Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cultul Penticostal
#1
Puteti posta aici orice intrebare despre acest cult.
replyReply
#2
ar fi fost o chestie sa pui asta la religion thread sau discutii zilnice, sau ceva Smile astea sunt threaduri facute aiurea --> spam Smile
.Chorus Romance says Good Night.
replyReply
#3
Dar daca postez asta in "Religion Thread" sau "Discutii Zilnice", postul meu va ramane acolo, iar cei care vor posta in thread-urile respective, poate, vor schimba subiectul => degeaba. In plus, thread-urile "Religion Thread" si "Discutii Zilnice" nu au ca subiect central doctrina Cultului Penticostal, deci => pointless. Furthermore, nu cred ca existenta acestui thread poate fi considerata drept "spam".
replyReply
#4
Deci.. ce inseamna a fi penticostal? De unde a aparut aceasta ramura a crestinismului? Cu ce este diferita de celelalte?
replyReply
#5
And here we go...

Insusi Domnul Isus Hristos a intemeiat Biserica lui Dumnezeu, care poate fi orice cult/doctrina care urmeaza pas cu pas viata si invataturile date de Isus. Printre acestea se afla si cultul penticostal. Bineinteles ca se difera de celelalte din mai multe puncte de vedere.

1. Deosebire fata de cultul ortodox:
- cei din cultul penticostal nu se inchia la icoane, sfintii, ingeri, Fecioara Maria etc, doar lui Dumnezeu
- etc.
2. Deosebire fata de cultul baptist:
- botezul cu Duhul Sfant se poate primii prin/fara punerea mainilor (Fapte 8:17, 19:6, 10:44-46 si 2:12-17). BOtezul cu Duhul Sfant trebuie cerut (Luca 11:13)
- etc.

Sa:
- mai continui si cu deosebiriile fata de alte culte?
- dezvolt unele ideii?
- astept urmatoarele intrebari?
replyReply
#6
- mai continui si cu deosebiriile fata de alte culte? -Da
- dezvolt unele ideii? -Da
-- astept urmatoarele intrebari? -Da
replyReply
#7
Caracteristica cea mai de seama care-i distinge pe penticostali de celelalte culte evanghelice este accentul pe lucrarea Duhului Sfant. Majoritatea penticostalilor cred ca cei care sunt cu adevarat nascuti din nou au in ei Duhul Sfant: dar, spre deosebire de ceilalti evanghelici, penticostalii cred in a doua experienta pe care o numesc botezul cu Duhul Sfant. De asemenea, ei cred ca semnul Botezului cu Duhul Sfant este vorbirea in limbi. In plus de aceasta, ei cred ca Duhul Sfant mai da si astazi:
- vorbirea despre intelepciune
- vorbirea despre cunostinta
- credinta
- darul tamaduirilor
- puterea sa faca minuni
- deosebirea duhurilor
- proorocia
- vorbirea in felurile limbi
- talmacirea limbilor (1 Corinteni 12:1-10)
Unii adauga la acestea si exorcismul, adica scoaterea demonilor din oameni.
replyReply
#8
pai in mod normal nu tu mergi la oameni sa le zici: 'haideti baieti, ce sa va zic de cultu asta?
ei trebuie sa vina la tine sa te intrebe ce vor sa afle. si din moment ce tine de religie, de iisus, de crestinitate, de bla bla, poate aparea in religion thread.
anyway. keep your idea Smile
.Chorus Romance says Good Night.
replyReply
#9
thx for the deleted post whoever was
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.
replyReply
#10
Nobody had deleted you posts, you liar.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)