Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historical RPG thread de prezentare
#3
Nume: Voicu
Meserie: Soldat in Divizia de Infanteristi "Caraula"
Obiecte: Port o sabie dreapta la brau si batrana mea arbaleta in spate. Instrumentul de lupta de la distanta fiind acoperit de un scut usurel ce poarta stindardul valah desenat de care din cand in cand uit ca il port cu mine. Tot acest peisaj este completat de o uniforma militareasca cu zale pe dedesupt si un coif ascutit in cap. La brau port tolba cu sageti, impreuna cu un pistol achizitionat de la niste ostasi din occident, avand tot ce este nevoie, de la textile, praf de pusca si plumbi pana la ustensile de curatare.
Poveste: Nascut intr-o familie de tarani avuti, de mic eram lenes si nu imi placea munca pe ogor. Totul mi se parea plictisitor si imi dadea o durere de spate la final. Intre timp, citeam carti de istorie si tot ce prindeam in mana despre razboaie si armata. Unul dintre vecinii mei fusese veteran in unele dintre cele mai mari batalii, si ascultam cu sufletul la gura povestile lui. Intre timp crescusem, iar spre deosebire de fratii mei eu speram sa vina odata cu recrutarea sa ma ia in armata. Asa ca iata-ma, un tanar inalt, aratos si cu o mustata tunsa scurt, alaturi de niste oameni curajosi si plini de viata, adevarati tovarasi, impartind totul inclusiv victoria sau infrangerile. Totusi mi se facuse dor de casa.
Locatie: Targoviste, Valahia.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply


Messages In This Thread
Historical RPG thread de prezentare - by Hegan - 11-16-2012, 09:53 PM
RE: Historical RPG thread de prezentare - by Zamolxis1 - 12-22-2012, 10:35 PM

Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Religion Thread Kristi 1,283 525,225 02-16-2014, 08:01 PM
Last Post: Szekemri
  historical Rpg Hegan 131 38,025 01-05-2013, 07:00 PM
Last Post: Hegan
  Historical RPG members list: Hegan 7 2,494 12-26-2012, 02:38 PM
Last Post: Hegan
  Historical RPG Time: Hegan 1 1,504 11-17-2012, 08:48 PM
Last Post: Warhell

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)