Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cum sa fac un mod
#1
In primul rand salutare la toata lumea de pe forum!
Sunt nou aici si sunt noob in legatura cu ceea ce tine de modding pt gothic/gothic 2 asa ca va rog putina rabdare daca se poate Grin

Ce as vrea eu sa fac ... :
Un mod care sa schimbe cateva aspecte ale gameplayului si anume sa reduc lp de invatare pt skilluri si alte chestii , modificarea bonusurilor de la potiuni, modificarea damage spelluri si as vrea sa schimb damage-ul la arme si modalitatea de invatare la 1h si 2h combat ca sa semene cu cea din g1 mai mult.

As vrea sa stiu ce programe trebuie sa folosesc pt a modifica lucrurile acestea si ce fisiere ar trebui sa editez daca ma puteti ajuta va rog Smile

Multumesc anticipat
replyReply
#2
hello. welcome.

ceea ce vrei sa faci tu este destul de simplu.
downloadeaza in primul rand de pe worldofgothic.com: 'GOTHIC 2 NOTR MDK [modification deveopment kit] si gothic sourcer si instaleaza-le pe ambele. apoi mdk-ul ala o sa extraga toate scripturile din gothicul tau in categorii diferite din cele 4 scripturi mari din folderele tale _data/contents/cutscene/script... ceva gen. o sa te ajut sa le gasesti dupa aia. si este un script care determina tot ce vrei tu sa schimbi. poate mai multe. o sa te ajut si acolo se le gasesti daca este nevoie. succes
.Chorus Romance says Good Night.
replyReply
#3
mdk-ul l-am downloadat deja si l-am si instalat dar nu am reusit sa gasesc vreun script cu referire la ce-mi trebuia mie + ca comentariile "//" sunt in germana si pana la urma am abandonat cautarea ... oricum sunt sigur ca mi-a scapat ceva sau n-am deschis cum trebuie
replyReply
#4
trebuie sa iei scripturile in engleza pe care le gasesti in www.worldofgothic.com downloads=>>gothic 2=>> editing si vezi gasi acolo
[Image: 242idki.png]
replyReply
#5
M-am uitat ce scria la description pe worldofgothic la englishcleanedscripts:

" These are the english cleaned up scripts. They are for the case you create an own, new modification, apart from the NotR (plus classic) story.
I.e. NPCs from g2 (notr) are missing, because they are not needed anymore when you create a new mod with new NPCs and dialogs, that helps to save a lot of time when you rewrite the Output-Units."

Din ce inteleg eu astia au scos toate npcurile de pe harta?
replyReply
#6
sunt toate scripturile credeam ...acolo zice ca unele NPC-uri lipsesc dar nui problema

totusi daca vrei sa ma ajuti sa traduc Gothic 3 just tell me Smile
[Image: 242idki.png]
replyReply
#7
(09-07-2010, 09:33 PM)carnage12 Wrote: sunt toate scripturile credeam ...acolo zice ca unele NPC-uri lipsesc dar nui problema

totusi daca vrei sa ma ajuti sa traduc Gothic 3 just tell me Smile



uh ... eu la gothic 2 ma chinui sa editez scripturile
pana la urma am reusit sa gasesc cele mai multe dintre scripturi care trebuie editate ... insa am o problema acum ... dupa ce am instalat mdk absolut tot ce e in joc imi scrie in germana ... problema e ca m-am uitat si pe unele scripturi si numele la npcuri si altele au fost schimbate tot in germana ( duh) ... intrebarea mea este cum pot reveni la limba engleza dupa ce termin modul?
replyReply
#8
pai copie scripturile in engleza de unde ti-am zis

ps:nu e nevoie de cunostinte supra mega inteligente ca sa umlbi prin scriptul din g3 ...trebuie doar cunostinte in engleza
[Image: 242idki.png]
replyReply
#9
pai eu ti-am zis ca mie nu-mi trebuie sa sterg nici un npc din joc, daca le bag pe alea dupa aia tres stau sa bag npc-urile inapoi ? e pierdere f mare de timp dupa parerea mea ... asa ca momentan stau blocat pana gasesc o solutie ca sa ma pot intoarce la limba engleza dupa ce termin modul ... n-are rost sa ma apuc sa fac toate modificarile si dupa aceea sa ma chinui cu lb germana
replyReply
#10
edit: Neexistand program mdk in engleza chestia cu lb germana banuiesc ca se aplica la toata lumea ... intrebarea mea este atunci cum voi reveniti la engleza dupa ce faceti modul? :-S
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)