De ce ar avea nevoie Biblia sa explice in detaliu universul? Sau comfunzi cumva Biblia cu o carte de astronomie? -wtf-

Biblia spune ca pamantul e rotund - Cum a stiut Isaia chestia asta cu 2000 de ani inaintea stiintei?

Stiai ca pe vremea lui G. Washington se credea ca daca esti bolnav trebuie sa ti se scoata o anumita cantitate de sange si o sa-ti revii? Stiai ca asta o fost (o) cauza care a dus la moartea sa si a multor alti oameni? Stiai ca in Biblie e scris un verset care e contrar acestei "terapii"?

Uite aici cateva lucruri stiintifice scrise in Biblie, lucruri care nu aveau cum sa fie stiute pe vremea aia de niste oameni, fara inspiratie divina http://www.av1611.org/amazing.html

Am si eu o intrebare: E posibil sa te conving vreodata ca am dreptate? Daca iti dovedesc existenta lui Dumnezeu pana cand o sa fii 100% sigur ca am dreptate, o sa fii in stare sa recunosti asta? Sau egoul tau e mai importat decat orice pentru tine.
replyReply
#36
(10-28-2012, 05:29 PM)meph144 Wrote: Deci esti de acord ca d-zeu nu este o entitate perfecta si iubitoare,pt ca se contrazice cu lumea pe care a creato?

:facepalm: Am vorbit despre natura lui dumnezeul daca el ar fi folosit evolutia ca sa ne creeze...
replyReply
#37
Dublufacepalm. Cum iti explici atatia oameni ajutati de Dumnezeu? Cum iti explici mirul care iese incontinu din Mormantul Sfant. Cum explici lumina care nu te arde si te poti juca si tennis de masa cu ea. Cum iti explici ca Dumnezeu cel bun omoara oameni buni? Simplu. Dumnezeu a facut lumea asta ca sa poata repartiza pe ceilalti. Daca esti bun, ai facut multe fapte bune. Te ia devreme. Daca esti rau, traiesti cu sutele. Dar de ce sa omoare oamenii? Pentru ca sa vada daca acel criminal se va schimba!
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#38
Eu zic sa terminati discutiile,pana la urma fiecare crede in ce vrea,daca un om este bun,nu conteaza in ce crede atata timp cat face bine.Mai bine terminati contradictiile astea si sa uitam,n-are rost.
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply
#39
(10-28-2012, 06:52 PM)Ducipal Wrote: Eu zic sa terminati discutiile,pana la urma fiecare crede in ce vrea,daca un om este bun,nu conteaza in ce crede atata timp cat face bine.Mai bine terminati contradictiile astea si sa uitam,n-are rost.

De ce? Nu mai ai argumente si in loc sa recunosti ca nu ai avut dreptate din anumite puncte de vedere, vrei sa renuntam la discutie? Numele topicului descrie perfect continutul lui si faptul ca e pus in "Mud's Area" reflecta valoarea lui. Nu iti place, nu mai intra in topicul asta, simplu.
replyReply
#40
"Prietene" :
1) stiu ce este un ateu... si nu trebuie sa caut pe google
2) baiatul vorbea despre sfinti, despre inceputurile crestinismului (Asta cand cele 2 biserici catolica si ortodoxa nu erau despartite) cand imparatii romei au dat edicte (4 parca) impotriva crestiniilor..
Si inca ceva Biserica romano-catolica a organizat cruciadele nu cea ortodoxa..... (PAPA)
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)