Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inserarea unui vob in spacer
#1
Pasul I
Dupa ce am extras world.zen din gothic 1/data/worlds.VDF intram in spacer si tastam File->Open Zen ne ducem in Gothic\_work\DATA\Worlds unde am extras formatul .zen din worlds.vdf, bifan world.zen si dam Open.
Show Content
Pasul II
Asteptem sa se incarce harta in formatul .zen
Show Content
Pasul III
Din panoul Objects bifam zCVob apoi dam clik dreapta pe world si Insert [zCVob].
Show Content
Pasul IV
Insertam vob-ul el va arata c-am asa:
Show Content
Pasul V
Din panoul Objects dam clik pe visual apoi file pentru a alege vob-ul(obiectul dorit).
Show Content
Pasul VI
Alegerea vob-urilor se face din Gothic\_work\DATA\Meshes\Mobs unde ele sunt grupate in mai multe categorii.Acestea fiind
Stones,Misc,Nature,Planks si Household .
Show Content
Pasul VII
Dupa ce alegem vobul dam clik pe Open iar apoi pe Apply din panoul Objects.Vobul ales de mine este TPL_EVT_JUMPPLATE_01.3DS din Stones si arata k-am asa:
Show Content
Pasul VIII
Din panoul Objects schimbam cdDyn si StaticVob din FALSE in TRUE.
Show Content
Pasul IX
Salvam lumea File-Saves ZEN- Banary Safe si salvam in Worlds.
Show Content
Pasul X
Intram in GothicStarter bifam 'proces physical files on disk first(virtual VDFS last)' la Application selectam Gothic apoi Start Gothic.
Show Content
Enjoy
replyReply
#2
Am gasit acum ceva timp pe WoG.com un clip in care era explicat in mare ce a explicat si Raducu mai sus, dar cu cateva lucruri in plus. Intre timp cred ca l-am sters, pentru ca nu mai dau de el, so, daca il are cineva si poate sa mi-l uploadeze undeva i-as fi recunoscator.
replyReply
#3
Pt gothic 2 stiti vreun tutorial?Nu gasesc nimic la objects
replyReply
#4
E exact la fel si pentru G2. Probabil ca faci ceva gresit. Ce mai exact nu gasesti?
replyReply
#5
Nu imi apar obiectele,ex: evil_castle_door etc
replyReply
#6
Ai schimbat ce zice Raducu la pasul VIII ca altfel nu îți apare
FlowerFlower
replyReply
#7
Iti va aparea obiectul in Spacer si fara sa bifezi acele optiuni. Oricum lui nu ii apare nici un obiect inainte de asta, mai exact in lista de obiecte din folderul mobs (daca am inteles eu cum trebuie). Intrebare: ai modkit-ul instalat cu patch-ul 2.6a si ai bifat acele casute in timpul instalarii (meshes, sounds etc)?
replyReply
#8
Am rezolvat.Nu am dat click pe visual deci nu aparuse butonul File.Multumesc de ajutor.
\
replyReply
#9
Pentru Goothic 2 este acelasi lucru. Spacer2 il gasiti in Gothic 2>System>Spacer2.exe. Pentru a utiliza spacer2 trebuie sa aveti G2mDK instalat, si versiunea de Gothic V 2.6. Aici gasiti Link-urile http://www.worldofgothic.ro/forum/showth...p?tid=1847
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Inserarea unui npc old nick 9 5,130 07-13-2013, 10:36 AM
Last Post: Bogdan
  [TUTORIAL] Modificarea şi inserarea unei armuri - Gothic 2 Bogdan 14 9,749 05-18-2013, 06:10 PM
Last Post: Edd

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)