Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Risen 3: Titan Lords
#21
Interviul pe aici cred ca lam citit si mia ramas pe retina ca asteptarile pentru un gothic sunt prea mari de aia prefera sa faca altceva. .Sau ceva de genul.
replyReply
#22
da țin minte ca și eu am citit ceva de genu ca nu vor sa dezamăgească fani și ca nu sunt pregătiți ...
(っ◕‿◕)っ ♥ Gothic[Image: images?q=tbn:ANd9GcR97VWJGECgiC-0eJQTSQy...jLM_lcyWrN]
replyReply
#23
Pai si n-au dreptate? Mai ales dupa Arcania, ar fi foarte greu de refacut seria, din motive logice - cum repari clusterfuck-ul ala ca sa iasa ceva care sa nu para artificial? In plus, vezi si ce spuneam aici.

Oricum, eu nu cred ca raspunsul ala (care intr-adevar a aparut in interviul din PlayBook, aici) reflecta adevarata pozitie a PB. Cred ca le-ar fi mult mai usor sa refaca un Gothic sau sa faca o continuare pe aceleasi baze, decat sa faca un joc diferit. Astfel, raspunsul e mai degraba un refuz diplomatic care poate avea doua cauze:
1. pur si simplu le-ar placea mai mult sa experimenteze si sa faca lucruri noi, decat sa reia ce au mai facut deja (lucru bun de altfel);
2. publisher-ul nu le da unda verde pentru un proiect Gothic (din motivele pe care le mentionam in postul de mai sus si din motivele mentionate in interviu).
Dintre cele doua variante prima mi se pare cea mai probabila.

Oricum, recitind interviul, devine clar ca ce spune meph mai sus nu e decat o parafrazare scoasa complet din context, si nicidecum ceea ce spunea Sascha.

Mai mult, eu zic sa nu uitam ca primul Risen impartea aproape fiecare aspect cu jocurile Gothic, ceea ce intr-o anumita masura il transforma in continuarea aia pe care o tot cere lumea. Ca dupa au mers pe alte carari mi se pare un lucru normal, nu puteau sa faca numai Gothic-uri si copii de Gothic-uri pana dadeau faliment. Ca nu le-a prea iesit, din nou pare ceva normal. Risen 2 a fost prima data cand au incercat sa schimbe reteta clasica, si e de astepta sa afumi prima tocanita experimentala pe care o faci. Cum par baieti destepti, eu sper ca au invatat din greseli si R3-ul va fi in acelasi timp un joc diferit, dar si de calitate.
replyReply
#24
"Parafraza scoasa din context" lol.Daca zici ca ai citit interviul te sfatuiesc sa il mai citesti odata.
Bogdan Wrote:1. pur si simplu le-ar placea mai mult sa experimenteze si sa faca lucruri noi, decat sa reia ce au mai facut deja (lucru bun de altfel);
Din interviu " Vremurile sau schimbat,jocurile Gothic aveau alta atmosfera experimentam mai mult in trecut"
Bogdan Wrote:Cred ca le-ar fi mult mai usor sa refaca un Gothic sau sa faca o continuare pe aceleasi baze, decat sa faca un joc diferit
Esti total pe langa ,a spus ca un nou Gothic e prea mult pentru ei acum la asteptarile pe care le impune seria.
Au experimentat foarte mult.In risen 2 ai pistoale si voodoo.O continuare pe aceleasi baze presupune un rpg open world de calitate ,destul de mare (daca ne bazam pe bazele Gothic 2 si 3 Haha ) cu 50+ ore de gameplay.
Show Content
In afara de grafica jocurile Risen sunt mai mici si mai proaste decat Gothic.Risen 1 e foarte similar cu Gothic 1 dar mai scurt.Risen 2...
Nu am depasit 30 de ore in nici un Risen si nu pot sa zic asta despre Gothic (1,2,3)
replyReply
#25
Probabil ca sunt eu mai greu de cap, dar n-am inteles ce vrei sa spui in pseudo-argumentarea de mai sus. Organizeaza-ti ideile cand scrii. In orice caz, vazand ce citate ai ales si cum le-ai combatut, cred ca nici tu nu ai inteles ce am vrut eu sa spun.
replyReply
#26
(02-25-2014, 01:04 AM)meph144 Wrote: In afara de grafica jocurile Risen sunt mai mici si mai proaste decat Gothic.

Mai mici si mai proaste? Te-ai gandit ca asta poate fi doar parerea ta?
FlowerFlower
replyReply
#27
Ai recitit interviul si afirmi ca PB fac risen din dorinta de a experimenta?.Unde este experimentatul asta in risenuri?Ultima oara cand am jucat risen tot rpg third person cu sabii and stuff era.Doar ca au adaugat pirati.
Crezi ca daca iti dai un aer superior si folosesti cuvinte gen "parafraza" ai mai multa credibilitate?

@Dorel Mai slab poate mi sa parut mie Wink lungimea jocului nu se schimba dupa parere.

Pot sa manance rahat copilasi pe forumuri cat vor,nu o sa a schimbe faptul ca Risen este un joc slab pe langa Gothic si PB continua sa faca risen pentru ca nu vor sa se riste si prefera to play it safe Wink Un risen mediocru din cand in cand se vinde.

Amuzama,spunemi cat de bun e Risen pe langa Gothic si cat de mult inoveaza.
replyReply
#28
Meph, omule, cine si ce ti-a bagat in partea dorsala de esti atat de irascibil? Calmeaza-te, ca nu primim premii daca ne impunem punctul de vedere in fata celorlalti.

Cat despre acel a experimenta, eu l-am folosit cu alt sens, nu acela de a inova (sau ma rog, care duce la inovatie). Am vrut sa spun ca experimenteaza (sau incearca) lucruri noi, diferite fata de ce au facut pana atunci (pana la Risen 2 adica). Cum spuneam si mai sus, nu prea le-a iesit, de unde si faptul ca jocul a fost primit prost.

In orice caz, ce vreau sa evidentiez din interviul ala e tocmai faptul ca to play it safe nu e motivul pentru care nu se face intoarcerea la Gothic-uri. E drept, poate fi interpretat si asa, insa nu pentru ca apoi sa completezi cu texte gen "asa ca mai bine fac un joc prost decat unul bun." Sa faca un nou Gothic le-ar fi mai simplu pentru ca ar avea deja bazele (setting, game engine, lore), dar rezultatul final ar fi cel mai probabil more of the same, lucru de care ar fi apoi acuzati - asta zice si Sascha in interviu.

In concluzie, ai si tu dreptatea ta cand spui ca prefera sa nu faca un Gothic pentru ca le-ar fi foarte greu sa faca un produs de o calitate inalta, insa gresesti cand spui ca in schimb se rezuma la a face jocuri mai usor de construit, dar mai proaste.
replyReply
#29
Nu fac jocuri slabe.Fac jocuri mai slabe decat obisnuiau sa faca odata.Mia placut Risenurile dar nu am putut sa nu fiu dezamagit pt ca mi sau parut mici in comparatie cu jocurile lor anterioare.
replyReply
#30
Pozele/Artwork-ul din Risen 3 imi amintesc cateva locatii/npc-uri din Gothic, poate au vrut sa faca asta intentionat.

http://www.allgamesbeta.com/2014/02/rise...reens.html

Minecrawler queen, fire golem, skeleton mage, undead shadowbeast, ore mines (se vede ore vein pe perete langa foc), etc.

Cat despre Risen 1 si 2. Le-am jucat pe ambele, mi-au placut, insa nu destul sa le rejoc in modul in care am rejucat seria Gothic, au lipsit cateva elemente esential-specifice Gothicului.
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Risen 3 - requirements (cerinte sistem) Szekemri 1 2,837 07-08-2014, 05:01 PM
Last Post: Edd
  Risen 3 - Gameplays/trailers Szekemri 0 2,166 05-10-2014, 08:32 PM
Last Post: Szekemri
  Risen 3 - Personaje (to be updated) Szekemri 0 3,599 02-22-2014, 11:17 AM
Last Post: Szekemri
  Risen 3 - Poveste Szekemri 0 2,740 02-22-2014, 11:16 AM
Last Post: Szekemri

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)