Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Knights of Honor
#11
Bogdan, te rog frumos nu mai posta jocuri care provoaca dependentaHaha. Ma jur ca zilele astea am jucat ca turbatul. Am inceput o campanie chiar ieri cu Hoarda de aur, sunt pe cale sa cuceresc regatul Moscovei, ca sa ma dau mare in fata cavalerilor teutoni, sunt in alianta cu cele mai puternice state europene la momentul actual si-anume Bizantul, Lithunia, Serbia. Insa din pacate am inceput in debutul campaniei un razboi cu Genoa pentru a avea acces la alianta cu Bizantul si sa anexez provincia Crimeea, iar acum nu am acces la acea tara caci e la trei sfert de europa distanta, insa mi-a murit regele si inca nu e pace intre noi. Ba mai mult sunt la un pas de razboi cu Ducatul Papal si cu Toscana din cauza Genovezilor. In rest e pace. Urmatoarea campanie se va concentra asupra regatului Selgiucid si a Otomanilor poate chiar mai departe. Insa nu vreau sa merg pe prea multe fronturi. E urat ca din cauza razboiului cu genovezii e war exhaustul foarte mare si am uitat sa scot taxele, va dati seama ca am avut peste tot rebeli prin tinuturile mele. A si am mai uitat sa adopt religia catolica, pana cand mi-am amintit, provincia ce era catolica a redevenit pagana. Oricum, nu sunt asa de avansat ca voi, nu stiu de cat timp jucati dar constructia cladirilor si veniturile voastre sunt destul de mari. Cele mai mari venituri le-am avut de 200 gold.
Intrebari: Cum faci negot cu celelalte state? Eu le dau trade agrement dar nu ma prind cum sa trade-uiesc cu ei.
Ce credeti despre Hoarda de Aur ca tara de starting?
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#12
Pentru a face trade mai intai trebuie sa angajezi un comerciant (merchant) e recomandabil ca in faza incipienta a jocului sa ai cati mai multi pentru ca aduc venituri destul de mari (comparativ cu ce primesti din alte surse disponibile in acel moment). Dupa ce l-ai angajat dai click pe icon-ul lui si selectezi optiunea de care ai nevoie din meniul aferent, apoi alegi un regat cu care sa faci negot.

Legat de parerea despre o tara sau alta pot sa spun ca nu sunt mari diferente intre tari la nivel de gamplay. Ca dificultate da, e mai usor sa ai 5 provincii la inceput si eventual sa fi situat intr-o pozitie favorabila dpdv diplomatic si geografic. In rest insa ai aceleasi cladiri si acealsi optiuni de dezvoltare. Poate daca religia e musulmana poti sa te astepti la o cruciada (daca esti pe Late) si parca sa zic ca Piety creste mai repede.

Am mai lucrat in ultimele zile cu uneltele (mult spus) de modding ale jocului si as vrea sa il dezvolt un pic pe partea de diversitate. De exemplu, harta Europei nu are absolut nici un pic de zapada, oricat de nordica ar fi locatia. Castelele sunt si ele foarte asemanatoare, optiunile de constructie sunt limitate (cel putin fara modul Dusk of Glory, care totusi dezechilibreaza mult jocul). Daca esti interesat de partea asta de modificare a jocului, mi-ar prinde bine sa mai discut cu cineva (pe forumurile oficiale activitatea e aproape nula).
replyReply
#13
Oricum, jocul e genialGrin.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#14
Baieti m-am apucat si eu de 2 zile si am o mare problema care acum a inceput, imi creste inflatia. Cum scap de ea?
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#15
Cheltui banii Smile In joc inflatia apare cand ai mai multi bani decat ai nevoie.
replyReply
#16
Ha? Cam ciudat dar fine. Si atunci, daca cheltui bani o sa-mi revina iar profitul la 100 ca acum a scazut la 90.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#17
Yap...
Update: Am deja doua kingdom advantages, imediat e gata si al doilea Admirality si imi fac al treielea Advantage.
Am stricat deja o groaza de trupe in Sinope si mi-a murit un print acolo, urmatorul atac il voi face cu doi marshali deodata, iar de data asta vor fi si arcasi nu numai swordsmen si mongolian cavalry. Chiar, Bogdan, ce zici de o armata formata doar din Mongolian Cavalry, e puternica sau slaba?
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#18
Pai mongolii au cavalerie tare, nu?
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#19
Dar probabil ca orice lucru, are avantaje si dezavantaje..
replyReply
#20
Da dar din pacate nu le cunosc. Probabil singurul dezavantaj ar fi spearmanii insa acestia pot fi inlaturati deoarece acest tip de cavalerie foloseste atat arcul cat si sabia.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)