Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Civilization V
#11
Pai daca te uiti la turn, e 445, si anul e 2022 Haha.

Btw, Bogdan, banuiesc ca multiplayer nu poti juca nu? (cel putin cu mine )
replyReply
#12
Probabil ca nu, avand in vedere ca nu am varianta originala. Daca il mai baga prin vreun bundle - la flash-uri pe Humble Bundle cel mai probabil - o sa mi-l iau si eu.

Eu am jucat pe nivelul de dificultate prince. Din ce am vazut in joc, mai sus de atat AI-ul nu devine mai inteligent ci primeste bonusuri, which sux. Pe prince insa mi se pare ok. Nu am fost niciodata prea mult in fata calculatorului si de multe ori mi-a pus probleme.

Also, cred ca micro-managementul e un chin cu atatea orase. O sa incep un joc cu Venetia, sunt curios cum o sa ma descurc. Am observat ca e si un mod de joc one-city challenge. Should be fun, mai ales ca mie imi place sa controlez totul in detaliu, iar dupa ce trec de 3 orase deja incepe sa ma enerveze organizarea fiecaruia.
replyReply
#13
Am inceput si eu o campanie cu Imperiul rus si e anul 1500.
Am cucerit 2 orase stat apoi Spania mi-a propus sa atac Danemarca, am cerut 10 turnuri pentru ca eram in razboi cuKorea cu care facusem pace, mi-au oferit 1 oras si am acceptat, am declarat razboi si i-am lasat pe spanioli sa ii invadeze primi in timp ce eu imi foloseam trupele de asediu, spanioli s-au, am cucerit Danemarca, Kore si acum am atacat Spani care era aliata cu 2 orase stat printre care si Bucharest, am cucerit Barcelona si am distrus in totalitate armata dupa ce mi-am folosit trupele cu arbalete si trabuchetele.
Am vreo 14 orase si am creat Congresul global chiar daca nu inteleg cum functioneaza.
replyReply
#14
GG! Deci tu te concentrezi pe razboaie...vezi cum devi aliat cu nazistii pana in razboi Grin
Daca nu avea placa video o scandura plina de terminte ma jucam si euHaha

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
replyReply
#15
Am jucat un pic cu Venetia si imi place. Dezavantajul de a nu putea infiinta orase e echilibrat de acei merchants of venice care pot aduce sume imense de bani si influenta. Am si posibilitatea de a transforma orasele-stat in puppet city dar deocamdata nu simt nevoia. Si asta pentru ca urmeaza sa primesc cate un delegat pentru fiecare oras aliat, iar asta ar trebui sa insemne ceva. In plus, primesc majoritatea avantajelor pe care le-as avea de la un oras normal, dar fara unhappines.
replyReply
#16
Cu orasele cucerite e usor sa scapi de unhappines, ca e o cladire care te scapa de asta. Oricum, pe mine ma cam bate politica in jocu asta, nu prea inteleg cum functioneaza de fel.
Un detaliu mic de tot ce nu-mi place e ca drumul e inlocuit in totalitate de calea ferata, e cam ciudat sa te gandesti ca un camion circula pe calea ferata Haha.
replyReply
#17
@Unhappines - pai nu aia e problema, stiam de courthouse (oricum nu se pune cum ca as fi anexat orasele, ci ca le am ca puppet city). Insa primesti nefericire si pentru simplul fapt ca ai populatie intr-un oras, iar de asta nu ai cum sa scapi. Astfel, mai bine le am ca aliati decat ca parte self-governing a imperiului care adauga la nefericire. Ce-i drept, nu cred ca mai primesc bonusuri de cultura, iar mentinerea aliatilor necesita unele eforturi, de cele mai multe ori financiare.

Legat de politica, in afara de trading nici eu nu prea ma implic in relatiile cu celelalte civuri si incerc sa ma pastrez neutru pe cat posibil. Totusi, cred ca odata cu infiintarea congresului mondial o sa conteze mai mult relatiile bune cu alte state, pentru ca s-ar putea sa ai nevoie de voturile lor. Nu stiu cum decurg lucrurile in fazele de eng-game, pentru ca pana acum am jucat doar epic si marathon, si dureaza ceva un joc. Plus ca imi place sa experimentez civilizatii noi si nu prea am trecut de epoca medievala.
replyReply
#18
De unhappines scapi usor cand poti alege o ideologie, ma rog, nu scapi, dar primesti mult pentru fabrici, monumente si deastea.
Pe mine ma bate congresu ala, ca nu ii inteleg rostu, si cum functioneaza voturile alea, meh, mai tre sa click-ui otar in zona aia.
replyReply
#19
Cum creez un delegat? O tara inferioara are de doua ori mai multi ca mine..
Politica e varza, nu exista vreme, ploaie, ninsoare..
Robi, ai asamblat racheta aia?Am pus o parte de racheta in capitala i nu apare nimic.
Odata ce iti iei o ideologie poti sa cuceresti linistit.Am primit 50 fericire dupa ce am alea o ideologie
Alt lucru aiurea e ca poti construi un oras oriunde ai o sursa de mancare, chiar daca le pui intre 2 orase a altei natuiuni
replyReply
#20
Pentru racheta aia tre mai multe piese din cate am observat, eu inca o fac pe prima. Cand dai research mai primesti altele. Sau asa imi parea ca am vazut. Nu stiu sigur.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)