World of Gothic - Forum
Rome: Total War - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Players 'b Us (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=11)
+---- Forum: Strategy (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=76)
+---- Thread: Rome: Total War (/showthread.php?tid=1633)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17


RE: Rome: Total War - Hegan - 10-08-2012

Azi in NTW am avut cea mai glorioasa victorie maritima. Am incercat pentru prima oara o lupta de nave(pe apa). Spania vs U.K. M-au spart la inceput! Au tras cu tunurile de 3 ori pe mine! M-au facut aproape praf....dar am intors la timp intelegand ca am nevoie de canister shoot si i-am zdrobit nava din doua atacuri fluente, fiecare atac tinea 30 de secunde!. Apoi am mai incercat sa vad daca e noroc. Am fact Franta vs U.K. Nu cu o barca ci cu doua, Am atacat cu ambele nave prin fata caci erau asezate ciudat ale britanicilor. Apoi s-au invartit in jurul meu si mi-au distrus ceva din echipaj, asa ca am schimbat tintele, am atacat cu nava justice(Franta) nava dryad si cu nava heros(Franta) pe cea hussar. Dar am vazut ca nu merge asa ca am atacat invers si nava hussar a fugit avand doar 44% echipag din 80. Am ramas cu protejata de justice care se batea disperata cu nava hussar care a fost distrusa si scufundata nu numai de rusine si si la propiu. Apoi am atacat nava dryad care avea cu vreo 2 mai mult echipaj. Am atacat-o si cand avea mai mult avantaj ca mine si-a revenit a doua nava(heros) si i-am zdorbit, a fost lovita in fata, spate si laterale ei, atunci a explodat motorul ei(era pe motor cu carbuni) si au murit toti din ea.


RE: Rome: Total War - Warhell - 10-08-2012

Bravo.


RE: Rome: Total War - Hegan - 10-08-2012

Ms, dar sa vedeti am facut o batalie pe uscat de 4 la 4, old guards vs nu mai stiu ce are Britania, si le-am nimicit fronturile(atentie,pe expert jucam) dar am uitat sa ordon atacul la una din diviziiSad. Insa dupa ce am actionat am ajuns la timp, imediat am facut sa fuga inamicii, dar le mai ramasesera soldati si i-am cam nimicit pana m-au atacat corp la corp, dupa aceea m-au invins, insa din acea infrangere am facut o victorie pentru ca nu mai puteau lupta daca soldatii mei se reintorceau. Doar ca nu am putut da rally troops ca a murit generalul.


RE: Rome: Total War - Hegan - 10-12-2012

Ce se mai stie de Gothic 2 tw?


RE: Rome: Total War - Hegan - 11-02-2012

Are cineva teutonic order pentru Medieval 2 total war? Este super, adauga Saxonia(ordinul teutonilor) si da putine trupe in plus.


RE: Rome: Total War - Warhell - 12-18-2012

Tocmai am terminat campania din Alexander: Total War.
O campanie excelentă, s-a pus mult accent pe Alexandru cel Mare, totuşi a fost destul de aiurea pentru că turele au rămas neschimbate, iar astfel, când am terminat campania, Alexandru a avut 50 de ani, deşi am terminat'o cam după 60 de ture (din 100).
Am jucat pe Very Hard la campanie şi pe Normal la bătălii.
Am aflat că pe Hard şi pe very hard AI-ul în loc să fie îmbunătăţit prin strategie, îi se adaugă nişte avantaje la trupe ... ceea ce e nerealistic.
Nu mi-a plăcut faptul că nu au apărut chiar generalii lui Alexandru (Cassander, Ptolemeu, etc..) .. în rest, persanii au fost făcut foarte realistic.
Mult şi prost Grin.
Ajungeam să lupt cu armate întregi, care însă erau conduse doar de căpitani (pe Darius l-am ucis pe la început, pe lângă Halicarnas) .. iar eu luptam cu Alexandru şi cu câteva trupe de falange .. şi desigur cavalerie, şi câştigam Haha.
Cavaleria a fost decisivă mereu, la fel şi mercenarii. Dacă înainte în R:TW nu se punea accent pe mercenari, aici s-a pus mult accent pe ei.
Persanii mereu se retrăgeau repede, erau fricoşi. Doar cariotele ce mi-au pus ceva probleme (n-am văzut elefanţi din păcate).
Din păcate nu s-a continuat şi în India, unde a avansat cât de cât ....

Totuşi, mie mi-a plăcut să mă aflu în pielea lui Alexandru cel Mare .. şi cred că oricărui user de aici i-ar plăcea, deci, trecând peste toate lucrurile negative .... vă recomand expansiunea.


RE: Rome: Total War - Warhell - 12-24-2012

Pe departe cel mai frumos peisaj pe care l-am văzut în RTW e acesta :
Show Content
O .. cetate dacă îi pot spune aşa poziţionată în munţii Alpi. Nu sunt sigur dacă apare şi în Vanilla, pentru că e din modul Terrae Expugnandae 0.7 Gold.
Din păcate, rebelii foarte upgradaţi m-au învins, dar am reuşit să scot generalul din luptă la timp, aşa că l-am trimis înapoi în Italia, în Medalionum (dacă am scris bine ...) şi l-am dus înapoi cu o armată mult mai puternică. A fost un succes, dar galii mă vor ataca din clipă în clipă....şi chiar nu vreau să pierd acest orăşel .. Grin


RE: Rome: Total War - Warhell - 12-25-2012

Alte 3 poze Grin :

Show Content

Show Content

Show Content



RE: Rome: Total War - ShaKeS - 12-26-2012

Auziţi, aş vrea şi eu să îl încerc, dar nu ştiu cum e...adică cum se controlează, e greu de controlat, sau ca Age of Empires sau alte strategy?


RE: Rome: Total War - Warhell - 12-27-2012

E uşor de controlat .. încă din prima bătălie îţi dai seama ce şi cum.

Datorită unui spion care s-a infiltrat în Babilon, armata persană nu a mai fost nevoită să îşi facă rost de echipament pentru asediere. Spionul a reuşit să distrugă porţile cetăţii.
Arcaşii trăgeau de pe zidurile care parcă atingeau Soarele dacă te uitai de jos. (Pentru modul acesta s-au creat nişte ziduri noi, speciale pentru Babilon). La poartă s-a întâmpinat rezistenţă .. pot spune că acolo a avut loc cea mai mare parte a bătăliei.

------

Babilonul, văzut de pe unul dintre zidurile sale. Persanii intră în centrul cetăţii.
Show Content

Persani şi babilolieni căzuţi la poarta cetăţii:
Show Content

Cel mai mare rival al Persiei, Iushuma din Akkad este omorât însfârşit, în numele lui Sirus cel mare, care a creat Imperiul Persan şi care totuşi a murit de mâna lui Iushuma.
Soldaţii persani se speriau la auzul acestui nume. L-au întâmpinat în fiecare bătălie, de la atacul din pădurile persane, până înafara Babilonului, iar apoi în înauntrul său. Indiferent că pierdea sau câştiga, mereu scăpa..şi de cele mai multe ori câştiga. A reuşit să respingă 2 armate persane de lângă Babilon. Pot spune că dacă n-ar fi fost acel spion care a intrat în cetate (a avut şanse doar de 30%) n-aş fi câştigat, şi aşa s-ar mai fi distrus încă o armată.
Dar a căzut, iar o dată cu el, şi Babilonul.
Show Content
Imperiul Persan, în măreţia sa, îşi mută capitala în Babilon, cu toate că regele şi cel mai de temut general al regatului Babilolean au murit, ei încă nu renunţă.
(A se vedea harta din stânga jos).
Show Content