Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Bacterie arsenică"
#1
NASA a descoperit noi forme de viaţă


NASA a anunţat aseară într-o conferinţă de presă că a descoperit într-un lac din California o bacterie care nu are acelaşi tip de ADN cu restul vietăţilor de pe Terra. Dacă viaţa pământeană cunoscută până acum este bazată pe şase elemente esenţiale (carbon, hidrogen, azot, oxigen, fosfor şi sulf), noua bacterie înlocuieşte fosforul cu arsenic, o substanţă otrăvitoare pentru majoritatea vietăţilor de pe Terra.
Fosforul este unul dintre elementele care compun ADN-ul şi ARN-ul, structurile care conţin instrucţiunile genetice necesare existenţei tuturor organismelor. "Substituirea fosforului cu arsenic modifică radical modul în care oamenii caută viaţa în spaţiul cosmic", a declarat un cercetător NASA.
Bacteria, denumită GFAJ-1, este indigenă Lacului Mono, care este caracterizat de o concentraţie ridicată de arsenic şi o salinitate foarte mare. Aceste caracteristici au rezultat din izolarea în ultimii 50 de ani a lacului de sursele lui naturale de apă proaspătă.
Noua descoperire confirmă faptul că structura bio-chimică a vieţii poate fi radical diferită de ceea ce a evoluat pe pământ.


SURSA: www.monitorulbt.ro
Alte informatii : aici
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#2
Am vazut si eu pe yahoo.Se pare ca natura mai are cateva surprize pentru noi.
replyReply
#3
Deci bacteriile astea se pot hrani cu arsenic si isi pot genera parti din corp cu asta...naspa...
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#4
Asta deschide noi perspective privind viata pe alte planete in medii care pana acum au fost considerate neadecvate.E infiorator si minunat in acelasi timp.Daca exista bacterii care se hranesc cu otravuri,poate ca unele dintre ele ne vor ajuta sa curatam planeta de mizeriile in care se ineaca.Atat deseuri toxice cat si deseuri umane,ca sa zic asa.Sau poate ca dimpotriva,ne termina pe toti.
replyReply
#5
suuuper zda :>
.Chorus Romance says Good Night.
replyReply
#6
Interesant, dar totusi, nu inteleg un lucru. Daca acea bacterie a fost gasita intr-un lac din SUA, atunci ea nu e o bacterie extraterestra, deoarece se afla pe Terra. Deci, cum poate asta dovedi viata extraterestra? [some people are getting dumber and dumber every day...]
Doar pentru ca oamenii de stiinta nu stiau de existenta unei asemenea bacterii inainte, asta nu inseamna ca nu apartine Terrei...

"a evoluat pe pământ."

Structura bio-chimica a vietii nu a evoluat.
replyReply
#7
(12-03-2010, 04:52 PM)Necro Wrote: Interesant, dar totusi, nu inteleg un lucru. Daca acea bacterie a fost gasita intr-un lac din SUA, atunci ea nu e o bacterie extraterestra, deoarece se afla pe Terra. Deci, cum poate asta dovedi viata extraterestra? [some people are getting dumber and dumber every day...]
Doar pentru ca oamenii de stiinta nu stiau de existenta unei asemenea bacterii inainte, asta nu inseamna ca nu apartine Terrei...

Eu nu am pretins ca bacteriile ar fi de origine extraterestra,ba chiar mi-am exprimat dorinta inflacarata ca oamenii de stiinta sa descopere si altele care sa se hraneasca cu deseuri umane.
Prin deseuri umane inteleg printre altele rahatul urat mirositor,filozof de debara care isi etaleaza cultura milenara jignind inutil cetateni onesti in limbi de circulatie internationala,de parca limba romana ar fi mai prejos.
replyReply
#8
(12-03-2010, 06:15 PM)old nick Wrote: Eu nu am pretins ca bacteriile ar fi de origine extraterestra,ba chiar mi-am exprimat dorinta inflacarata ca oamenii de stiinta sa descopere si altele care sa se hraneasca cu deseuri umane.
Prin deseuri umane inteleg printre altele rahatul urat mirositor,filozof de debara care isi etaleaza cultura milenara jignind inutil cetateni onesti in limbi de circulatie internationala,de parca limba romana ar fi mai prejos.

Nu m-am referit la tine. Vorbeam despre prostii (e un termen prea nesemnificativ pentru valoarea lor) de la televiziuni si de la ziare, in niciun caz despre tine.
Nu incepe cu atacurile personale ca nu se va termina prea frumos. Considera asta ca un sfat, nu ca o amenintare.
replyReply
#9
(12-03-2010, 09:29 PM)Necro Wrote: Nu m-am referit la tine. Vorbeam despre prostii (e un termen prea nesemnificativ pentru valoarea lor) de la televiziuni si de la ziare, in niciun caz despre tine.
Nu incepe cu atacurile personale ca nu se va termina prea frumos. Considera asta ca un sfat, nu ca o amenintare.

offtopic:
Ce te face sa crezi ca eu m-am referit la tine?Cunosc destui indivizi care au "calitatile"descrise de mine,si nu sunt sigur ca te numeri printre ei.Daca tu crezi ca e un atac personal,avand in vedere ca nu ai nicio dovada in acest sens,o voi lua ca pe o amenintare.
replyReply
#10
Bacteriile au cea mai simpla forma de reproducere dar la unele este totusi o inmultire foarte intensa. Cred ca ar face bine securistii americani sa studieze biiine ce-au gasit inainte de a-i da drumul in groapa cu ... shit.
old nick dar de ce tii neaparat sa te certi cu Necro?
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)