Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sistemul educational din R(u)mania!
#1
Ce parere aveti de sistemul educational din frumoasa noatra tarisoara? Hai sa incercam sa ii gasim defectele si calitatile. Doresc sa dezbatem acest subiect mai in amanunt deoarece multi dintre noi suntem studenti, elevi si putem vedea oarecum problemele din interior.
replyReply
#2
Din punctul meu de vedere, sisemul educational din Romania este la pamant din orice punct de vedere. Profesorii sunt slab pregatiti, multi inca predau dupa manuale si sisteme vechi (adica dinainte de 89'), materialul didactic este foarte rudimentar sau lipseste etc. Bine, pe de o parte ii inteleg si pe ei. Nu mi-ar conveni nici mie sa trag patru ani intr-o facultate si apoi sa ma duc in invatamant pentru un salariu de mizerie si pe deasupra sa mai imi si rada in nas un mucos abia ajuns la pubertate. In plus, cerintele in licee si facultati au scazut foarte mult. Orice tampit face facultate in ziua de azi (mai ales la privat unde primeaza banul) si dupa 3-4 ani iasa de acolo mai prost decat la inceput. Ah da si nu stiu cum naiba se face dar numai la noi in tara daca se schimba ministrul invatamantului se schimba si programa.

As putea sa ma plang la nesfarsit de scolile din Ro. dar zic mersi ca mai am un an de facultate si apoi termin cu invatamantul.
replyReply
#3
Cam asa sta treaba: 3 ani de liceu stai degeaba...in ultimul inveti pe rupte (in unele cazuri, chiar si eu) si apoi vezi ca la marele BAC toti copiaza (mai ales cei care cred ca Marin Preda e ruda cu Petre Marin de la Urziceni si matematica M1 vine din alta lume) si iti vine sa iti dai cu ceva in cap cand vezi ca un retard i-a bacul cu nota mai mare ca tine...
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#4
(09-14-2010, 11:58 AM)bloodlover Wrote: Din punctul meu de vedere, sisemul educational din Romania este la pamant din orice punct de vedere. Profesorii sunt slab pregatiti, multi inca predau dupa manuale si sisteme vechi (adica dinainte de 89'), materialul didactic este foarte rudimentar sau lipseste etc. Bine, pe de o parte ii inteleg si pe ei. Nu mi-ar conveni nici mie sa trag patru ani intr-o facultate si apoi sa ma duc in invatamant pentru un salariu de mizerie si pe deasupra sa mai imi si rada in nas un mucos abia ajuns la pubertate. In plus, cerintele in licee si facultati au scazut foarte mult. Orice tampit face facultate in ziua de azi (mai ales la privat unde primeaza banul) si dupa 3-4 ani iasa de acolo mai prost decat la inceput. Ah da si nu stiu cum naiba se face dar numai la noi in tara daca se schimba ministrul invatamantului se schimba si programa.

As putea sa ma plang la nesfarsit de scolile din Ro. dar zic mersi ca mai am un an de facultate si apoi termin cu invatamantul.

Ai dreptate exceptand un lucru. Profesorii nu sunt slabi pregatiti, asa ca taci daca nu stii cat invata un profesor ca sa-si preda lectia. Singurii care sunt slabi pregatit sunt elevi, care ba chiulesc, ba fac galagie, ba se bat.
replyReply
#5
Profesorii nu sunt neaparat nepregatiti...sunt mai degraba neinteresati....si elevii chiulesc tocmai din cauza asta...ce rost are sa stai la o ora in care profu' n-are chef de ora...aa si apropo daca elevii fac galagie a cui e vina??? nu cumva a unui prof nepregatit mental sa aiba grija de cativa copii cu 30 de ani mai mici ca ei...daca esti profesor fa-te respectat, nu lasa copii sa chiuleasca, stimuleaza-i si tot asa mai departe...
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#6
Ba sunt slab pregatiti. Metodele proaste de predare si incapacitatea de a explica unui elev materia se trage din proasta pregatire a profesorului. Desigur e si un cerc vicios din lipsa de interes din partea tuturor. Il inteleg pe elev ca nu are chef sa mearga la ora cand se plictiseste, nu ii place materia si nu intelege o boaba, dar si pe profesor cand el incearca sa explice ceva dar elevul se joaca pe tel. mobil si il doare in p*** de ce zice omul de la catedra.
replyReply
#7
Eu cunosc mai multe cazuri de abuz de functie in legatura cu profii.
Cei de la tara isi bat elevii deseori, cei de la oras ameninta cu corigenta daca nu vii la pregatire la ei.Se intampla mai peste tot. Tu poate ai deschis topicul pentru ca ai auzit clasamentul acela cum ca am fi penultimii inaintea Turciei din UE. Am aflat cu surprindere ca ordinea s-a facut in functie de notele copiilor.
Totusi,in Romania sunt si profi care pun mai mare pret pe munca lor si pot sa zic ca am avut parte de ei. Nu stiu daca predomina categoria asta. Intr-o tara cu atata populatie de la tara, iti dai seama ca interesul pentru carte din partea elevului e scazut.
Impresia mea e urmatoarea: informatie multa, in mare parte nefolositoare. Multi care termina o facultate nu se angajeaza cu diploma.
replyReply
#8
Da, aveti dreptate, exista foarte multi profesori slabi, nepregatiti, neinteresati, inconstienti si asa mai departe, dar nu cred ca doar pentru ca am auzit ca la 200-300 de profesori li se pot atribui "calitatile" de mai sus, asta nu inseamna ca nu exista si scoli/licee/universitati unde se preda/invata cum ar trebui.
replyReply
#9
De exemplu la noi in judet:
Colegiul la care invat eu si cu inca un liceu sunt cele mai cautate de catre elevii buni.
In rest, scolile generale sau SAM-urile sau LPS-urile sunt praf (chiar si la propriu, pentru ca sunt scoli care functioneaza fara autorizatie sau fara o baza materiala decenta)

Romania se afla intr-o situatie din care va iesi in cativa ani. Asta ne-a spus ministrul Invatamantului cand a venit in tabara de excelenta la care am participat.
Eu unul nu-l cred.
Sunt sigur ca nici multi dintre voi nu-l credeti.
Dar la ce invatamant avem, majoritatea "somerilor cu diploma" nu vor putea face nimic ca sa indrepte situatia.

Pe scurt, Romania si-o face cu mana ei.
May you be half an hour in heaven before the devil knows you're dead.

Back from the dead. Not alive yet though.
replyReply
#10
Ce a zis ministrul Invatamantului ? haha. Anul viitor apare alt ministru in locul sau si se va trezi si el ca vrea sa reformeze scoala in Romania.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)