Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blitzkrieg
#1
În căutare de ceva relaxare până începe semestrul, m-am gândit să joc ceva diferit, şi anume Blitzkrieg. Mi-am adus aminte că jucasem Blitzkrieg 2 mai demult la o rudă de familie când părinţii mei nu se prea înţelegeau...ei bine, nu intru în detalii despre chestia asta.
Am zis să ofer o şansă acestui joc, şi credeţi-mă, nu regret. Are o grafică superbă pentru un joc din 2003, iar gameplay-ul ... n-am cuvinte.
Jocul dispune şi de un tutorial foarte bun, ce poate fi vital în orice bătălie.
Deasemenea, sunt 3 campanii. Cea germană, cea sovietică şi cea aliată.
Desigur, am ales cea germană fără ezitări, şi spre suprinderea mea jocul are chiar şi un filmuleţ înainte de începerea campaniei.
Totul este detaliat perfect, fiecare întâmplare din acea operaţiune este scrisă acolo...iar prima operaţiune, a fost desigur Fall Weiss. Atacul Poloniei şi declanşarea celui de-al doilea război mondial.
Campania este pe capitole, iar capitolul are mai multe misiuni, în cazul acestui capitol, sunt două misiuni din Polonia .. aş fi vrut mai multe, dar n-am la ce să mă aştept de la un război de 2 săptămâni.
Aici am făcut o poză din prima misiune:
Show Content
După cum puteţi vedea, poţi chema suport aerian, de recunoaştere, de bombardare, interceptare sau paraşutare.
Jucătorul dispune de infanterie, blindate, artilerie, ingineri, avioane, motorizate, anti-aeriene şi multe alte chestii.
Desigur, totul depinde de ce îţi oferă misiunea. Pentru că deşi poate semăna oarecum cu un Age of Empires, aici nu trebuie să-ţi cauţi resurse sau să-ţi construieşti armata. Jocul îţi dă armata, şi desigur întăriri pe măsură ce avansezi, sau pe timp.
Toate aceste lucruri le poţi upgrada cu trecerea timpului, asta mi se pare foarte realist.
Sunt deasemenea şi fortificaţii, tranşee şi alte chestii, iar în case îţi poţi pune infanteria.
La finalul misiunii poţi primii o medalie sau chiar să fi mărit în grad. Aici eşti un general .. sau mă rog, la început maior!
Uite o altă poză:
Show Content
Era prima mea misiune, deci vă rog fără pretenţii. Haha
După ce termini misiunea poţi verifica statisticile şi multe alte chestii.
Asta ar fi următoarea misiune:
Show Content
La început dispui de o armată şi de un lunetist ce este paraşutat mai secret, sincer, fără el n-aş fi terminat misiunea asta niciodată. Polonezii au avut multă artilerie, dar cu ajutorul lunetistului am reuşit să le distrug din mica pădure de lângă acel sat.
Show Content
Şi desigur marea decorare! Grin
Show Content
Cam asta a fost campania din Polonia, dar sunt foarte sigur că şi sovieticii au măcar vreo luptă acolo. Nu cred că producătorii şi-au pierdut timpul cu o armată doar pentru două bătălii. Santaa

Jocul dispune de o groază de expansiuni. Păcat că pe meleagurile noastre nu e prea apreciat...
Eu nu ştiu de voi, dar eu nu mai ies din casă până începe şcoala. Haha
Sup
replyReply
#2
Oai, mersi ca mi-ai reamintit de jocu' asta. Daca ai stii cat l-am cautat. Il jucasem demo cand eram mic, si nu ii mai stiam numele.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#3
Mă bucur că te-am putut ajuta ... HahaHaha

Tocmai am ieşit din prima bătălie din Operaţiunea Fall Gelb. După cum spun statisticile, bătălia a durat o oră jumate.
O oră jumate de bătălii aeriene, bombardamente, trageri de artilerie şi tancuri.
Am fost cu sufletul la gură până la final.
Tot ce pot spune e că am avut extrem de mult noroc că am reuşit să capturez o bucată de artilerie grea. Am reuşit să le bombardez fiecare punct defensiv de pe hartă, dintr-un singur punct, desigur, cu ajutorul avionului de recunoaştere.
Misiunea a apărut la început că e grea, dar nu mă aşteptam să fie chiar aşa de grea. Trupele ălea britanice din Belgia mi-au distrus tancurile la început .. la fel şi bombardierele. Păcat că n-am primit medalie ..
Sup
replyReply
#4
He he, am primit Crucea de fier, clasa a doua după prima bătălie din Africa. Britanicii au avut o superioritate aeriană dealungul bătăliei, multă artilerie şi multe tancuri, m-au cam dominat, dar am reuşit să le împing tancurile în capcanele mele. Trimiteam o maşină spre baza lor, şi după ce vedea maşina, mă retrăgeam repede în spate, unde aştepta tancul meu, singurul tanc rămas din 5.
Având în vedere că a fost prima bătălie în deşert, m-am descurcat bine. Grin
Show Content
Sup
replyReply
#5
Major Robert bravoHaha.

Pare interesant, o sa-l iau si eu daca am de unde, e vechi, nu se gaseste in comert.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#6
Am fost promovat la gradul de Oberstleutnant. Un fel de locotenent .. Grin
O dată cu promovarea am mai primit 3 tancuri şi alte chestii .. chiar mă gândisem, o să rămân cu 3 tancuri tot jocul?Haha
Promovarea a venit la fix pentru ultima bătălie din nordul Africii, pe care am câştigat-o cam greu, dar doar cu 3 tancuri n-aş fi avut nici o şansă.
După ultima bătălie am primit Crucea de fier, clasa întâi. Smirk
Show Content
Sup
replyReply
#7
Cred ca e un Locotenent SuperiorHaha.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#8
E unul mai către cononel.
Frontul din Rusia (Armata de nord) e mult mai uşor de cât credeam. Tancurile mele năvălează fără nici un ajutor al artileriei, de care aveam mereu nevoie în Franţa şi Africa. Haha
Sup
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)