Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gripa Porcina - A H1N1
#1
Ce credeti despre gripa porcina? Este adevarata sau este doar o minciuna? E mai periculoasa decat gripa sezoniera sau e aceasi? Dar despre vaccinul impotriva gripei porcine, ce parere aveti? E bine sa il facem sau e o metoda de diminuare a populatiei? Grin ...
replyReply
#2
(01-12-2010, 08:39 PM)Necro Wrote: Ce credeti despre gripa porcina?
O forma mai avansata a gripei sezoniere.
(01-12-2010, 08:39 PM)Necro Wrote: Este adevarata sau este doar o minciuna?
Dupa parerea mea in mare parte toate zvonurile despre gripa porcina sunt adevarate. De ce? De aiaTongue

(01-12-2010, 08:39 PM)Necro Wrote: E mai periculoasa decat gripa sezoniera sau e aceasi?
Dupa statisticile care le-am vazut acum cateva zile are o rata a mortalitatii de 3X mai mare decat gripa sezoniera adica undeva la 2%.

(01-12-2010, 08:39 PM)Necro Wrote: Dar despre vaccinul impotriva gripei porcine, ce parere aveti?
Dupa cum se aude are si efecte 'adverse' (scuze dar nu am gasit cuvantul potrivit momentan) ca orice medicament defapt. Orice vaccin, antibiotic are efecte adverse, este adevarat ca foarte mici dar le are.

(01-12-2010, 08:39 PM)Necro Wrote: E bine sa il facem sau e o metoda de diminuare a populatiei? Grin ...
Bai eu zic ca aici e la alegere fiecaruia dar eu cat de curand doresc sa-l fac (parca era moca nu Smile?). Si la 'diminuarea populatiei' nu prea am inteles asa de bine ce vroiai sa zici.
replyReply
#3
Am vorbit in legatura cu vaccinul cu un biolog. Mi-a spus ca vaccinul fabricat in tara este mult mai sigur si mai pur decat cel din exterior. M-am interesat si am aflat ca cei care au avut probleme cu vaccinul sunt alergici la ou (serul contine proteine din ou) sau aveau o problema din cauza careia, ori cu, ori fara vaccin, tot dadeau ortu' popii a doua zi.

Nu mi se pare asa periculoasa gripa. Se spune "Au murit 71 de oameni", "Au murit 83 de oameni", dar doctorii vor sa ne vaccinam, iar presa da doar 'vestile rele'. Nu a spus nimeni pana acum ca au supravietuit cateva mii de oameni. Si, in plus, se moare si de gripa sezoniera, deci nu are rost sa ne panicam.

Eu cred ca voi face vaccinul pentru ca nu platesc, el este deja cumparat de stat in scoli (apropo: si vaccinul asta e creat de cineva, dar nu ca sa salveze oameni, ci ca sa stranga bani:-j).

PS: Am cateva cunostinte care au facut gripa porcina si au trecut de ea foarte usor, nu e mare branza, e cam ca cea normala.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)