Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discutii zilnice 24.10.2015
(06-18-2017, 12:08 AM)cornel Wrote: Eu si asa incep scoala de soferi dupa ce termin sesiunea deci sunt deschis la orice. Nu imi e frica de restante nu sunt mandru de note,insa zic ca merge pentru anul 1 cand aterizezi la o astfel de facultate... Sesiunea asta mi-a pus la incercare 300+ de pagini,4-5 zile si un vis Haha teoretic a iesit bine,dar inca nu am scapat. Drepturile "ie" faine si realizezi ca daca inveti e imposibil sa nu-ti mearga bine,iar profesorii sunt de nota 10, pe langa ca sunt fosti judecatori/avocati/notari sau in functie, toti au facut multe lucruri in viata, la drept constitutional ne preda consiliera presedintelui pe probleme de constitutionalitate ,de asemenea ea poate sa predea si la Sorbona si multi alti profesori extrem de bine pregatiti si foarte de treaba,pacat ca "studentul nostru e pacatos", cum spune proful de civil, si la examen nu mai sunt atat de draguti. Unul dintre principalele lucruri pe care le-am remarcat e ca dreptul e foarte logic si dupa am remarcat ca politicienii nostrii,care pana la urma, ei adopta legi nu prea stiu nici drept de baza adica constitutional si asta e extrem de nasol pentru noi ca "muritori", ca ei mai scapa,insa noua ni se aplica totul,iar cetateanul comun foarte rar are cunostinte de drept(un plus pentru juristi ca nu mor de foame,dar un mare dezavantaj pentru oameni ca nu cunosc modurile in care pot contesta o nedreptate si multe altele, incerc sa nu intru in detalii inutile)
Ar fi interesant sa ne intalnim la o bere sau ceva si sa stam de vorba,iar Gothic nu cred ca o sa-l uitam, va ramane in library si mereu te va mai apuca cheful, cum si pe mine m-a apucat de curand de Gothic 3 si o sa rejoc si Witcher 3 pentru ca a devenit cel mai bun RPG la momentul actual, iar Gothic ramane cel mai bun al copilariei.
P.s. Scuzati-mi vorbaria lunga

Salutare tuturor, am venit pe-aci prin trecere. La ce facultate studiezi dreptul? Te intreb, fiindca si eu sunt anul 3(mai nou) la Cluj la Babes Bolyiai, si te pot ajuta daca ai nevoie de materiale sau alte chestiuni. Dreptul in anul 1 e usurel si frumos, dar din anul 2 incepi greul cu realele si obligatiile, iar anul 3 e teroare psihica. Haha
Care dintre voi este familiar cu jocul Dungeons and dragons, si care ati vrea sa jucam putin online cu o poveste construita pe lumea gothic? Si pentru poveste sa facem un thread cu idei si sugestii pe care sa le implementeze dungeon master-ul pe langa ideile sale si sa facem o campanie misto de d&d.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

(07-28-2017, 03:12 PM)Zamolxis1 Wrote: Salutare tuturor, am venit pe-aci prin trecere. La ce facultate studiezi dreptul? Te intreb, fiindca si eu sunt anul 3(mai nou) la Cluj la Babes Bolyiai, si te pot ajuta daca ai nevoie de materiale sau alte chestiuni. Dreptul in anul 1 e usurel si frumos, dar din anul 2 incepi greul cu realele si obligatiile, iar anul 3 e teroare psihica. Haha
Care dintre voi este familiar cu jocul Dungeons and dragons, si care ati vrea sa jucam putin online cu o poveste construita pe lumea gothic? Si pentru poveste sa facem un thread cu idei si sugestii pe care sa le implementeze dungeon master-ul pe langa ideile sale si sa facem o campanie misto de d&d.

La noi,la Bucuresti, se zice ca anul 2 e cel mai lejer pentru ca in anul 1 ne lovim de: Dreptul Roman si de ISDR(unde ni se testeaza memoria) si de Dreptul Constitutional+ Institutii Politice la care sunt cerinte destul de ridicate (il facem cu actualul consilier pe probleme de constitutionalitate al presedintelui)
Sunt curios cum e dreptul penal,iar la obligatii am avut preview de la roman, e putin gretos,dar sunt mare fan al civilului,deci sper ca ma voi impaca cu el.

Accept orice materiale,chiar daca profesorii sunt diferiti in mare parte materia e la fel(exceptand opiniile doctrinare) deci nu cred ca voi avea probleme si in caz de sunt diferite o lectura in plus nu strica Smile . Sunt curios daca si Clujul se autointituleaza cea mai buna facutate de drept din tara Haha

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
Nu stiu de ce, dar in ultimele zile mi s-a facut un dor de atmosfera din Gothic 1. Parca l-as juca inca o data dar nu stiu daca o sa am timp.
FlowerFlower
Si mie,dar mi-a trecut ca trebuie sa ma chinui sa-l fac sa mearga, am jucat niste dying light ca e tot admosfera dark ca in Gothic 1.

Ce anime/cartoons/seriale mai urmariti? Eu am inceput Rick and Morty ca mi s-a spus ca e bun, chiar este. Anime-uri am vazut foarte multe in ultima vreme, uitati lista: https://myanimelist.net/animelist/cornel360

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
Si eu am vazut destul de multe animeuri, exceptand ultimele doua luni (schimbari destul de mari in viata si na).

Am vazut Sao pe acolo, a aparut si filmul SAO: Ordinal Scale sau ceva de genul, poti sa te uiti si la A Silent Voice (tot film), Akame ga Kill (nu stiu daca era acolo), Re:Zero, Shokugeki no Soma, citeste si manga la Aot (e geniala povestea) si nu mai stiu, aveam lista pe pc-ul pe care il am in tara din pacate.
Ca tot veni vorba de atmosfera intunecata, din nou, nu stiu de ce dar in ultimele zile m-am gandit la o continuare pentru Gothic, dar e deja prea tarziu pentru a face un mod cu asta. Nu stiu, inca sper ca cei de la PB vor continua seria. :/
FlowerFlower
Fiecare Gothic a fost lasat atat de open incat orice se poate intampla chiar si Geralt sa vina calare pe un unicorn cu Ciri si sa-l ajute pe Nameless sa mai bata o reincarnare a lui Sleeper. (era o persoana pe un grup care a facut in photoshop sau chiar un mod in care personaje din The Witcher apar in Gothic)
Foarte putin probabil ca o vor continua... Un nou Gothic are asteptari astronomice si nu cred ca poseda echipamentul si povestea indeajuns de buna incat sa le sadisfaca, eu sper doar la un remaster la toate si sa le daruiasca cate o versiune celor care au lucrat la patchurile pentru gothic 3 ca multumita lor jocul a devenit jucabil si bun.

Show Content

Am revenit cu parerea la anime-urile sugerate de tine, am sa ma uit la ele, aparent filmul SAO nu a aparut inca pe filelist,prefer sa descarc anime-urile in caz de raman fara net si e stresant sa ma uit pe internet ca nu pot schimba episoadele din pat(am aplicatie de remote VLC pe telefon) si de curand mi-am luat un monitor 21:9 si doar in vlc imi da imaginea pe tot ecranul si rar la video-uri pe yt care au fost facute si pt rezolutii mari.
Aot nu m-a impresionat, e bun,dar parca am vazut lucruri si mai bune,insa cateva caractere din el ma fac insa sa-l urmaresc(in special Mikasa), plus si acea doza de mister din poveste...Tokyo Ghoul e unul intre anime-urile pe care le consider mai bune ca AOT,povestea e tot dark,insa e un razboi psihologic mai profund (sunt mare fan al anime-urilor cu teme psihologice pentru ca determina spectatorul sa gandeasca).
Akame ga Kill pus pe lista,sunt curios cum e ca parerile sunt imartite pentru ca multi il considera in unele puncte plictisitor.Re:zero era pe lista pentru viitoare.

Acum am cateva recomandari pentru tine: Overlord (daca ti-a placut SAO sigur o sa-ti placa si asta,povestea se concentraza mai mult pe lupte si mai putin pe partea sentimentala ca in SAO,dar sunt curios de sezonul 2) Angel Beats si Your Lie in April daca vrei multe feels, Aoi Bungaku Series primele povesti sunt wow(e compus din mai multe carti ale unor autori japonezi),Code Geass e pur si simplu masterpiece... daca gasesti timp sigur iti va placea (povestea tragica a unui villain);Clannad e un Slice of life foarte interesant(tones of feels);Gosick daca vrei ceva mistery;Hataraku Maou-sama! l-am vazut in sesiune, nu mai rasesem asa bine de mult timp, daca vrei sa razi e perfect(pacat ca nu are un sezon 2);Kara no Kyoukai e o serie de filme sau un serial cu episoade de 1h+, e interesant;Kimi no Na wa e un film bun si amuzant in unele cazuril; Stein Gate(calatoria in timp at it's finnest)No Game No Life(o lume in care totul se rezolva prin jocuri, visul oricarui gamer); Noragami, amuzant si totusi extrem de dark, fight-uri bune; One Outs - inteligenta in jocul de baseball, psihologic si sport, buna combinatie. Si ultimul,dar nu cel din urma: Zankyou no Terror (psihologic)

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
Am vazut cateva din cele zise de tine mai sus, Kimi no na wa a fost genial, la fel si No game no life (daca nu ma insel trebuie sa apara filmul ).
Din pacate nu am timpul necesar sa mai urmaresc animeuri, plus ca momentan nu dispun de un pc, abia luna viitoare o sa imi cumpa (costa in jur de 2000£, deci trebuie sa strang 2 luni bani) si o sa incep sa invat unreal engine 4 in timpul liber. O sa incerc sa imi fac o versiunea a mea de Gothic (doar pentru mine, stiu ca nu e legal sa fie comercializata).
FlowerFlower
Iti recomand sa-ti faci pc-ul pe piese,daca vrei PC si nu laptop pentru ca obtii performanta mult mai buna la bani mai putini, pentru ca multe pc-uri deja facute sunt overpriced.

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
Stiu stiu. Din piese il fac, totusi ma gandesc sa incerc amd threadripper si rx vega. Dar nu sunt chiar sigur, ca si calitate/pret pare super ok.
FlowerFlower
(08-04-2017, 03:16 PM)cornel Wrote: ce seriale mai urmariti?

Recomand Black Mirror, foarte bun serialul, e despre cum afecteaza tehnologia societatea si efectele sale negative, e cam sf dar are si episoade mai contemporane, in primul episod o persoana e rapita iar aia care au rapit-o vor ca premierul UK sa faca sex cu un porc live. A si episoadele n-au legatura intre ele.

Daca iti plac serialele despre crima organizata poti sa te uiti la Gomorra, e un serial foarte realist despre clanurile din Napoli aka Camorra, asasinari, atentate cu bomba, masacre, ambuscade, tortura etc

Ce mai e interesant daca vrei ceva fucked up iti recomand desenele animate Superjail -->https://www.youtube.com/watch?v=72JW4S1_exI&feature=youtu.be&t=1m16s

A aparut recent un serial Amazon numit Comrade Detective care parodiaza seriale comuniste din Romania.

Apropo, itemele alea cumparate din shop arata foarte urat pe forum


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Discutii zilnice - Noiembrie, 2022 Raducu' 19 1,580 02-08-2024, 02:50 PM
Last Post: Cyrus35
Smile What the h.. happened? 2015 Cyrus35 37 13,871 03-15-2017, 12:02 AM
Last Post: Hydrax
  Discuţiile zilnice din 2015 Szekemri 979 90,880 10-24-2015, 05:56 PM
Last Post: soul of darkness
  Discuţii Zilnice 10 Kristi 1,000 158,290 03-12-2014, 01:58 AM
Last Post: Raducu'
  YouTube - Discutii generale Bogdan 54 14,761 02-15-2014, 07:50 PM
Last Post: Kristi
  Discutii despre vise D0rYn 68 19,969 02-24-2012, 10:35 PM
Last Post: Zamolxis1

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)