Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raspunde daca stii! Istorie!
#1
In acest joc o sa raspundem la intrebari legate de istorie. Regulile sunt simple, cine stie, raspunde si apoi intreaba.

Bunul simt interzice cautarea raspunsurilor pe internet. Daca nu il aveti, puteti cauta.

Incep: Cine a fost comandant suprem al aliatilor in timpul Operatiunii Overlord (6 iunie - 25 august 1944)?
FlowerFlower
replyReply
#2
Eisenhower

De partea carui bloc politico-militar a fost Tucia in primul razboi mondial?

P.S. Ce ciudat! De cateva zile am inceput sa citesc "Marile decizii ale celui de-al doilea razboi mondial" Haha
replyReply
#3
Puterile Centrale.
Pe atunci încă se numea "Imperiul Otoman", nu Turcia.

În ce an a atacat Napoleon I Rusia?
Sup
replyReply
#4
1812

Al cui descendent este Radu Leon(decembrie 1664- martie 1669)?
FlowerFlower
replyReply
#5
Leon Tomsa

Cum/din ce cauza a murit Attila (Hunul)?

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
replyReply
#6
Otravit? Din pricina pericolului ce il reprezenta fata de Romani. A fost omorat de catre sotia sa Ildico.

Ce tip de stat, din punct de vedere politic, era statul Spartan si cine il conducea?
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#7
Stiu ca am invatat la lectia asta.
Politica.. monarhie semi-absoluta(stiu ca nu era absoluta ca altfel n-ar mai fi fost consiliile)?
Stiu ca erau 2 regi, un sfat al inteleptilor(nu stiu sigur, un fel de consiliu), adunarea poporului(asta stiu sigur) si alt consiliu(?) format din 5 oameni mai intelepti decat primii.
replyReply
#8
Era in acelasi timp un stat democrat si monarhic. Erau 2 regi si de asemenea 3 adunari, Gerusia(Sfatul Batranilor), Apella (Adunarea Poporului) si Adunarea celor 5 efori. Deci da ai raspuns corect Grin...pune.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#9
Lmao, sunt bun. In ce an... s-a impartit biserica crestina si cum s-a numit evenimentul?
replyReply
#10
A avut loc în 1054 şi s-a numit 'Marea Schismă'.

În ce bătălie din primul război mondial, românii au fost nevoiţi să lupte în pijamale?
Sup
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)