Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Threadul despre religie
#81
(01-31-2015, 09:56 PM)Vladeisan Wrote: Mai citeste odata:
Show Content

Tu ai zis urmatorul lucru: Crestinismul se auto contrazice, si exemplul pe care ti-l dau pentru ca sa-mi sustin punctul de vedere este parerea subiectiva a unui preot... nu vezi nimic in neregula cu ce ai zis? Grin Daca nu crezi ca singurul exemplu pe care mi l-ai dat este unul bun, asta inseamna ca nu au nicio dovada buna ca crestinismul se contrazice, in concluzie nu ar trebui sa declari in mod categoric ca crestinismul se contrazice cand nu poti dovedi asta.

(01-31-2015, 09:56 PM)Vladeisan Wrote: Filmuletul spune despre cum omul L-a creat pe Dumnezeu pentru ca i-a fost frica de faptul ca am putea fi singuri in univers,ai nimanui. Si cam este adevarat. Noua de este frica sa recunoastem(daca ar fi adevarat) ca noi nu suntem ai nimanui,si probabil ca suntem singuri in univers.
Sa nu mai vorbim de faptul ca atunci cand suntem speriati,primul lucru pe care-l facem este sa ne rugam la Dumnezeu,dar daca nu ar exista....ce-am face?
Noi credem in Dumnezeu doar pentru ca ne este frica, si eu sunt de acord cu asta.
Oamenii nu se duc la biserica pentru ca il iubesc pe Dumnezeu, ci pentru ca sunt disperati sa se trezeasca intr-un loc mai bun dupa ce mor. Macar sa se trezeasca undeva,dupa ce mor.
Oamenii nu pot suporta adevarul ca totul are un sfarsit.

Faptul ca crestinismul a supravietuit primelor secole care au fost pline de persecutii, crucificari, arderi de vii, etc, aplicate crestinilor este o dovada clara ca Isus a inviat din morti si ca mesajul vestit de Isus este adevarat. Tu spui ca primii ucenici credeau ca Isus este Dumnezeu pentru ca le era frica de "intuneric" sau pentru ca erau 100% convinsi ca l-au vazut pe Isus inviat din morti?

Sunt oameni care cred in Dumnezeu din frica, dar asta nu indica absolut nimic despre existenta sau inexistenta lui Dumnezeu. Nu vad logica... E adevarat ca oamenii vor sa se simta in siguranta si isi doresc sa nu moara, dar asta nu inseamna ca daca cineva zice ca e insurat, asta e de fapt o minciuna pe care el si-a creat-o ca sa se simta in siguranta/iubit. Dupa cum am zis mai sus, faptul ca exista unele lucruri moral si altele imorale este o dovada pentru existenta lui Dumnezeu.

Tu chiar crezi ca noi am evoluat din niste molecule, intr-un univers care a aparut din nimic? Chiar crezi asta? Daca ti-as zice ca (,) caramizile din zidul asta http://www.aftec.com/img/concrete-brick-wall.jpg s-au aranjat din procese naturale in acea ordine, m-ai crede? Ma gandesc ca nu. Si totusi tu crezi ca o fiinta umana formata din 50 trilioane de celule, fiecare celula fiind mai complexa decat o naveta spatiala, a aparut prin procese naturale? Ai nevoie de enorm de multa credinta ca sa crezi asta...

Sa zicem ca ajungi intr-o sala de judecata in fata unui judecator fiind acuzat pe buna dreptate de o infractiune serioasa, si judecatorul spune "Ori platesti 50,000 de euro, ori merge la inchisoare pe viata", iar tu zici ca n-ai suma aia de bani, asa ca judecatorul e aproape gata sa roasteasca sentinta de inchisoare pe viata, cand in sala intru un om pe care nu la-i mai vazut niciodata si zice judecatorului "Am vandut tot ce am avut ca sa fac rost de banii astia, vreau sa platesca datorita lui Vladeisan " si apoi ii da judecatorului o valiza cu 50,000 de euro. Ce parere ai avea fata de acel strain? Recunostiinta? Probabil ca o foarte mare recunostiinta. Asta e ceea ce a facut Isus de fapt. Un crestin nu crede, se roaga, merge la biserica datorita fricii, ci datorita recunostintei fata de Isus, care a luat pedeapsa pacatelor noastre asupra lui pentru ca noi sa putem fi iertati.
replyReply
#82
(01-31-2015, 10:43 PM)Kristi Wrote:
(01-31-2015, 09:56 PM)Vladeisan Wrote: Mai citeste odata:
Show Content

Tu ai zis urmatorul lucru: Crestinismul se auto contrazice, si exemplul pe care ti-l dau pentru ca sa-mi sustin punctul de vedere este parerea subiectiva a unui preot... nu vezi nimic in neregula cu ce ai zis? Grin Daca nu crezi ca singurul exemplu pe care mi l-ai dat este unul bun, asta inseamna ca nu au nicio dovada buna ca crestinismul se contrazice, in concluzie nu ar trebui sa declari in mod categoric ca crestinismul se contrazice cand nu poti dovedi asta.

(01-31-2015, 09:56 PM)Vladeisan Wrote: Filmuletul spune despre cum omul L-a creat pe Dumnezeu pentru ca i-a fost frica de faptul ca am putea fi singuri in univers,ai nimanui. Si cam este adevarat. Noua de este frica sa recunoastem(daca ar fi adevarat) ca noi nu suntem ai nimanui,si probabil ca suntem singuri in univers.
Sa nu mai vorbim de faptul ca atunci cand suntem speriati,primul lucru pe care-l facem este sa ne rugam la Dumnezeu,dar daca nu ar exista....ce-am face?
Noi credem in Dumnezeu doar pentru ca ne este frica, si eu sunt de acord cu asta.
Oamenii nu se duc la biserica pentru ca il iubesc pe Dumnezeu, ci pentru ca sunt disperati sa se trezeasca intr-un loc mai bun dupa ce mor. Macar sa se trezeasca undeva,dupa ce mor.
Oamenii nu pot suporta adevarul ca totul are un sfarsit.

Faptul ca crestinismul a supravietuit primelor secole care au fost pline de persecutii, crucificari, arderi de vii, etc, aplicate crestinilor este o dovada clara ca Isus a inviat din morti si ca mesajul vestit de Isus este adevarat. Tu spui ca primii ucenici credeau ca Isus este Dumnezeu pentru ca le era frica de "intuneric" sau pentru ca erau 100% convinsi ca l-au vazut pe Isus inviat din morti?

Sunt oameni care cred in Dumnezeu din frica, dar asta nu indica absolut nimic despre existenta sau inexistenta lui Dumnezeu. Nu vad logica... E adevarat ca oamenii vor sa se simta in siguranta si isi doresc sa nu moara, dar asta nu inseamna ca daca cineva zice ca e insurat, asta e de fapt o minciuna pe care el si-a creat-o ca sa se simta in siguranta/iubit. Dupa cum am zis mai sus, faptul ca exista unele lucruri moral si altele imorale este o dovada pentru existenta lui Dumnezeu.

Tu chiar crezi ca noi am evoluat din niste molecule, intr-un univers care a aparut din nimic? Chiar crezi asta? Daca ti-as zice ca (,) caramizile din zidul asta http://www.aftec.com/img/concrete-brick-wall.jpg s-au aranjat din procese naturale in acea ordine, m-ai crede? Ma gandesc ca nu. Si totusi tu crezi ca o fiinta umana formata din 50 trilioane de celule, fiecare celula fiind mai complexa decat o naveta spatiala, a aparut prin procese naturale? Ai nevoie de enorm de multa credinta ca sa crezi asta...

Sa zicem ca ajungi intr-o sala de judecata in fata unui judecator fiind acuzat pe buna dreptate de o infractiune serioasa, si judecatorul spune "Ori platesti 50,000 de euro, ori merge la inchisoare pe viata", iar tu zici ca n-ai suma aia de bani, asa ca judecatorul e aproape gata sa roasteasca sentinta de inchisoare pe viata, cand in sala intru un om pe care nu la-i mai vazut niciodata si zice judecatorului "Am vandut tot ce am avut ca sa fac rost de banii astia, vreau sa platesca datorita lui Vladeisan " si apoi ii da judecatorului o valiza cu 50,000 de euro. Ce parere ai avea fata de acel strain? Recunostiinta? Probabil ca o foarte mare recunostiinta. Asta e ceea ce a facut Isus de fapt. Un crestin nu crede, se roaga, merge la biserica datorita fricii, ci datorita recunostintei fata de Isus, care a luat pedeapsa pacatelor noastre asupra lui pentru ca noi sa putem fi iertati.

Toate exemplele astea nu au legatura. Bineinteles ca zidul ala nu s-a contstruit singur.
Daca puteam sa spun asa,atunci iti dadeam sute de exemple( calculatorul nu s-a construit singur,omul nu s-a construit singur, covorul nu s-a facut singur)
Bineinteles ca ce am zis eu depinde de situatie. Adica eu ma refeream strict la univers, si cum a fost creat, si bineinteles ca ce am zis nu se aplica la zidul ala. Deci exemplul cu peretele nu a avut legatura.

Si da, poate universul s-a creat din doar 2 elemente care s-au combinat, creand un al 3-lea element, apoi s-au mai creat 6 elemente, si tot asa.
Tu zici ca faptul ca crestinismul a supravietuit primelor secole care au fost pline de persecutii, crucificari, arderi de vii, etc, aplicate crestinilor este o dovada clara ca Isus a inviat din morti si ca mesajul vestit de Isus este adevarat, dar de unde stii asta? Asa pot sa zic si eu ca aproape toti evreii au fost incinerati de catre Hitler, dar au supravietuit datorita lui Yahweh.

Pana la urma, ai vreo dovada ca L-ai vazut pe Dumnezeu, sau Iisus? L-ai vazut cu ochii tai? Sa zicem ca un preot super cunoscut spuna ca l-a vazut pe Dumnezeu, iar tu crezi asta? Poate el sufera de schizofrenie.
[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]
replyReply
#83
(02-01-2015, 10:12 AM)Vladeisan Wrote: Toate exemplele astea nu au legatura. Bineinteles ca zidul ala nu s-a contstruit singur.

Daca nu crezi ca niste caramizi se pot aranja intr-o anumita ordine prin procese naturale, atunci de ce crezi ca omul cu cele 50 de trilioane de celule extrem de complexe, poate sa apara prin procese naturale? Nu are sens ce zici. Asta e ca si cum ai zice ca nu crezi ca e posibil ca un om sa castige de 3 ori consecutiv la loto, dar crezi ca e posibil ca un om sa castige de 100 de ori consecutiv la loto... nu are sens, deloc. Iar ultimul exemplu pe care l-am dat se referea la faptul ca crestinul ii slujeste lui Dumnezeu din recunostinta, nu din frica. Care exemplu nu are legatura cu ce ziceai tu?

(02-01-2015, 10:12 AM)Vladeisan Wrote: Daca puteam sa spun asa,atunci iti dadeam sute de exemple( calculatorul nu s-a construit singur,omul nu s-a construit singur, covorul nu s-a facut singur)
Bineinteles ca ce am zis eu depinde de situatie. Adica eu ma refeream strict la univers, si cum a fost creat, si bineinteles ca ce am zis nu se aplica la zidul ala. Deci exemplul cu peretele nu a avut legatura.

De ce obiectele din jurul nostru nu pot aparea din nimic, dar universul poate? Daca universul a aparut din nimic, atunci ar trebui sa observam scaune, si placi video, si masini care sa apara din nimic, de ce doar universurile au voie sa apara din nimic?

(02-01-2015, 10:12 AM)Vladeisan Wrote: Si da, poate universul s-a creat din doar 2 elemente care s-au combinat, creand un al 3-lea element, apoi s-au mai creat 6 elemente, si tot asa.

1. De unde au venit alea 2 elemente? Au existat mereu? Daca da, atunci contrazici a doua lege a termodinamicii. Daca nu, atunci cum de au aparut, ce sau cine le-a creat? Daca au aparut din senin, atunci contrazici prima lege a termodinamicii. Haha
2. Ce le-a determinat sa se "combine"?
3. Crezi ca universul a exista mereu sau a avut un inceput?

(02-01-2015, 10:12 AM)Vladeisan Wrote: Tu zici ca faptul ca crestinismul a supravietuit primelor secole care au fost pline de persecutii, crucificari, arderi de vii, etc, aplicate crestinilor este o dovada clara ca Isus a inviat din morti si ca mesajul vestit de Isus este adevarat, dar de unde stii asta?

De unde stiu... ce? De unde stiu ca primii crestini au fost persecutati?

(02-01-2015, 10:12 AM)Vladeisan Wrote: Asa pot sa zic si eu ca aproape toti evreii au fost incinerati de catre Hitler, dar au supravietuit datorita lui Yahweh.

N-am inteles ideea/comparatia.

(02-01-2015, 10:12 AM)Vladeisan Wrote: Pana la urma, ai vreo dovada ca L-ai vazut pe Dumnezeu, sau Iisus? L-ai vazut cu ochii tai? Sa zicem ca un preot super cunoscut spuna ca l-a vazut pe Dumnezeu, iar tu crezi asta? Poate el sufera de schizofrenie.

Nu am zis niciodata ca l-am vazut pe Dumnezeu cu ochii mei. Tu zici ca daca vreun lucru nu poate fi vazut, asta inseamna ca nu exista?

Depinde ce intelege el cand zice ca L-a "vazut" pe Dumnezeu (Exodul 33:20), dar probabil ca nu l-as crede. Dar asta nu e la fel ca exemplul meu cu primii crestini. In cazul primilor crestini, nu era vorba despre o persoana care l-a vazut pe Isus dupa inviere, ci sute de persoane, nu intr-un anumit loc, ci in mai multe locuri, nu doar ucenici de-ai Lui, ci chiar si dusmani de-ai Lui. E cam greu sa zici ca toti acei martori au avut halucinatii.

Mare majoritate a istoricilor (nu toti sunt crestini) cred 6 lucruri despre viata lui Isus ca fiind lucruri adevarate:
1. Isus a trait in actuala Palestina acum 2000 de ani.
2. Isus a fost crucificat sub domnia lui Pilat din Pont.
3. Isus a fost ingropat in mormantul lui Iosif din Arimateea.
4. Mormantul lui Isus a fost ulterior descoperit ca fiind gol.
5. In diferite ocazii, in circumstante diferite, diferiti oameni si grupuri de oameni credeau ca l-am vazut pe Isus dupa inviere.
6. Ucenicii lui Isus au inceput sa creada ca Isus este viu, in ciuda sistemului lor religios (religia mozaica) care nu il vedea pe Mesia ca fiind omorat, traindu-si restul vietii predicand pe acest Isus inviat din morti, fiind intr-un final omorati pentru credinta lor.

Cand un terorist se sinucide, omorand alti cativa oameni impreuna cu el, el face asta pentru ca chiar crede cu adevarat ca asta il va duce in rai, nimeni nu se sinucide pentru un lucru pe care il stie ca fiind o minciuna. Primii ucenici nu si-au dat viata pentru credinta parintilor sau bunicilor lor, ci pentru ceea ce ei au vazut cu proprii ochi. Si da, asta e o mare dovada pentru crestinism.
replyReply
#84
Sunt de acord cu majoritatea opiniilor tale, mai putin chestia cu teroristii. Adica daca eu cred ca omorand 1000 de oameni voi ajunge in rai asta este o dovada pentru crestinism?
FlowerFlower
replyReply
#85
(02-01-2015, 01:54 PM)Kristi Wrote: 4. Mormantul lui Isus a fost ulterior descoperit ca fiind gol.
S-a ridicat si a plecat, a inviat omul si a plecat in rai la o cana de vin
Iti dai seama, face din apa vin, cred ca in rai e o petrece non-stop.
(02-01-2015, 01:54 PM)Kristi Wrote: 3. Crezi ca universul a exista mereu sau a avut un inceput?
A exista mereu, la fel cum crezi si tu cu dumnezeu.

(02-01-2015, 01:54 PM)Kristi Wrote: E cam greu sa zici ca toti acei martori au avut halucinatii.
Nu aveau halucinatii, erau doar schizofrenici
replyReply
#86
(02-01-2015, 06:33 PM)Dorel Wrote: Sunt de acord cu majoritatea opiniilor tale, mai putin chestia cu teroristii. Adica daca eu cred ca omorand 1000 de oameni voi ajunge in rai asta este o dovada pentru crestinism?

Nu asta am zis. Ziceam ca daca un terorist omoa 1000 de oameni, el omoara acei oameni pentru ca este sigur ca Islamul este religia corecta. Daca acel terorist ar crede ca Islamul este o religie falsa, s-ar mai detona el in locuri aglomerate in numele lui Allah de buna voie? Nu. Asta era ideea. Primii crestinii si-a petrecut restul vietii predicandu-l pe Isus oamenilor, fiind persecutatii si omorati pentru credinta lor. Daca ei ar fi inventat invierea din morti a lui Isus, atunci ar fi complet ilogic sa isi dea viata pentru o minciuna, cand puteau foarte simplu sa zica adevarul si sa scape cu viata.
replyReply
#87
(02-01-2015, 08:29 PM)soul of darkness Wrote: S-a ridicat si a plecat, a inviat omul si a plecat in rai la o cana de vin
Iti dai seama, face din apa vin, cred ca in rai e o petrece non-stop.

Daca n-ai ce zice, te-as sfatui sa taci. E una sa pui intrebari, sau sa fi ateu, dar daca vii aici sa faci misto atunci ne vom lua la revedere in curand. Smile

(02-01-2015, 08:29 PM)soul of darkness Wrote: A exista mereu, la fel cum crezi si tu cu dumnezeu.

Universul nu avea cum sa existe mereu pentru ca asta incalca a doua lege a termodinamicii.

(02-01-2015, 08:29 PM)soul of darkness Wrote: Nu aveau halucinatii, erau doar schizofrenici

Stii macar ce e aia schizofrenie? Haha Toate cele sute de martori aveau exact aceleasi halucinatii? Asta ar fi un miracol si mai mare Haha
replyReply
#88
(02-01-2015, 09:03 PM)Kristi Wrote: Universul nu avea cum sa existe mereu pentru ca asta incalca a doua lege a termodinamicii.
Universul e badass si nu respecta regulile

(02-01-2015, 09:03 PM)Kristi Wrote: Stii macar ce e aia schizofrenie? Haha Toate cele sute de martori aveau exact aceleasi halucinatii? Asta ar fi un miracol si mai mare Haha
E un miracol, ai spus ca tu crezi in miracole.

PS:Tu ai inceput cu mistoul la raspul ala.
replyReply
#89
Happy Reformation Day!! Smile

Show Content
replyReply
#90
Ma gandesc ca ar fi mai bine sa continuam in alt topic Smile

(11-02-2015, 07:20 PM)Terente Wrote: Deci eu n-o să ajung în iad?

Iadul este moartea a doua (Apocalipsa 20:14).

(11-02-2015, 08:12 PM)soul of darkness Wrote: Deci un om care nu a gresit nimic in viata lui si de cand s-a nascut nu are maini el trebuie sa se chinuie o viata intreaga ca apoi sa ajunga in rai?

N-am inteles ce vrei sa zici. Ce legatura are faptul ca n-are maini cu mersu' in cer?
Si ala e un scenariu imposibil. Nu exista om care sa nu fi "gresit cu nimic in viata lui".

(11-02-2015, 08:12 PM)soul of darkness Wrote: Sau un om care e nascut cu un retard mintal si el omoara un om ?

Avand in vedere ca acest citat este legat de cel de mai sus (a carui mesajul nu l-am inteles), nu inteleg nici ce vrei sa zici cu asta.

(11-02-2015, 08:12 PM)soul of darkness Wrote: Atatea suflete sufera fara sa aiba nici macar cea mai mica vina in timp ce dumnezeu sta in cer si se uita la ei cum se chinuie si apoi el cere iubire? Merita doar pietre-n cap.

Existenta suferintei si raului din lume dovedesc existenta lui Dumnezeu, daca vrei sa dezvolt idea spune-mi. Smile

Iarasi vad ca repeti neadevarul ca exista oameni care nu au nicio vina. Exista oameni care nu au mintit niciodata? Sau care nu au furat (inclusiv un pix sau un film de pe net)? Sau care si-au respectat parintii in mod perfect? Sau care nu l-au injurat pe Creatorul lor? Sau care nu s-au "inchinat" propriilor lor idoli? Sau care nu s-au uitat dupa femei (sau barbati) pe strada? Sau care nu au urat pe cineva? ... Ca iti convine sau nu, astea sunt pacate, si un pacat are diferite consecinte in functie de cel fata de care gresesti.

Cand minti un copil, consecintele sunt foarte minime sau poate nici nu exista, dar cand minti un judecator in sala de judecata cand esti sub juramant in calitate de martor, consecintele vor fi destul de mari. In ambele cazuri, greseala este aceeasi: o minciuna. Dar consecintele ei difera in functie de autoritatea persoanei fata de care gresesti, si cand gresesti fata de Creatorul lumii care este infinit de sfant esti vinovat de o infractiune cu consecinte infinite. De aceea, chiar si pentru cel mai mic pacat al tau (dintre cele zeci de mii de pacate pe care le ai) meriti pedeapsa capitala.

Pacatul este a nu corespunde standardului impus de Dumnezeu. Crestinii vor sa-l iubeasca pe Dumnezeu, sa traiasca dupa voia Lui, sa se inchine Lui, sa il doreasca pe El, sa fie impreuna cu El, sa fie fiintele de care El sa se bucure, si a nu corespunde acestui standard inseamna a nu corespunde motivului principal pentru care omul a fost creat. Omul a fost creat de Dumnezeu pentru ca sa i se inchine Lui. Omul este prin natura lui un inchinator, si fiecare om se inchina la ceva pentru ca Dumnezeu ne-a facut sa fim inchinatori, dar El ne-a facut astfel ca sa ne inchinam Lui. Si chestia e ca Dumnezeu este cu adevarat vrednic de inchinarea noastra, nu e ca si cum ne-a creat sa ne inchinam cuiva care nu merita inchinarea noastra, ci El chiar merita pentru ca este cel mai minunat, cel mai perfect. Si asta nu e un lucru egoist din partea lui Dumnezeu. Ca Dumnezeu sa fie perfect si plin de glorie, iubire si frumusete si vrednicie, si apoi sa creeze niste fiinte care prin natura lor sunt niste inchinatori, care apoi sa vina si sa se bucure de El, ca El sa se descopere lor, El, care este plinatatea tuturor lucrurilor si cea mai mare comoara, nu e nicio urma de egoism in asta, ci e cea mai inalta forma de iubire. Sa creeze niste fiinte peste care sa-si reflecte aceasta gloria si frumusete pentru ca ei sa fie multumiti, satisfacuti si indepliniti in mod complet pentru totdeauna este dragoste, nu egoism.

Oamenii sunt cei care sunt egoisti si care se inchina la propria lor persoana si care atunci cand afla ca Cineva pretinde inchinare din partea lor, il catalogheaza pe acel Cineva imediat ca fiind "egoist", zicandu-si "Nu, nu vreau sa-i dau lui Dumnezeu inchinarea pe care eu o doresc si o merit, eu vreau sa primesc inchinare" <- asta e madria, care vrea sa-l dea jos pe Dumnezeu de pe tron si sa se urce in locul Lui, dar mandria asta e inselatoare, pentru ca prin ea omul nu realizeaza starea lui reala. Daca omul ar putea sa se uite la sine ar vedea ca e complet distrus si lipsit de orice lucru bun, si daca ar putea sa-L vada pe Dumnezeu L-ar vedea ca fiind plin de glorie. Dar omul nu realizeaza asta, nu realizeaza cat de oribil e pacatul.

(11-02-2015, 08:12 PM)soul of darkness Wrote: Daca nu te spovedesti da, ca sa ii arati mosului ca il iubesti dar el nu te iubeste.

Nu inteleg ce rost are sa folosesti termeni din religia ortodoxa stiind ca eu nu fac parte din acea religie. (postarea aia era evident adresata intr-o oarecare masura si mie)
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Thread despre viata si legile fizicii. Legend 112 40,538 03-03-2012, 05:32 PM
Last Post: Zamolxis1

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)