Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutoriale utile
#1
Cred ca e clar ce se va posta aici: daca gasiti un tutorial care ne-ar putea fi de folos, il postati aici.

Am unul pentru Blender in care sunt aratati pasii de baza pentru constructia unei case simple: http://en.wikibooks.org/wiki/Blender_3D:...ng_a_House

Gasisem de asemenea un tutorial le fel pentru realizarea unei sabii, dar nu imi aduc aminte unde. Il postez imediat ce dau de el.
replyReply
#2
Tutorialul levelmesh 3ds din threadul de modding e simplu si la obiect. Poate fi folosit cu usurinta de oricine vrea sa modeleze o harta fara prea multe pretentii. De asemenea, tutorialul weapon 3ds unde se arata cum se poate modela si textura o arma simpla.
Este foarte important ca modelarea cladirilor si a armelor sa de faca tinand cont de faptul ca suprafetele din blender au o singura fata, ceea ce inseamna ca un plan se comporta ca un geam din filmele americane: intr-o parte e oglinda (fata activa a planului) si in cealalta parte e geam transparent (fata inactiva a planului). Folosirea fetei necorespunzatoare face ca modelele sa fie transparente, adica inexistente.
Pentru a invata usor notiunile de baza ale scriptingului, recomand acest tutorialin care sunt descrisi toti pasii necesari incepand cu crearea unui npc, startup, waypoint, dialog si misiuni simple. Sunt utile si tutorialele lui Patrunjelu' si cel despre voburi al lui Raducu, adica asta si asta.
replyReply
#3
Pentru HeroNameless si pentru oricine vrea o introducere step-by-step in ce urmeaza sa facem, recomand topicul acesta de pe WoG.ro, facut de Ironkeep: Ironkeep Modder's Compendium
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Lucruri utile Bogdan 0 778 03-07-2013, 07:15 PM
Last Post: Bogdan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)