World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Warhell - 09-25-2013

Ai de capu' meu. Asta e competiţie mă? Aşa vedeţi voi discuţia într-un ateu şi un creştin?
Şi când îl mai văd şi pe ăsta ce se dă deştept cu figuri în cap .. deşi numa' deştept nu-i .. chiar îmi vine să mă duc în toaletă şi să mă întreb de ce trebuie să am de a face cu aşa oameni.
Kristi, dacă mai e să vorbim despre religie o facem în privat.


RE: Religion Thread - Kristi - 09-25-2013

(09-25-2013, 05:55 PM)Warhell Wrote: Aşa vedeţi voi discuţia într-un ateu şi un creştin?

Mai degraba dintre un creationist si un non-creationist/evolutionist.

(09-25-2013, 05:55 PM)Warhell Wrote: Şi când îl mai văd şi pe ăsta ce se dă deştept cu figuri în cap .. deşi numa' deştept nu-i .. chiar îmi vine să mă duc în toaletă şi să mă întreb de ce trebuie să am de a face cu aşa oameni.

Nu imi amintesc sa fi zis vreodata ca sunt destept, nu stiu de unde ai scos-o si pe asta. Faptul ca ma intereseaza topicul creatie-evolutie si am incercat sa aflu cat mai multe informatii din ambele tabere nu inseamna neaparat ca sunt destept. Si nu te opreste nimeni din a da click pe "Log Out" si a nu te mai intoarce pe forum niciodata. Dar nu, tu preferi sa revii in fiecare zi pe forum si sa te vaiti aici, de parca te obliga cineva sa ne vizitezi.

(09-25-2013, 05:55 PM)Warhell Wrote: Kristi, dacă mai e să vorbim despre religie o facem în privat.

Putem vorbii in topicul asta, nu e nicio problema.


RE: Religion Thread - Edd - 09-25-2013

Nu cred ca sa referea la tine.


RE: Religion Thread - Warhell - 09-25-2013

Nu m-am referit la tine Kristi, ci la Iuliu ăsta.
Trebuie să îţi reamintesc că eu nu am spus că sunt un evoluţionist. Am spus doar că orice e mai credibil decât religia.
Şi nu, aici nu mai continui. Nu cu toţi băgăcioşii ăştia.


RE: Religion Thread - Robi - 09-25-2013

(09-25-2013, 06:16 PM)Warhell Wrote: Am spus doar că orice e mai credibil decât religia.

Iti dau dreptate intr-o oarecare masura, dar daca te uiti la extraterestri antici pe history o sa imi dai dreptate ca ce zic aia e un mare bullshit.
Haha


RE: Religion Thread - cornel - 09-25-2013

(09-25-2013, 06:16 PM)Warhell Wrote: Nu m-am referit la tine Kristi, ci la Iuliu ăsta.
Trebuie să îţi reamintesc că eu nu am spus că sunt un evoluţionist. Am spus doar că orice e mai credibil decât religia.
Şi nu, aici nu mai continui. Nu cu toţi băgăcioşii ăştia.

Sunt total deacord cu tine, nu vreau sa par ipocrit sau ceva de genul, dar Iuliu incearca sa para inteligent dar esueaza lamentabil, prin faptul ca in majoritatea postarilor sale abia intelegeai ceva, (nu e un argument dar pe bune crezi in conspiratii?? am cautat o chestie despre iluminati pentru o colega si am gasit ca pana si la sigla Mitsubishi ,presupusele, insemne iluminatii.... sau in desenele cu Donald Duck Haha),nu a fost cam niciodata o discutie "spirituala"(si daca imi permiteti fac o gluma: Nu am inceput sa zicem incantatii unii impotriva celorlalti Haha ) si alte chestii.....



Kristi se pare ca nu suntem singuri ce au remarcat ca biserica (cam) minte oamenii Smile

Daca incepem cu discutii despre extraterestii putem incerca sa dezbatem daca sunt crestini sau atei/realisti Haha


RE: Religion Thread - Bogdan - 09-25-2013

@Robi - am prins si eu cateva episoade din extraterestrii antici si de obicei nu mi s-a parut ca s-ar spune ceva care nu e acoperit de dovezi solide. Asta exceptand eventualitatea in care emisiunea e un portal media al unei conspiratii globale care are drept scop manipularea opiniei publice inspre credinta ca religia e o pacaleala. Lucru greu de crezut avand in vedere ca religia e in multe cazuri foarte utila pentru controlarea maselor. Mi-a ramas in minte un episod cu ceva constructii foarte vechi de undeva din nordul Americii de Sud, parca (nu am retinut detaliile), care era construita cu atat de multa precizie incat ar fi fost greu de replicat chiar si cu tehnologia de azi.

Also, Kristi, cand spuneam ca pe o perioada de timp mai mare mutatiile pot creste in proportii nu ma refeream ca ar deveni mai drastice, ci ca acele mutatii minuscule ar putea duce la crearea uneia mai evidente. E clar ca nu ne putem astepta ca nu animal sa se transforme la fel de rapid ca Spider-Man. Cum spuneam si cu cangurii, procesul acela de regres al membrelor superioare s-a definitivat in zeci de mii de ani.
Cat despre exemplu cu spermatozoizii, nu pot sa iti raspund pentru ca nu cunosc subiectull.


RE: Religion Thread - cornel - 09-25-2013

Eu auzisem un fel de conspiratie ca defapt egiptenii au fost ajutati de extraterestrii la constructia piramidelor.... Oricum nu e bazata pe nici-o baza solida sunt doar specilatii dar totusi ar putea fi o posibilitate.....


RE: Religion Thread - Robi - 09-25-2013

(09-25-2013, 06:46 PM)Bogdan Wrote: Mi-a ramas in minte un episod cu ceva constructii foarte vechi de undeva din nordul Americii de Sud, parca (nu am retinut detaliile), care era construita cu atat de multa precizie incat ar fi fost greu de replicat chiar si cu tehnologia de azi.
Nu zic ca unele nu ar avea o origine diferita, sau ca nu au dreptate cand zic ca au fost ajutati, dar multe chestii sunt luate random din lume si sunt facute legaturi stupide..
Si cum biserica a controlat atata timp populatia, de ce nu ar face si altii acelasi lucru...
Doar e profitabil..Noteeth


RE: Religion Thread - Thorin - 09-25-2013

(09-25-2013, 06:46 PM)Bogdan Wrote: @Robi - am prins si eu cateva episoade din extraterestrii antici si de obicei nu mi s-a parut ca s-ar spune ceva care nu e acoperit de dovezi solide. Asta exceptand eventualitatea in care emisiunea e un portal media al unei conspiratii globale care are drept scop manipularea opiniei publice inspre credinta ca religia e o pacaleala. Lucru greu de crezut avand in vedere ca religia e in multe cazuri foarte utila pentru controlarea maselor. Mi-a ramas in minte un episod cu ceva constructii foarte vechi de undeva din nordul Americii de Sud, parca (nu am retinut detaliile), care era construita cu atat de multa precizie incat ar fi fost greu de replicat chiar si cu tehnologia de azi.
Se facea referinta la niste piramide perfect netede si la ceea ce parea un aerodrom urias.Daca ma intrebati pe mine,extraterestrii pot exista si nu ar trebui sa contrazica religia,Dumnezeu nu a precizat niciodata daca a facut sau nu fapturi pe alte lumi Grin