Poll: Cine e responsabil pentru existenta vietii pe Pamant?
You do not have permission to vote in this poll.
Evolutia
6.25%
1 6.25%
Dumnezeu (Divinitatea)
93.75%
15 93.75%
Total 16 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Creatie vs Evolutie part 2
#1
Care e parerea voastra? Viata a fost creata de catre Dumnezeu sau in urma contactului dintre un asteroid si planeta pamant. Argumentati-va parerea!
#2
asta e genul de intrebare religie vs stiinta...
sau supranatural vs rational... nu pot raspunde la intrebarea asta. eu sunt intre. nu sunt nici cu evolutia nici cu dumnezeu...
.Chorus Romance says Good Night.
#3
Nu cred ca am putea raspunde la aceasta intrebare... Nimeni nu stie, nu avem nicio certitudine. S-au gasit schelete de oameni vechi de milioane de ani, nu putem sti.

Uf, straduieste-te sa scrii Dumnezeu cu 'D' mare. E foarte important detaliul asta... dar la ce profesori de religie am avut noi si la cat iti placea tie obiectul asta, nu prea am de ce sa iti reprosezHaha...
#4
=)) si in afara de asta e doar in scris ma :| chiar conteaza cum scrii? tot dumnezeu e Smile nu faci un pacat ca scrii dumnezeu cu d mic =))
.Chorus Romance says Good Night.
#5
(06-27-2009, 03:27 PM)TheGoth Wrote: Nu cred ca am putea raspunde la aceasta intrebare... Nimeni nu stie, nu avem nicio certitudine. S-au gasit schelete de oameni vechi de milioane de ani, nu putem sti.
Defapt, cea mai veche fosila umana este de acum 250 de mii de ani.

Legat de treaba cu asteroidul, v-ai gandit ca poate asteroidul ala a fost trimis cumva de Dumnezeu? Nu cred ca a scris Biblia cum a facut Dumenzeu cu adevarat lumea, doar a zis ca a facut-o, nu-i asa? Misterioase sunt caile Domnului Grin
#6
Cand am vazut reportajul era scris in cifre, probabil era 200 000 si am citit 2 000 000 sau asa ceva:-? ...din greseli invatam:p... dar ideea e ca omul oricum este de mult timp. Pe de alta parte, stiinta spune ca lumea a fost creata in foarte mult timp, iar in Biblie se spune ca a fost creata in 7 zile, dar poate acele 7 zile se refera la foarte mult timp, cine stie la ce s-a referit prin 'ZI' cel care a scris.

Si Uf, am auzit si la preot ca e pacat sa scrii Dumnezeu cu 'd' mic, iar cand faci referire la Dumnezeu cu un pronume trebuie sa scrii 'El' nu 'el'.:-?
#7
Sa dezbatem subiectul...Deci...daca universul....planeta....oamenii si celelalte fiinte s-ar fi creeat la intamplare...de ce avem fiecare nasu, urechile, ochi si toate celelalte parti ale corpului in acelasi fel...ganditiva daca am fi fost creeati la intamplare cum ar fi sa fi avut(scuzati expresia) un testicul in talpa(nu doresc nimanui)...sau sa fi avut creierul in loc de stomac si stomacul in capHaha...sau ma rog alte combinatii...dar toti suntem creati intrun anumit fel...adica "Dupa chipul si asemanarea Lui".
Winnetou avea un VolksWagen, asa il chema pe cal
#8
Da, ai dreptate.
Dar chipul nu se refera la trup, pentru ca Dumnezeu nu are ochi si urechi cum avem noi (este fara margini si se afla in afara barierelor spatiului si timpului). Chipul se refera defapt la suflet, la conditia umana de a exprima afectiune si de a iubi pe semeni, o conditie rar intalnita (si doar sub anumite circumstante) la animale.
#9
(06-27-2009, 05:14 PM)Helper Wrote: Legat de treaba cu asteroidul, v-ai gandit ca poate asteroidul ala a fost trimis cumva de Dumnezeu? Nu cred ca a scris Biblia cum a facut Dumenzeu cu adevarat lumea, doar a zis ca a facut-o, nu-i asa? Misterioase sunt caile Domnului Grin

Dar in Biblie scrie ca Dumnezeu a creat omul, iar stiinta spune ca datorita acelui asteroid a aparut viata. Deci e imposibil ca Dumnezeu sa trimita acel asteroid, deoarece omul a fost creat de Dumnezeu, nu de o asteroid. Si daca Dumnezeu ar fi trimis acel asteroid, atunci aparitia vietii s-ar fi datorat cometei, nu lui Dumnezeu...
#10
nu e ma neaparat asa.
adica poate dumnezeu a creat omul.
dar ce voia sa faca? sa apara [TRING!] pe pamant?
l-o bagat intr-un asterioid si l-a trimis pe pamant Haha

am dat si eu un exemplu Haha
.Chorus Romance says Good Night.


Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)