Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[DISCUTIE] Fenomene Stranii
#1
Ce parere aveti despre aceasta emisiune difuzata vinerea la 22:00 pe discovery channel ? Credeti in asa ceva?
#2
Am urmarit cateva episoade si sunt sigur ca majoritatea lucrurilor de acolo sunt regizate. Still, fantomele (spiritele) exista.
#3
Pai sunt regizate deoarece e reconstituire.
#4
e super tare Haha A Haunting Haha ma uitam inainte Haha
#5
@Necro: Ai avut pana acum contact cu vre-o fantoma? Te rog frumos sa ne descrii detaliat.
Sau poate ca fiind adept a religiei crestine crezi in ingeri,diavoli si le asociezi cu spiritele, bun asta presupun.
Pe langa fantomele astea mai crezi in vampiri,varcolaci,zmei,zombi, si restu' personajelor fabuloase? Te rog sa le enumeri numai daca crezi in asa ceva si sa specifici in ce stare se pot afla: invizibile ochiului uman/energii/campuri magnetice/etc.
Eu as asocia un demon sau un inger cu o stare psihica care tine de mental/emotional si nu ceva fabulos/miraculos/supranatural.
Daca crezi in fantome ce parere ai, sunt compuse din materie sau is 'ceva' trancendental care strapunge legile fizicii si care trec prin pereti sau poate ca dumnezeu a fost mai zgarcit si le-a zis: "ba 'mos Ene' ca sa iesi din cocioaba lu' marie cu sacu plin de gene false deschizi usa da' vezi sa fi cat mai incognito si lasi asa subtil o dâră de besina! - numai asa avem dovezi ca ceva supranatural s-a intamplat". // scuze ca sunt ironic Wink

Eu sunt de parere ca mintea omului este ca o sabie, pe o parte te ajuta pe alta parte se pisa pe tine. Vorbim cu zeitati, vedem naluci, mai vorbim singuri cateodata sau gesticulam crezand ca are loc o discutie in absenta unei persoane, exemplele pot continua. Cineva imi spunea: cand ai nevoie foloseste-o cand nu fa o pauza. Cat despre mine, mai am de lucrat... butonul PAUSE ii defect sau nu-l vad yo.
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.
#6
"21. ci fiarele pustiei isi vor face culcusul acolo, bufnitele ii vor umplea casele, strutii vor locui acolo, si stafiile se vor juca acolo." (Isaia 13:21)

Sper ca nu vrei sa o luam iarasi cu "Cum pot deovedi ca Biblia e adevarata?" Haha Sau daca chiar vrei... =))
#7
Bai nu stiu daca exista stafii pentru ca nu am prins niciodata vreouna de coada Grin dar sunt foarte multe fonomene inexplicabile la care omul nu are raspuns.
#8
Mda revenim de unde am plecat pe alt thread, tocmai ne-ai dat un exemplu de credinta oarba, nu ai avut nici un fel de contact cu stafii/fantome dar totusi crezi in ele fiindca iti inlocuiesc niste raspunsuri la unele intrebari care tintesc in necunoscut, si acele raspunsuri sunt greu de obtinut - un copy/paste usureaza treaba.
Dar poate ca este o metafora adica vrea sa zica ceva mai pe intelesul tuturor, se foloseste de modul figurat, poti accepta chestia asta?
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.
#9
(12-05-2009, 07:05 PM)Hestia Wrote: @Necro: Ai avut pana acum contact cu vre-o fantoma? Te rog frumos sa ne descrii detaliat.
Sau poate ca fiind adept a religiei crestine crezi in ingeri,diavoli si le asociezi cu spiritele, bun asta presupun.
Pe langa fantomele astea mai crezi in vampiri,varcolaci,zmei,zombi, si restu' personajelor fabuloase? Te rog sa le enumeri numai daca crezi in asa ceva si sa specifici in ce stare se pot afla: invizibile ochiului uman/energii/campuri magnetice/etc.
Eu as asocia un demon sau un inger cu o stare psihica care tine de mental/emotional si nu ceva fabulos/miraculos/supranatural.
Daca crezi in fantome ce parere ai, sunt compuse din materie sau is 'ceva' trancendental care strapunge legile fizicii si care trec prin pereti sau poate ca dumnezeu a fost mai zgarcit si le-a zis: "ba 'mos Ene' ca sa iesi din cocioaba lu' marie cu sacu plin de gene false deschizi usa da' vezi sa fi cat mai incognito si lasi asa subtil o dâră de besina! - numai asa avem dovezi ca ceva supranatural s-a intamplat". // scuze ca sunt ironic Wink

Eu sunt de parere ca mintea omului este ca o sabie, pe o parte te ajuta pe alta parte se pisa pe tine. Vorbim cu zeitati, vedem naluci, mai vorbim singuri cateodata sau gesticulam crezand ca are loc o discutie in absenta unei persoane, exemplele pot continua. Cineva imi spunea: cand ai nevoie foloseste-o cand nu fa o pauza. Cat despre mine, mai am de lucrat... butonul PAUSE ii defect sau nu-l vad yo.

Lol Haha in vampiri sau in varcolaci sau zmei cum sa crezi in astea hai fi serios Haha
#10
(12-05-2009, 07:50 PM)Raducu Wrote: Bai nu stiu daca exista stafii pentru ca nu am prins niciodata vreouna de coada Grin dar sunt foarte multe fonomene inexplicabile la care omul nu are raspuns.
De acord cu tine.
Pai asta-i si chestia Radu, daca nu are raspuns de ce ne grabim sa ii dam raspuns.

@Illidan: Schimba-ti te rog semnatura, nu de alta dar ocupa jumate din desktop - nu am nimic impotriva cu ce pui tu acolo, sa fie ce vrei tu cu rezolutie decenta - ahh si : prepared = pregatit , imi da eroare la windows daca mai vad preaperd Haha
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  [DISCUTIE] Războiul din Palestina Warhell 7 2,692 11-18-2012, 02:50 PM
Last Post: Robi
  [DISCUTIE] Teoria chibritului - Pepenele Kristi 100 21,921 10-29-2012, 01:18 PM
Last Post: Robi

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)