Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Legea Atractiei!
#31
Inviem topicul Haha? E un subiect destul de interesant...
replyReply
#32
Pai io cred in aceasta lege...daca chiar vrei sa faci ceva (orice) si te straduiesti pe masura dorintei poti sa realizezi acel ceva...(chiar daca intr-un mod indirect).
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#33
suuure. dar ideea e sa fii ajutat si de o 'forta' din exterior. cam asa era legea.
.Chorus Romance says Good Night.
replyReply
#34
Cred ca e inutil sa mai spun ca eu nu cred o vorba.Daca ar exista o lege prin care sa se indeplineasca tot ce doresti numai prin gandire pozitiva si cineva ar stapani acasta lege,acel cineva ar fi stapanul lumii(nu zic altfel)si asa ceva nu se poate,omenirea nu poate fi stapanita,cel putin nu permanent.Am vazut si trailer-ul despre "secret"mi se pare o noua prostie tipic americana cu care se pot face averi frumoase.
Toti cei pe care ii prezinta in trailer,ca fiind cunoscatori ai secretului,sunt intr-adevar oameni remarcabili,dar au murit de mult.Cred ca daca ar fi stiut "secretul' ar fi fost inca in viata,sau ,cel putin in cazul unora dintre ei,ar fi sfarsit intr-un mod mai "placut'.
E doar o parere despre chestiune,altfel cred ca daca iti doresti foarte mult ceva,vei obtine acel lucru.Depinde chiar mai mult CE anume doresti decat CAT de mult doresti acel ceva.
Ar trebui sa cautam o formula pentru o asemena lege,pentru a reusi sa-i demonstram astfel probabilitatea,pentru ca probabilitatea cred ca e esentiala in acest context.
replyReply
#35
man it's just a movie
don't take it that serious
May you be half an hour in heaven before the devil knows you're dead.

Back from the dead. Not alive yet though.
replyReply
#36
(12-04-2010, 02:47 PM)Raven Wrote: man it's just a movie
don't take it that serious

I'm not serious.It's a joke.
replyReply
#37
Legea atractiei este foarte cunoscuta de catre psihologi sub denumire de "autosugestie".
replyReply
#38
(12-04-2010, 03:35 PM)Raducu Wrote: Legea atractiei este foarte cunoscuta de catre psihologi sub denumire de "autosugestie".

Da,psihologia e o adevarata arta a logicii demonstrate.Se poate spune ca autosugestia reprezinta de puterea cu care iti doresti sa se intample ceva.Ca sa ma exprim mai precis,as spune ca probabilitatea ca un lucru sa se intample e direct proportionala cu cat de mult iti doresti sa se intample acel lucru,si invers proportionala cu complexitatea lucrului respectiv,unde dorinta ca acel lucru sa se intample variaza in functie de puterea de autosugestie a cetateanului.Smile
replyReply
#39
dar autosugestia nu-i poate afecta si pe altii
asa ca nu se poate intampla orice doar pentru ca te gandesti la acel lucru
May you be half an hour in heaven before the devil knows you're dead.

Back from the dead. Not alive yet though.
replyReply
#40
(12-04-2010, 07:24 PM)Raven Wrote: dar autosugestia nu-i poate afecta si pe altii
asa ca nu se poate intampla orice doar pentru ca te gandesti la acel lucru

Corect.De-aia ziceam ca probabilitatea este invers proportionala cu compexitatea lucrului pe care il doresti.Cu cat ceea ce iti doresti e mai complicat,cu atat probabilitatea ca el sa se intample e mai mica.
Cel putin eu asa vad lucrurile.Nu sunt un cunoscator,incerc doar sa-mi explic niste chestii.
In cazul in care doresti sa influentezi pe altii,daca p(probabilitatea)=c1/c2,unde c2,compexitatea persoanei respective,deci foarte mare,pt ca oamenii sunt fiinte complexe=>probabilitate foarte mica sa reusesti.Ca sa ai sanse,trebuie ca c1,dorinta de a influenta sa creasca pe alte cai decat autosugestia,cum ar fi argumentare,indoctrinare,etc.
Spre exemplu,prin "secretul" asta care e acum la moda,unii vor sa creasca probabilitatea de a fi crezuti,prin argumentare asidua,stiind ca trebuie sa contrabalanseze cumva complexitatea cel putin a unora dintre cei carora li se adreseaza.
Repet,e o joaca,nu sunt vreun cunoscator,ma implic de dragul discutiei.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)