Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Razboaie mondiale! (1,2)
#1
Am facut acest thread pentru a discuta si alte aspecte, pareri decat ceea ce am invatat noi din manualele scolare de istorie, lucruri auzite de la bunici strabunici etc... Deoarece consider ca istoria scrisa nu ne dezvaluie cu adevarat multele detalii ale istoriei ci o proportie de 90-95% restul putand fi aflat de la persoanele care au trait cu adevarat acele clipe.
replyReply
#2
Propriul meu bunic a participat in "Al doilea razboi mondial" si miraculos a trait, dar totusi eram prea mic sa ma fi interesat asta atunci cand eram mic fiindca atunci a murit de batranete!
Daca iti place Gothic da click pe imagine
[Image: vfU3.gif] [Image: DQeK.gif]
replyReply
#3
Ceea ce am invatat din istorie este ca oamenii nu au invatat nimic din ea. Daca ar fi invatat, primul razboi al omenirii ar fi fost si ultimul, dar pentru ca nu au invatat nimic, s-a ajuns la razboaiele mondiale. Si nici din acelea nu au invatat nimic, caci acum incearca sa faca bombe nucleare si mai puternice si sa faca si mai multe razboaie. Omenirea, oricat de inteligenta ar fi ea, oricat de mare ar fi intelectualul ei, nu este mai inteleapta decat un copil de 7 ani. Daca ar avea minte de adult, ar intelege ca un razboi nu produce nimic bun, dar pentru ca este un copil care nu creste niciodata, va ramane neinteleapta. De la Cain omorandu-l pe Abel, pana la Hitler omorand milioane de evrei si pana in ziua de astazi, omenirea a avut mintea unul copil rasfatat, razbunator, egoist, cu multa inteligenta dar putina intelepciune. Cum spune Biblia: cei mai fericiti sunt oamenii care nu s-au nascut inca pentru ca nu au vazut prostiile ce le fac oamenii supt soare.

M'am uitat apoi la toate asupririle cari se fac supt soare; şi iată că cei apăsaţi varsă lacrămi, şi nu este nimeni să-i mîngîie! Ei sînt pradă sîlniciei asupritorilor lor, şi n'are cine să -i mîngîie!
Şi am găsit că morţii, cari au murit mai înainte, sînt mai fericiţi decît cei vii, cari sînt încă în viaţă.
Dar mai fericit decît amîndoi am găsit pe celce nu s'a născut încă, fiindcă n'a văzut toate relele cari se petrec supt soare.
(Eclesiastul 4:1-3)

Spune-mi tu, am invatat noi ceva din ea? Orice intelept nu isi repeta aceasi greseala dar pentru ca oamenii nu cauta intelepciune, sunt ce sunt. Problema nu este ca nu au intelepciune, ci ca nu o cauta, nu o vor. Fug de ea cum fuge pisica de caine. Cand te uiti la un documentar si ii vezi as de emotionati ca au descoperit o bomba si mai mare, si mai puternica; ca au facut un explozibil si mai puternic. Umanitatea este o creatura insetata de sange si carne si se pare ca bea, mananca si nu se mai satura. Pana si in filme si jocuri a ajuns violenta. Oricum, sper ca generatia asta sa invete din greseli, chiar daca am slabe sperante.
replyReply
#4
frate. eu cred asa... ca cel putin 80% din ce inseamna razboi e ORGOLIU. gen: 'ce? aia ne ataca! noi sa fim mai prosti sa nu-i atacam?
cam as merge...
eu de cand sunt mic ma gandesc ca daca lasam deoparte razboaiele si toate rahaturile, putem sa ne unim, sa facem o singura natie, sa adoptam o singura limba, nu neaparat aceleasi obiceiuri peste tot. obiceiurile si traditiile sa fie dupa zonele geografice. nu sa ne batem intre noi ca prosti.. sa evoluam impreuna.
oamenii sunt prea idioti. pot tine o predica enorma despre generatia mea de idioti. doar ca nu as fi in tema Haha
si cum zicea cristian. si eu ma gandeam la emisiunea aia de pe discovery. future weapons. si le arata ca le face foarte smechere, ca si un amator le poate manui, ca au raza de distrugere mai mare [same bullshits everywhere] si in timpul emisiunii eu aveam ca niste revelatii si imi tot venea in gand: 'asa. si? impotriva cui le folosesc? impotriva altor idioti.
.Chorus Romance says Good Night.
replyReply
#5
nu-i vorba de orgoliu... daca cineva te ataca e normal sa te aperi. Ce vei face? In spiritul pacii si al armoniei ii vei lasa sa te cotropeasca, sa-ti fure libertatea, sa-ti ia painea de la gura si sa-ti omoare familia? Nu! Te vei apara orice ar fi si oricare ar fi costul.

cand vine vorba de a ataca... pai... aici intervine toata prostia si idiotenia umanitatii. Omul e egoist... si cu asta am spus totul. Vrei mai mult pt tine si familia ta... il vei obtine luand de la altcineva. Ala ramane fara? Familia lui o va duce rau? Ce conteaza atat timp cat tu ai primit ce vroiai? Asta-i mentalitatea generala din pacate...

dar cum am ajuns sa discutam despre asta? nu trebuia sa discutam razboaiele dintr-un punct de vedere istoric? Haha
"What man is a man if he doesn't make the world better?" Balian, Kingdom of Heaven.
[Image: landrosig.jpg]
replyReply
#6
Haidati sa ne rezumam doar la razboaiele mondiale.

Am deschis aceasta discutie deoarece acum cateva zile am fost pe la un bunic de-al meu si din una din alta ne-am luat de vorba despre al doilea razboi mondial, el nu a participat deoarece in acele vremuri avea doar 14 ani dar ne-a povestit foarte multe (mie si unui var, ambii avem 19 ani impliniti) deoarece dupa cum erau familiile numeroase inainte a avut foarte multi unchi care au participat in razboi, o parte s-au mai intors inapoi o parte nu si o alta parte au fost luati prizonieri de razboi la rusi sau germani.
Orasul unde locuiesc acum pe timpul razboiului era un front de lupta intre rusi si nemti, pe atunci nu era cum e acum numai institutii, erau in mare parte hectare agricole folosite de catre tarani pentru a-si progura hrana de zi cu zi, deci era un loc foarte bun pentru un front de lupta.
Imi mai zicea bunicu-l meu ca, rusii erau cei mai haini oameni, cand treceau prin sate luau animalele oamenilor si le mancau, nici nu asteptau sa se prajeasca calumea le mancau mai mult crude, luau fetele tinere si isi bateau joc de ele, si in cazul in care oamenii aveau vin beau din butoi cat se putea iar mai apoi trageau cu gloante pentru ca restul sa se risipeasca. Pe cand nemtii chiar si pe timpul acela erau cei mai corecti oameni dandu-le bomboane copiilor, imbratisandu-i si niciodata nu au facut nici macar un sfert din ce au facut rusii.

Mai am de spus foarte multe am sa revin mai tarziu cu niste posturi deoarece momentan nu prea mai am timp sa mai scriu.
Ascultati aceasta melodie cu mare atentie ca sa intelegeti bine mesajul.
replyReply
#7
Nemtii erau cei mai corecti oameni fata de noi... fostii daci, de origine traca. Eram considerati din aceeasi plamada ca si ei, fiind tot de descendenta nordica, cu sange arian.

Cu rusii... s-au comportat cu totul altcumva. Ei ii numeau cainii rosii, si tratamentul pe care l-am avut noi pe mainile rusesti a fost lux in comparatie cu felul in care se comportau nemtii cu rusii.

Aici ce-i drept ma refer la doar o parte a nemtilor, mai exact o parte din Wermacht si tot ce inseamna SS/Gestapo. Sa dam totusi cezarului ce-i al cezarului... majoritatea celor din Wermacht erau oameni simplii, decenti care nu doreau altceva decat sa supravietuiasca. Cititi Sven Hassel oameni buni! Haha In proportie de 70% e adevar istoric... mai ales romanul "General SS".
"What man is a man if he doesn't make the world better?" Balian, Kingdom of Heaven.
[Image: landrosig.jpg]
replyReply
#8
Mai, razboiul e acel eveniment in care cei tineri sunt pacaliti de cei batrani sa lupte, cu 'medalii de onoare', titluri si incurajari. In lupta cei mai multi soldati aveau 20-30 de ani, poate si mai putin pentru ca aveau impresia ca fac ceva pentru tara, dar gandeau inca asemenea unor copii... asta e o prostie. Strabunicul meu a murit cu vreo 4 ani in urma... imi pare rau ca eram inca destul de mic, dar am apucat sa vorbesc cateva lucruri cu el. Intr-adevar, rusii erau cei mai groaznici oameni poate, a fost o mare prostie sa ne aliem lor. Totusi ce a facut Hitler nu e deloc admirabil, era un nebun, avea o idee fixa, insa in alte planuri era poate mai bun decat altii. Noi am avut de pierdut pentru ca ne-am aliat cu rusii, ne-au bagat comunism si noi cu resursele pe care le avem am fi putut fi la nivelul Germaniei sau al Elvetiei. Acum e mare pacat pentru ca multi din actualii conducatori au inca acele idei de pe vremea tineretii lor, deci vom mai avea de asteptat o vreme pana sa inaintam si noi.
Kalashnikov: Arma asta, "aka AK47" si acum mai noi sunt 74, 86... ma rog... a omorat mai multi oameni decat toate bombele atomice adunate impreuna. Ganditi-va ca era o arma asa instabila incat omora chiar pe cel care o folosea. Deci, prin urmare, se vede cata bataie de joc a fost: pana si echipamentul de razboi era VARZA. Acum da, fac arme puternice, vreti sa stiti de ce? Vom ramane fara resurse naturale, ne vom inmulti prea mult, razboaie inca exista si asta e tot o prostie, dar poate peste ceva vreme vom fi si noi cu arma in mana pentru ca ce se vede acum e linistea de dinaintea unei furtuni. Al III-lea razboi mondial a fost prezis.
replyReply
#9
Cum a fost spus cineva (nu imi aduc aminte cine): Diferenta dintre razboi si pace este ca in raboi, parintii isi ingroapa fii iar in pace fii isi ingroapa parintii.
replyReply
#10
nici eu nu mai tin minte cine a spus-o dar.. ai citit-o in ecranul de loading de la "Rome: Total War" nu? Haha

cat despre AK-47 si succesorii sai... gresit EDG! asta e cea mai buna arma din istorie. Chiar si la ora actuala rivalizeaza cu multe arme de ultima generatie. Instabila? Total gresit... arma asta e atat de simplu facuta incat functioneaza perfect fara absolut nici un risc din partea tragatorului dupa ce a fost aruncata in apa, dupa ce a fost ingropata in nisip (deci e plina de nisip), dupa ce treci cu masina peste ea si chiar dupa ce s-a tras in ea cu alta arma (in unele cazuri). De explodat? Niciodata! Tragi cu ea la foc automat pana se incalzeste teaza in asa hal de-ti poti praji un ou pe ea si tot n-ai probleme... probabil ca ai confundat-o cu primul M16 folosit de americani in Vietnam... aceea era cu adevarat o ruleta ruseasca. Wink
"What man is a man if he doesn't make the world better?" Balian, Kingdom of Heaven.
[Image: landrosig.jpg]
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)