Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Civilization V
#1
Am inceput recent sa il joc si m-a prins cum doar Knights of Honor a mai facut-o anul trecut. Pentru cine nu a jucat vreun Civ, jocurile sunt asemanatoare cu KoH, dar sunt turn-based si mult mai complexe. La fel de accesibile insa.

Stiu ca Robi il joaca, ca am vazut pe Steam - btw, sper ca te joci Brave New World nu vanilla. Mai sunt si alti jucatori? Avand in vedere ca e forumul plin de grand strategy-uri as crede ca da.

Anyway, in ultima campanie am inceput cu marocanii si am incercat sa joc pasnic/diplomatic. Joc doar impotriva natiunilor cu conducatori feminini (asa, de chestie) si in afara de Boadiccea, ma inteleg cu toate. Chinezii sunt principalul meu rival si in acelasi timp principalul aliat. Imi place foarte mult stilul de joc al marocanilor, mai ales ca mi-am pus capitala in desert, iar dupa vreo 200 de turn-uri am descoperit niste improvements civ-specific care dau +1 la food, prod si gold chiar si in desert. Mai sunt cateva bonusuri specifice la trading, si ele foarte utile. Also, am avut noroc in faza de inceput si am fost primul sau printre primii care au intemeiat o religie pe care am reusit sa o imprastii rapid in randul chinezilor (care by now au 6 orase dezvoltate, lucru foarte realist) si englezilor. Am mai luat si un panteon care imi da bonus +1 pe hex-urile cu desert si sunt tatic. Partea proasta e ca am intemeiat un oras total aiurea, intr-o zona saraca in resurse si chiar fara desert, si drept urmare se dezvolta foarte greu. On the plus side, al treilea oras l-am pus exact langa un natural wonder, iar acum, cu ocazia primul congres mondial, sper sa primesc un bonus de cultura pentru asta.

O sa vin si cu imagini. Altcineva cu ce se mai lauda?
replyReply
#2
Da, joc cu Brave new world, am avut noroc cu summer sales si l-am prins la 13 euro cu toate dlc-urile, si am primit pareri bune despre el asa ca l-am cumpat ca doar nu sunt avar in ultima vreme cu jocurile Haha.
Inainte sa ma laud, am si eu o problema cu jocu si ce am gasit pe goagle nu prea o mers, cand il joc in directx 10&11 tot primesc intamplator un render error , destul de des, si pe directx 9 cu toate pe high se simte ciudat. Ai vreo idee cum scap de chestia aia?
replyReply
#3
Habar n-am. Eu joc pe Dx11 si nu am avut probleme pana acum. Ce-i drept dupa un timp am trecut la strategic view si am dat totul pe minim, deci poate de asta nu am probleme.
replyReply
#4
[Image: 15zqfme.jpg]
Cam asa arata imperiul meu, momentan fara vreun razboi, planuiesc sa atac Ierusalimul dar e relaxant jocu de fel cand doar stai si te dezvolti, sau doar mie imi pare asa Haha.
replyReply
#5
Da, e relaxant sa iti cresti civilizatia. Oricum jocul te cam impinge spre mijloace pasnice, pentru ca altfel pierzi unele beneficii. Daca ataci orasele-stat le pierzi bonusurile. Daca ataci alte civuri iti faci reputatie proasta.

Apropo, n-ai construit cam aproape unul de altul orasele? Ma gandesc ca nu au prea mult spatiu sa se dezvolte.
replyReply
#6
Pai am unu cam la fiecare margine de teritoriu sa nu se intinda civilizatile vecine prea aproape de mine.
Cu distanta dintre ele totusi nu stiu, e prima oara cand joc civ, inca invat ce si cum se misca treaba in jocu asta.
replyReply
#7
Dupa ce am jucat....am...''putin'' , am cucerit cateva civilizatii, state mai mici , si am dat o gramad de research-uri , am ajus la stadiu asta:
[Image: zkhi7a.jpg]
Momentan am lasat deoparte razboaiele si am inceput sa-mi fac piesele necesare zborului in spatiu sa vad ce se intampla atunci. Siii, chiar trebuie sa ridici dificultatea in urmatoarea campanie. Haha
replyReply
#8
372 de ani in-game sunt putini?? Haha

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
replyReply
#9
Adica?
replyReply
#10
Ai zis ca ai mai jucat putin Grin

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)