Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sugestii tutoriale pentru un incepator
#1
Salutari!Grin Sunt nou pe acest forum,m-am logat astazi.

Eu sunt un mare fan al seriei Gothic,iar pe tot felul de site-uri,am gasit tot felul de moduri,de aceea as vrea sa creez si eu unul! Dar nu ceva gen,texture pack! Sa zicem,o poveste noua!

In caz ca stiti de vreun tutorial in engleza,sau chiar daca voi puteti creea unul,v-as fi foarte recunoscator Grin.
[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]
replyReply
#2
(01-28-2014, 04:34 PM)Vladeisan Wrote: Salutari!Grin Sunt nou pe acest forum,m-am logat astazi.

Eu sunt un mare fan al seriei Gothic,iar pe tot felul de site-uri,am gasit tot felul de moduri,de aceea as vrea sa creez si eu unul! Dar nu ceva gen,texture pack! Sa zicem,o poveste noua!

In caz ca stiti de vreun tutorial in engleza,sau chiar daca voi puteti creea unul,v-as fi foarte recunoscator Grin.

Salut Vladeisan și bine ai venit în mica noastră comunitate!

Am să încerc să te ajut cu niște linkuri care te pot ajuta, în inițiativa ta.

În primul rând un tutorial destul de complex, este făcut de un user mai vechi și cuprinde o diversitate de lucruri pe care le poți 'moda'.

Link ajutator 1

Pentru a insera un NPC, spre exemplu, tutorialul complet îl găsești aici.

Și mai sunt și alte tutoriale create pe worldofgothic.ro/forum, în secțiunea modding, precum și pe website.

----
Cel mai bine ar fi să ne prezinți exact planul tău de mod Gothic, iar noi te vom ajuta să îl realizezi cu idei, sfaturi, răspunsuri, alte implicări.

Gothic
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#3
Pai,in primul rand,sa fiu sincer,sunt in incepator,de la A la Z Sad,totusi,am mai folosit coduri pentru a creea moduri si pentru alte jocuri,nici una din ele nu a iesit cu succes.

In primul rand,as vrea sa invat lucrurile de baza,iar apoi sa creez un mod pe baza a ceea ce am invatat.

De exemplu,pentru primul mod,sa fiu oe o insula,si un npc sa imi ceara sa ii aduc un lucru dintr'un cufar inconjurat de "scavengers".Cam asta planuiesc sa fie primul meu mod de 5 minute Grin.

Dar deocamdata sa invat lucrurile de baza.
[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]
replyReply
#4
Pai sa vedem. Pentru a creea insula ai nevoie de un program de grafica 3d, poti folosi Blender, acesta fiind mai accesibil si pe deasupra este gratis, dar poti folosi si 3ds Max si altele. Ai aici un tutorial facut de OldNick.

Pentru a pune npc-uri e nevoie de un StartUp.d, acesta il faci in Gothic II/_work/data/scripts/Content/Story cu numele Startup_x.d (x poti pune numele modului.) In acest fisier trebuie sa pui urmatoarele:
Code:
func void STARTUP_NumeZen()
{
Wld_InsertNpc (NPC_9999_NewNpc,"StartMod");
};

    func void INIT_SUB_NumeZen ()
    {
    };

func void INIT_NumeZen ()
{
    B_InitMonsterAttitudes ();
    B_InitGuildAttitudes();
    B_InitNpcGlobals ();
    
    INIT_SUB_NumeZen();
};

NumeZen reprezinta numele hartii in format .zen pe care vrei sa fie npc-ul, WldInsert este linia cu care vei adauga un npc in joc. Npc_9999_NewNpc reprezinta numele unui fisier in care va fi facut npc-ul, iar StartMod este WayPointul pe care va trebui sa il pui din spacer pe harta ta.

Pentru creearea npc-urilor si a dialogurilor deja ai un link mai sus pus de Terente.

Monstrii ii adaugi la fel, adaugand o linie
Code:
Wld_InsertNpc     (Scavenger,             "StartMod");
Adaugi cate o linie pentru fiecare monstru pe care il vei adauga in mod.

Cufarul il faci din spacer inserand un MobContainer.
Show Content

Vei pune la visual numele mds-ului de la cufarul tau. Eu am pus in exemplu CHESTSMALL_NW_POOR_LOCKED.MDS, iar la focusName pui MOBNAME_CHEST numele este la fel pentru toate cuferele.
Show Content


Daca vrei ca acesta sa fie incuiat adaugi la Locktable numele de la cheia cu care se deschide (ex. ItKe_New_Mod, cheia trebuie facuta ca obiect in script), sau daca vrei sa se deschida cu picklock pui la pickLockStr spre exemplu LLRL adica se va deschide daca dai left,left,right,left.

Obiectele le adaugi de la ultima linie punand codul obiectului.(daca ai mai multe le adaugi cu virgula intre ele.)
Show Content

In final dai apply, salvezi zenul si gata. Smile
Pentru misiuni la fel ai exemplu in link-ul pus de Terente. Scuze ca nu am fost prea explicit dar nu prea ma pricep la explicat. Grin
FlowerFlower
replyReply
#5
Multumesc extrem de mult! asta este tot ce imi trebuie! Dar am o problema in legatura cu blender! Cand vreau sa exportez mesha mea,nu am decat folderul "_compiled" in folderul "Meshes" din "_work"! Ce trebuie sa fac? Sad

Si nici folderul "story" din folderul "scripts" nu il am!

Poate am omis ceva?

Update:30.01.2014 09:39

Am rezolvat problema Grin

Am instalat asta : http://www.worldofgothic.com/?go=dlfile&fileid=89 Grin
[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]
replyReply
#6
Pai iti trebuie gothic mdk si ca sa instalezi pe asta iti trebuie 2.6 a jocului..
Iar pentru blender iti trebuie un plug in ca sa le exporti 3ds:
http://krximpexp.sourceforge.net/
Cam astea iti trebuie daca nu ai nimic instalat, vezi si tu ce ai si ce nu ai.
replyReply
#7
Am rezolvat problema Grin

Mersi
[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]
replyReply
#8
Sad 
Ok,pana acum am facut prima mea insula!!! facuta vreodata!!!!

dar am o problema!

Ori eu sunt gigantic ori insula este prea mica!!!!

O poza(apropo,cum pun o poza aici?):
[Image: 2qn1a9y.jpg]
[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]
replyReply
#9
Banuiesc ca trebuie sa copii continutul script-ului de mai multe ori, ca sa faci mai mult teren. If no, sa-mi stearga cineva reply-ul.
replyReply
#10
Ca sa pui poza adaugi [img]link[/img].

Bun, selecteaza din blender insula si apasa S apoi trage mouse-ul si o vei marii.
FlowerFlower
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Tutoriale video modding Edd 3 2,204 07-08-2013, 10:58 AM
Last Post: Edd
  Tutoriale video Blender Robi 18 6,830 05-21-2013, 04:51 PM
Last Post: Robi

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)