Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Planescape Torment
#1
Wink 
Am rejucat recent acest RPG si pot spune ca este cu siguranta cel mai bine scris joc al genului,dar nu numai; m-am gandit sa postez aici mai ales cu scopul de a-l aduce in atentia celor mai tineri, care probabil nu au azit de el, dar nu numai, poate dintr-un motiv sau altul nu l-ati jucat inca.
PST este un joc unic din multe puncte de vedere: actiunea se petrece in acelasi multivers ca si alte titluri Dungeon&Dragons(gen Baldurs Gate), insa intr-o locatie total diferita si originala, un oras numit Sigil, aflat la rascrucea dintre mai multe plane. Este un loc unde de ex poti gasi demoni obligati sa faca fapte bune sau ingeri decazuti in disgratie.
Jocul incepe cu tine, The Nameless One,o creatura ce nu poate fi ucisa(cu mici exceptii) trezindu-te intr-o morga(the Mortuary),cu o amnezie totala:nu ai nici un fel de idee cine esti, cum te numesti; singurul ajutor, destul de neclar la inceput, sunt niste tatuaje de pe corpul tau de zombie, care-ti dau niste mici indicatii. Primul persjonaj pe care il intalnesti este un craniu plutitor, Morte, care de felul lui este cam pus pe glume si are un talent in a injura inamicii pt a le atrage atentia, un fel de taunt. Pe parcursul jocului intalnesti si alte personaje ce ce ti se pot alatura, fiecare avand replici, conversatii, dar mai ales povesti personale la fel de interesante. Itemele sunt, la fel, unice: in loc de potiuni consumi, de exemplu, o coada de sobolan, sau ca arma poti folsi un brat ce provine de la un cadavru.
Ceea ce il face sa iasa in evidenta fata de alte rpg-uri sunt dialogurile excelent scrise,atentia la detalii, insa mai ales povestea; povestea este nemaipomenita, pot spune ca m-a impresionat mai mult decat orice alt joc(rpg sau nu) si are conotatii filosofice care chiar te pun pe ganduri: esti o fiinta nemuritoare in cautare propriei identitati (astfel , pana la sfarsitul jocului, prin deciziile pe care le iei pe parcurs, iti construiesti propria identitate); din primul pana in ultimul moment, o intrebare planeaza: "what can change the nature of a man?".
Atmosfera este foarte bine realizata audio sau vizual, insa mai ales prin intermediul textului; o foarte mare parte a jocului o petreci citind, ceea ce necesita un minimum de efort intelectual din partea jucatorului; spre deosebire de cele mai multe jocuri din ziua de azi (chiar si RPG-urile fiind destul de superficiale, bazate mai mult pe eye-candy+action), Torment iti stimuleaza imaginatia, dialogurile joaca cel mai important rol; este un joc ce se apropie destul de mult de conceptul de nuvela interactiva. Ca o comparatie, cele mai multe personaje au fost scrise de Chris Avellone, responsabil pt Kreia din KOTOR2,Mask of the Betrayer sau Fallout 1,2.
Sistemul de combat este bazat pe AD&D 2nd edition si in ciuda aparentelor este destul de usor de inteles de cei care nu au avut contact cu el; in orice caz, lupta propriu-zisa ocupa un loc mai putin important, majoriatea situatiilor avand alternative de rezolvare.

In concluzie, daca apreciati un rpg de calitate si inca nu l-ati jucat, va recomand PST, nu stiti ce pierdeti : ).
PT cei care vor sa-l incerce, respectati ghidul de instalare de aici
http://bootstrike.com/Torment/files.html , contine inclusiv patchul de widescreen ce permite rularea in rezolutii mai mari

[Image: 29lip2u.png]
replyReply
#2
O sa-l incerc si apoi o sa-mi spun si eu parerea. Auzisem ca e un rpg foarte apreciat , dar nu am apucat niciodata sa-l joc. Acum e ocazia.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#3
intr-un fel, te invidiez : ), ce n-as da pt senzatia de a juca Torment pentru prima data;
PS: am uitat sa mentionez ca wisdom e un atribut f important, e bine sa-l duci la 18 cand iti faci char, indiferent dc vrei fighter, mage sau thief(wisdom si charisma deblocheaza optiuni de dialog f interesante)
[Image: 29lip2u.png]
replyReply
#4
Tu ai facut tot ce zicea in instructiuni? Pt. ca eu ca un roman autentic, nu am citit si uite ca mi-o instalat tot jocul doar din primul cd.Haha
Dar cred ca o sa reusesc.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#5
poti face un full install al jocului: http://bootstrike.com/Torment/Online/tti2.html
sau aici : http://www.gamebanshee.com/forums/planes...30280.html

ps: asta inainte de a instala patch-urile, dupa cum zice in ghidul din primul post la pasul 3
[Image: 29lip2u.png]
replyReply
#6
L-am instalat, i-am pus rezolutia buna si am jucat putin. Pare interesant. Am observat ca sunt dialoguri compleze, dar nu sunt rostite. Dar nu deranjeaza asta.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#7
am sa-l instalez si eu sa vad daca-mi place
replyReply
#8
Imi vine greu sa cred ca tineretul se va apuca de acest joc. Sau de Fallout. Sau de BG. Ca sa nu mai zic de chestii mai vechi gen Betrayal at Krondor. Jocurile acestea au farmec doar la un anumit moment iar dupa ce toata viata joci balarii gen Dragon Age sau Fallout 3, e greu sa incerci ceva nou (vechi pentru altii) si foarte diferit.

Personal nu am reusit niciodata sa termin PST. Dadusem de el prin clasa a 9a dar in acelasi timp aveam multe chestii ce asteptau sa fie jucate.
replyReply
#9
cu widescreen patch arata chiar bine; acum deh, poate ca sunt subiectiv, dar ca art design, PT sau BG2 mi se par peste jocurile 3d
[Image: 29lip2u.png]
replyReply
#10
I feel you bro'. Imi place mai mult fundalul desenat manual din BG 2 decat Crysis.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)