Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filozofiile mele
#1
Toungue 
Stiti despre purgatoriu,nu? Este un fel de lume catre iad.Dar m-am gandit,de ce sa nu fie si un purgatoriu catre rai? Un furgatoriu! Ce credeti? Apoi m-am gandit: daca combpina furgatoriul si purgatoriul? ne iese turgatoriul! drumul pe care il luam dupa ce murim catre locul unde algem intre purgatoriu si furgatoriu! Ce credeti?
[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]
#2
Intereasanta conceptia ta.

Dar n-am inteles ceva. Daca purgatoriul este un 'statie' in drumul catre iad, in care cica iti ispasesti pacatele, atunci catre rai de ce sa mai existe? Adica, mna. Daca ajungi in rai, se presupune ca ai fost om bun si ca ai putine pacate. Poate ca 'statia' catre rai e poarta Sf. Petru, in care se face selectia.

Haha Nu stiu prea multe date despre asta si despre Iad/Rai in general, deci e foarte posibil sa fi incurcat datele de mai sus in ceea ce priveste legatura cu ce se spune prin biblie.

@Kristi, stie date mai exacte, dar e in sesiune presupun.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
#3
Eu unul nu sunt pe subiect.... sunt deacord cu Terente....

BTW:Kristi sigur iti raspunde la orice intrebare pe acest subiect....si acum imi mai amintesc acea dezbatere Grin

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
#4
(01-30-2014, 09:36 PM)Vladeisan Wrote: Ce credeti?

Ce cred? Cred ca oamenilor le place sa-si creeze propriul lor dumnezeu, cu propriile lui reguli, pentru ca sa se faca sa se simta mai bine in starea lor. Decat sa se schimbe pe ei, e mai convenabil sa schimi atitudinea si natura lui Dumnezeu, transformandu-l intr-un Mos Craciun care se uita spre tine si spre pacatele tale si iti zambeste si care nu te-ar arunca niciodata in iad.

Dupa cum a zis si Marian mai sus, purgatoriul e pentru cei care in momentul mortii nu merita sa ajunga in cer, iar pentru ceilalti nu mai e nevoie de vreo alta etapa intermediara... bineinteles, din punct de vedere teoretic, pentru ca practic Biblia nu sustine existenta vreunui purgatoriul sau vreunui loc similar... oamenii au strecurat doctrina asta falsa in "crestinismul" catolic si ortodox, cu scopul de a se auto linistii, spunandu-si ca exista o a doua sansa, desi Biblia e foarte clara ca fiecare are o singura sansa, si dupa moarte nu vei mai primi o a doua sansa.
#5
Update:

(01-30-2014, 09:36 PM)Vladeisan Wrote: Stiti despre purgatoriu,nu? Este un fel de lume catre iad.Dar m-am gandit,de ce sa nu fie si un purgatoriu catre rai? Un furgatoriu! Ce credeti? Apoi m-am gandit: daca combpina furgatoriul si purgatoriul? ne iese turgatoriul! drumul pe care il luam dupa ce murim catre locul unde algem intre purgatoriu si furgatoriu! Ce credeti?

Nu, purgatoriul nu e un loc dintre viata de acum si iad, ci purgatoriul e un fel de "iad" temporar in care cel care ajunge acolo va ramane acolo o perioada de timp (in functie de pacatele lui/ei) si pe urma, dupa ce a platit pentru pacatele lui va ajunge in cer. Chestia asta e absolut ilogica, dar na...
#6
Stiti despre bucatarie,nu? Este un fel de lume catre mancare.Dar m-am gandit,de ce sa nu fie si o bucatarie catre dus? O fucatarie! Ce credeti? Apoi m-am gandit: daca combpina fucataria si bucataria? ne iese tucataria! drumul pe care il luam dupa ce ne trezim catre locul unde algem intre bucatarie si fucatarie! Ce credeti?

Dupa cum vezi, poti sa inlocuiesti purgatoriu cu alte cuvinte aleatorii, iar rezultatul acestui pseudo-rationament sa fie acelasi. Adica niciunul.
#7
Ciudat principiul vostru despre rai si iad. Eu nu cred in purgatoriu sau de'astea. Cred doar in Dumnezeu.
FlowerFlower
#8
Ok,oK,scuze Bogdan,doar ca mi-a tresarit in minte chestia asta.....
[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]
#9
(01-30-2014, 10:26 PM)Kristi Wrote: oamenii au strecurat doctrina asta falsa in "crestinismul" catolic si ortodox,.....
Scuza-ma dar, "crestinismul" (cum ii spui tu) ortodox nu are purgatoriu, asa ca nu bate campii. Biserica catolica a inventat purgatoriu pentru a scoate o multime de bani..
#10
Ok,am vazut ca voi ati cam luat serios treaba asta,adica,era doar o chestie care mi-a trecut prin minte,atata tot.....SadWhat
[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)