World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Kristi - 09-29-2013

(09-29-2013, 12:20 AM)Cristian Wrote: Cum adica, fara rugaciuni le fecioara sau la sfinti? Sau n-am inteles eu.

Chestia asta nu am inteles-o niciodata. Rugaciunea catre Maria sau catre sfinti nu are nicio fundatie biblica. Biblia nu ne spune niciunde sa ne rugam altcuiva decat la Dumnezeu. Unii se apara si spun ca sfintii au mai mult acces la Dumnezeu si avem o mai mare sansa ca rugaciunea noastra sa fie ascultata daca ne rugandu-ne la ei. Evrei 4:16 spune ca avem noi, cei de pe pamant, acces la Dumnezeu, asa ca nu avem nevoie de mijlocirea nimanui.

In Timotei 2:5 este scris ca singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu este Isus Hristos, nu Maria, si nu sfintii. Maria si sfintii nu sunt omniscienti, si Biblia nu ne spune ca ei ne pot auzit rugaciunile.

Ca sa nu mai zic de icoanele din biserici...


RE: Religion Thread - Warhell - 09-29-2013

(09-28-2013, 10:00 PM)Kristi Wrote:
(09-28-2013, 07:58 PM)cornel Wrote: Pai am ajuns in secolul 21 in care e randul stintei sa fie deasupra religiei....

Cornel, teoria evolutie =/= stiinta. Fac pariu ca am spus chestia asta de peste 10 ori in topicu' asta.

(09-28-2013, 09:09 PM)Warhell Wrote:
(09-28-2013, 08:17 PM)Hegan Wrote: Stiinta nu va fi niciodata deasupra religiei.

Super-Ultra-Giga-Ninja-Mega-Uber-2012 Face palm.

Să zicem că rămâi fără un picior. Te rogi la dumnezeu să-ţi ofere altu?
Mno poţi sa te tot rogi ani buni, că între timp ştiinţa îţi va oferi un picior, ce-i drept nu uman, dar măcar cu care o să poţi merge din nou.

În acelaşi timp, Vaticanul a recunoscut că pământul e rotund doar acum câţiva ani, din câte ştiu.
Şi tot în acelaşi timp, cât voi vă rugaţi în biserici duminica, oamenii sar din spaţiu datorită ştiinţei.

1. Imi amintesc ca spuneai ca nu vei mai posta... how foolish of me to take you at your word...
2. Straw man, straw man, straw man - http://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man
3. Catolicismul e o religie falsa.
4. Parerea/Opinia Vaticanului sau a Papei nu are nicio importanta pentru un crestin adevarat. Papa nu reprezinta crestinismul. Repet inca odata, pentru acei care se prind mai greu: Papa nu reprezinta crestinismul. Si inca odata, pentru noroc [Image: grandpa.gif]: Papa nu reprezinta crestinismul.
5. Cand folosesc cuvantul "crestinism" ma refer la crestinismul adevarat, pentru ca sunt constient ca exista foarte multe culte si religii false sub sfera crestinismului
6. De ce esti atat de convins ca rugaciunile nu functioneaza? Din experienta sau din auzite de la unu' si altu'?
7. Un crestin nu ar trebui sa aiba nicio problema cu stiinta.
8. Biblia e compatibila cu stiinta. Sunt destule lucruri stiintifice scrise in Biblie care au fost descoperite de oamenii de stiinta cu mult dupa Biblie? Majoritatea ramurilor stiintifice au fost incepute de oameni care credeau in existenta lui Dumnezeu. (Newton, Boyle, Kelvin, Mendel, Pascal, Kepler, Joule, Faraday, Morse, ...)
9. Dupa cu am zis mai sus, parerea Vaticanului = zero, dar chiar mi se pare extrem de greu de crezut ca ei au recunoscut ca pamantul e rotund doar acum cativa ani... de unde ai informatia asta? Sper ca nu de la vreun alt desen animat...

N-am spus că nu mai postez. Tu ai spus că nu-mi mai răspunzi la întrebări.
Văd că nu te prea înţelegi cu catolicii. Dacă ar veni unu acum şi ţi-ar spune că religia ta e falsă? Aş da bani să văd o discuţie d'asta.
Păi cum cuvântu' lui papa nu influenţează cu nimic? Milioane de oameni cred că ăla îi ceva sfânt, că Petru' şi d'ălea. Întradevăr, religia asta e mai penibilă decât ortodoxia şi ăstealalte, dar se pare că cifrele ţin cu ei. Uite câte ţări sunt catolice, şi nu mai pun şi celelalte state ce se trag din catolicism, adică cele protestante.
Mno, te poţi tu tot ruga la dumnezeu, poate pe tine te ascultă. Pe mine nu m-o ascultat când eram mic şi credeam orbeşte în el. [Nu asta m-o făcut ateu. Haha]
Uite nişte articole cu Vaticanu' şi pământu' :
http://kbunge.wordpress.com/2013/01/09/the-vatican-round-earth-thats-utter-bullshit/
http://www.newscientist.com/article/mg13618460.600-vatican-admits-galileo-was-right-.html

Mari oameni, foarte mari. Pământu o fost plat până de curând mă! HahaHaha


RE: Religion Thread - Kristi - 09-29-2013

Quote:N-am spus că nu mai postez. Tu ai spus că nu-mi mai răspunzi la întrebări.

E foarte ciudat sa te continui sa intri intr-o discutie care se bazeaza pe existenta adevarului, cand pentru tine nu exista asa ceva... Haha

Quote:Păi cum cuvântu' lui papa nu influenţează cu nimic? Milioane de oameni cred că ăla îi ceva sfânt, că Petru' şi d'ălea. Întradevăr, religia asta e mai penibilă decât ortodoxia şi ăstealalte, dar se pare că cifrele ţin cu ei. Uite câte ţări sunt catolice, şi nu mai pun şi celelalte state ce se trag din catolicism, adică cele protestante.

Probabil ca nu ai inteles prea bine ce am zis (nu ca asta ar fi prima data... Haha ). Uite: "Parerea/Opinia Vaticanului sau a Papei nu are nicio importanta pentru un crestin adevarat. Papa nu reprezinta crestinismul."
Nu am zis ca papa nu influenteaza cu nimic, ci am zis ca papa nu influenteaza cu nimic un crestin adevarat. Iarasi ai impresia (falsa, ca deobicei) ca tot timpul majoritatea are dreptate, cand istoria spune exact contrariul.

Pe urma, uite un verset din Biblia pe care catolicii o cred:

Matei 7:13-14: "For wide is the gate and broad is the road that leads to destruction, and many enter through it. But small is the gate and narrow the road that leads to life, and only a few find it.

Si daca putini sunt pe drumul bun care duce la viata... inseamna ca multi sunt pe drumul care duce la moarte.

Quote:Uite nişte articole cu Vaticanu' şi pământu' :
http://kbunge.wordpress.com/2013/01/09/t...-bullshit/
http://www.newscientist.com/article/mg13...ight-.html

Nu stiu cat de adevarate sunt articolele alea, nu zic asta ca sa-i apar ci pentru ca mi se pare absurd sa crezi asa ceva.


Quote:Mari oameni, foarte mari. Pământu o fost plat până de curând mă!

Poate ca asa e. Poate ca ei chiar au crezut asta, nu prea conteaza. Oricum am zis ca catolicismul e o religie falsa.


RE: Religion Thread - Kristi - 09-29-2013

Pentru #8 nu ai nimic de spus... Noteeth


RE: Religion Thread - Hegan - 09-29-2013

Pentru aia care cred ca inainte de 1054 a fost doar catolicism am doar sa le transmit sa ia cartea de istorie din scoala primara si sa o mai rasfoiasca putin sa vada ca primul a fost ortodoxismul dar ma rog asa se intampla cand vorbesti din ce parca ai auzit cand dormeai la istorie. Kristi de ce crezi ca e ceva rau sa te rogi sfintilor? Nu sa-i divinezezi dar ei au fost oameni credinciosi si ar fi bine sa ne rugam lor sa ne ajute deoarece ei sunt apropiati lui Dumnezeu. Si Maria e Maica Domnului mi se pare normal sa o slavim. Si Warhell daca imi pierd piciorul nu ma rog la Dumnezeu sa-l puna la loc ma rog sa trec cu bine si ca doctorii aia cu stiinta lor sa reuseasca sa-l puna. Si daca il pierd oricum nu imi pune nimeni un picior de fier ca ala costa mult dar ma rog stiinta asta e numai cu cei bogati.


RE: Religion Thread - Warhell - 09-29-2013

Şi asta înseamnă că miliardele ăstea de oameni vor ajunge în iad? Sau cum?
Articolele ălea-s adevărate. Poţi să mai cauţi despre subiectul ăla dacă nu crezi.
La câte religii false au existat nu ştiu ce garanţie ai tu că a ta e cea adevărată.
Despre punctu' 8 nu mă bag pentru că eu nu am citit nimic/n-am apucat să citesc ceva ştiinţific în biblie.


RE: Religion Thread - Hegan - 09-29-2013

Nu toti ajung in iad. Totusi sunt crestini si ei. Nu poti spune ca doar ortodoxi sau doar catolici sau protestantii vor ajunge in rai. Atata timp cat cred cu adevarat vor ajunge in rai. Sau in purgatoriuHaha.


RE: Religion Thread - Cristian - 09-29-2013

Nu religia te face sa ajungi in iad sau in rai. Din cate imi aduc aminte, tu ai avut cancer si te-ai vindecat, crezi ca nu a existat divinitate cel putin in doctorii aia?


RE: Religion Thread - Warhell - 09-29-2013

(09-29-2013, 01:27 PM)Cristian Wrote: Nu religia te face sa ajungi in iad sau in rai. Din cate imi aduc aminte, tu ai avut cancer si te-ai vindecat, crezi ca nu a existat divinitate cel putin in doctorii aia?

Faptul că au avut studii mari şi pricepere nu înseamnă că a existat 'forţă divină' în ei.


RE: Religion Thread - cornel - 09-29-2013

(09-29-2013, 01:11 PM)Hegan Wrote: Pentru aia care cred ca inainte de 1054 a fost doar catolicism am doar sa le transmit sa ia cartea de istorie din scoala primara si sa o mai rasfoiasca putin sa vada ca primul a fost ortodoxismul dar ma rog asa se intampla cand vorbesti din ce parca ai auzit cand dormeai la istorie.

Cred ca tu ar trebui sa rasfoiesti cartea de istorie.... Unde spune ca primi crestini au fost cei ortodoxi??
Un prim argument ar fii exitenta Papei.... Oricum am informatii limitate in zona religiei dar recunosc am gresit putin in afirmatia mea ca catolicismul a fost prima religie crestina, defapt pana in 1054 a fost doar Crestinismul dar reiese faptul ca avea foarte mari inclinatii catolice...... In mare catolicismul chiar daca a fost chiar daca nu a fost primul tip de crestinism tot a fost mai puternic si mai extins decat ortodoxia.....