Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Interviu Kai Rosenkranz !
#1
Nume: Kai Rosenkranz
Varsta: 22
Membru din: 1999
Proiecte anterioare: Gothic 1

Cum te cheama ?
KaiRo

Care e slujba ta la Piranha Bytes?

Sunt responsabil de sectorul audio, concret muzica si efecte sonore. Pe langa asta, eu sunt webmasterul la site-ul ofical pentru Gothic 2, si fac cateva slujbe minore in compartimentele grafica si efecte vizuale.

De cat timp faci muzica ?
Cred ca am inceput de mic copil. Parintii mi-au dat o orga cand aveam 7 ani...
De atunci ma specializez in orga si pian, cantand la alte instrumente (precum chitara, percutie etc) doar pentru amuzament. Dar rar, am mers mai departe de faza de testare la acele instrumente :-).

Tu ai facut muzica pentru prima parte din Gothic, si acum pentru Gothic 2. Ce crezi ca ai invatat din munca la Gothic ?
In timpul lucrului la Gothic 1, am muncit foarte mult la pasaje, si am stat la melodii scurte zile intregi, in mare pentru ca nu am avut experienta cu a face ceva pana la termenul limita. Asta a dus la faptul ca muzica era fragmentata, si unele fragmente erau neglijate. Acum incerc sa pastrez muzica din Gothic 2 pe acelasi nivel in timpul jocului.

Inca o chestie este faptul ca am incercat sa iau in considerare parerile celorlalti Piranha, si astfel am ajuns sa renunt la unele fragmente care chiar imi placeau. Intre timp, mi-am format propriul stil, si in general fac muzica in felul meu, chiar daca din cand in cand tin cont de parerile celorlalti.
Drept consecinta mai uploadez din cand in cand muzica pe site.

Nu numai ca ai facut muzica pentru Gothic, dar ai programat si cateva unelte care ne-au usurat munca. Ce alte calitati mai ai?
*rade*
Asta e o intrebare grea. Uite o scurta poveste despre prima mea zi la Piranha Bytes ...
Am vizitat coliba celor de la Piranha doar din curiozitate. In timpul vizitei am auzit ca inca mai cauta personal. Cand am fost intrebat ce stiu sa fac, le-am dat un raspuns pe care nu mi l-au iertat nici astazi: "Depinde de ce cautati." Asta insemna ca eram interesant de multe chestii diferite, chiar daca nu eram perfect in nici una. Deoarece mi-am pastrat interesul in diversitate pana in ziua de azi, sunt capabil sa fac grafica, si programare (pe deasupra muncii mele audio) care se dovedesc a fi bune pentru produsul final.

Ai de gand sa faci o facultate dupa munca la Gothic 2. Care e profilul pe care vrei sa il studiezi ?

Dupa ce am meditat multa asupra acestui fapt, am decis sa studiez - sa nu razi - neuropsihologia. Initial am vrut sa fac ceva in sectorul media, insa toti au zis ca nu trebuie sa studiezi pentru a lucra in industria jocurilor, de aceea am ales alt profil - stiinte naturale. Dupa studiile primare in psihologie, voi face cursuri in stiinta medicala si a computerelor, pentru a incerca sa imi explic cum lucreaza creierul. Dupa aceea voi putea sa imi spun mie si celorlalti Piranha care-i baiu cu noi :-).

Vei mai fi disponibil industriei jocurilor dupa ce termini studiile ?
Da. Bineinteles... Dupa ce imi termin studiile. Dorinta mea de a avea o cariera in industria jocurilor nu s-a schimbat deloc. Nu stiu cat timp voi petrece la universitate...Cred ca depinde de cat efort va trebui sa depun la studii, si cat timp va ramane.

In ce proportie apare distractia in viata ta?
Mare. Undeva intre 80%-90%. Trebuie sa recunosc ca nu am avut nici o perioada proasta pana acum in viata. In perioade problematice, mai scade un pic, dar datorita unui cerc stabil de prieteni si familiei, rar tine mai mult de doua zile.

Unde ai vrea sa calatoresti?

Cred ca mi-ar placea sa ratacesc prin Noua Zeelanda, doar cu un rucsac si o gramada de timp. Cred ca tara este foarte cool. Dar sunt doar speculatii bineinteles... Nu am fost acolo niciodata. Dar imi place notiunea. Acele variatii geografice fara sfarsit... asa ceva e pentru mine. Dealtfel, Lord Of The Rings a fost filmat acolo :-).

Cu ce sau cu cine nu ai vrea sa ai de a face niciodata ?

Phhhh, va trebui sa ma gandesc un pic la asta...
*se gandeste ceva vreme*
Cel mai mult urasc prietenii falsi.

Ai cumva un citat (ex:dintr-un film) pe care il folosesti des ?

Dang, nu sunt pregatit pentru asta... Pai...
*pauza pentru gandire*

Este un citat care imi place din filmul "Viata ca o casa" :
"Schimbarea poate fi asa de constanta, incat nu iti dai seama de diferenta decat atunci cand este una."(George in "Viata ca o casa")

Un interviu luat cu cati-va ani i in urma unui membru de la PB .
(Articol preluat de pe gothic3-game.de)
replyReply
#2
frate.....omu asta are nota 10.....deci el era cu sound-u.....ca uneori imi vine sa si plang la melodiile alea din gothic 2..is bestiale..are tot respectu'...
replyReply
#3
Tanar baiatu, si era si mai tanar cand a lucrat la Gothic 1. Ii multumesc pentru imbunatatirea experientei Gothic.
[Image: bannersigmi2.jpg]
replyReply
#4
Poi interviul acesta a fost luat dupa ce a fost scos gothic 1 pe piata...acum ar trebui sa aiba in jur de 28-29 de ani.
replyReply
#5
deci asta e cel care se ocupa de sound? tot respectul . tipul asta chiar merita. melodiile alea sunt de nota 10. toate. chair si alea cantate la chitara electrica din gothic3
replyReply
#6
am gasit si eu cate ceva despre KaiRo, in engleza...
http://www.last.fm/music/Kai+Rosenkranz
[Image: bannersigmi2.jpg]
replyReply
#7
Kai Rosekranz este un maestru al muzicii. As asculta mereu soundtrack-urile din jocurile Gothic, deoarece este un compozitor de exceptie.
De-abia astept sa vad ce melodii va scoate in noul joc de la Pyrahna Bytes, RPB. :-D-:
replyReply
#8
tipu' asta a facut ceva bestial; melodiile din gothic 1,2. Nota 10.
In this world to be a human it's dangerous, but to be an assassin it's awesome!
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Noi informatii: Interviu cu EDL D0rYn 3 2,963 06-13-2008, 10:17 PM
Last Post: Blank

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)