World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Hegan - 10-02-2013

De ce?


RE: Religion Thread - Iuliu - 10-02-2013

De ce nu?Haha


RE: Religion Thread - Kristi - 10-02-2013

(10-02-2013, 09:19 PM)Iuliu Wrote: De ce nu?Haha

Your contribution, as always, is much appreciated, thank you.

(10-02-2013, 09:05 PM)Hegan Wrote: De ce?

Noi astia din vestu' tarii nu avem abilitatea de a citi gandurile... De ce, ce? Smile

(10-02-2013, 07:32 PM)Bogdan Wrote: Absolute sunt si eternitatea si infinitatea; cum spuneam, absolutul pe care nu il accept e nimicnicia. Si nu am spus neaparat ca timpul nu exista, pentru ca nu am cum sa neg macar existenta lui conceptuala. Insa la un nivel ultra-general, un timp absolut/etern nu cred ca exista. Bine, nu stiu sigur cum intelegi tu absenta timpului dpdv Biblic. Nu vad cum timpul nu ar putea exista (macar ca concept - ma rog, eu oricum nu il vad ca mai mult de atat) dupa un anumit punct. Sa zicem ca ajung in rai, unde timpul nu exista (teoretic). Pot la fel de bine sa numar pana la 60 si sa formez un minut - adica timp. Sau absenta timpului in rai ar insemna absenta notiunilor noastre despre timp, ceea ce nu inseamna neaparat ca timpul nu e acolo daca noi nu il constientizam. But then again, daca noi sau nimeni altcineva nu il constientizam, atunci inseamna ca nu exista. E complicata treaba, sper ca am reusit cat de cat sa fiu coerent.

Geneza 1:1 spune: "La inceput Dumnezeu a creat cerurile si pamantul"
Acest prim verset spune ca Dumnezeu a creat timpul ("la inceput"), spatiul ("cerurile") si materia ("pamantul") in prima zi a creatiei. Nici una dintre aceste trei elemente nu pot exista fara celelalte. Spatiul si materia trebuie sa existe in timp, si timpul necesita existenta spatiului si materiei.
Acel "la inceput" reprezinta momentul cand timpul a inceput. Nu a existat timp inainte de creatia timpului.

Dar lasand astea la o parte: Daca nu crezi ca a fost vreun moment in care timpul sa nu fi existat, inseamna ca (,) crezi ca timpul a existat mereu. Si timpul e inutil daca nu exista materie (si spatiu pentru aceasta materie). Crezi ca universul a existat mereu, fara sa fi fost creat vreodata?

(10-02-2013, 07:32 PM)Bogdan Wrote: Nu, acea idee nu are legatura cu asta. Nu prea pot sa dezvolt fara sa intru intr-un clusterfuck pe care nu as putea sa il organizez.

O sa ma stradui sa inteleg. Smile

(10-02-2013, 08:06 PM)Iuliu Wrote:
(10-02-2013, 01:11 AM)Bogdan Wrote: Astfel, as zice ca timpul exista doar atata timp cat cineva il conceptualizeaza si il delimiteaza (cu un inceput si un final).

Foarte frumos spus. Si foarte adevarat. Pentru ca timpul e o notiune pe care orice creatura o percepe diferit. Ceea ce pentru noi inseamna o zi, pentru un fluture inseamna intreaga viata si asta e doar un exemplu.

Iuliu, o zi pentru noi are 24 de ore, o zi pentru un fluture are tot 24 de ore. Ai dreptate cand spui ca perceptia difera pentru aceste doua exemple, dar 24 de ore e egal cu 24 de ore si va fi mereu egal cu 24 de ore. Asa ca timpul e o chestia absoluta, si nu relativa propriei noastre gandiri. Gandeste-te la urmatorul exemplu: Daca maine vei sta acasa si te-ai uita la un perete toata ziua, si in ziua urmatoare vei face toate activitatile care-ti plac (fotbal, filme, muzica, prieteni, oras, concerte, etc...). Daca te-as intreba "Care zi ti s-a parut mai lunga?" Foarte probabil ca vei spune ca prima zi. Dar, fie ca tie ti s-a parut o zi mai lunga decat alta, nu schimba faptul ca acele zile erau egale. Perceptia noastra asupra timpului e valabila doar pentru noi si nu schimba natura, existenta/inexistenta timpului.


RE: Religion Thread - Hegan - 10-02-2013

De ce nu mai vrei sa discuti cu mine?


RE: Religion Thread - Kristi - 10-02-2013

(10-02-2013, 10:01 PM)Hegan Wrote: De ce nu mai vrei sa discuti cu mine?

Nu am zis ca nu mai vreau sa discut cu tine, am zis ca nu mai vreau sa discut cu tine despre subiectul ala, pentru ca am observat ca pe tine nu te intereseaza adevarul ci ai idea ta cu care mergi mai departe, indiferent cat de adevarata sau nu e. Pentru ca am impresia ca e imposibil sa-ti schimb parerea orice ti-as spune, chiar si daca ar fi vreun verset in Biblie care ar spune "Maria nu a ramas o fecioara pentru toata viata ei" tot vei crede mai degraba doctrina stricata a ortodoxiei/catolicismului care spune contrariul.


RE: Religion Thread - Iuliu - 10-02-2013

(10-02-2013, 09:59 PM)Kristi Wrote: Iuliu, o zi pentru noi are 24 de ore, o zi pentru un fluture are tot 24 de ore. Ai dreptate cand spui ca perceptia difera pentru aceste doua exemple, dar 24 de ore e egal cu 24 de ore si va fi mereu egal cu 24 de ore.

Fluturele nu stie ce-s alea "ore" si nici noi n-am fi stiut daca nu si-ar fi batut cineva capul cu masurarea timpului. Daca miscarile de rotatie si de revolutie ale pamantului ar fi fost altele decat cele actuale, ce semnificatie ar mai fi avut cele 24 de ore?


RE: Religion Thread - Edd - 10-02-2013

(10-02-2013, 09:59 PM)Kristi Wrote: Geneza 1:1 spune: "La inceput Dumnezeu a creat cerurile si pamantul"
Acest prim verset spune ca Dumnezeu a creat timpul ("la inceput"), spatiul ("cerurile") si materia ("pamantul") in prima zi a creatiei. Nici una dintre aceste trei elemente nu pot exista fara celelalte. Spatiul si materia trebuie sa existe in timp, si timpul necesita existenta spatiului si materiei.
Acel "la inceput" reprezinta momentul cand timpul a inceputa pot sa dezvolt fara sa intru intr-un clusterfuck pe care nu as putea sa il organizez.

Apocalipsa 23:13, cred ca spune cam acelasi lucru. "Eu sunt Alfa si Omega, Cel dintai si Cel de pe urma, Inceputul si Sfarsitul.

Deci odata cu sfarsitul lumii, se va sfarsii si timpul si spatiului?


RE: Religion Thread - Bogdan - 10-03-2013

In primul rand: ranirea matii de butoane care inchideti paginile. Va trebui sa rescriu postul si am pus mult suflet in el.




Geneza 1:1 spune: "La inceput Dumnezeu a creat cerurile si pamantul"
Acest prim verset spune ca Dumnezeu a creat timpul ("la inceput"), spatiul ("cerurile") si materia ("pamantul") in prima zi a creatiei. Nici una dintre aceste trei elemente nu pot exista fara celelalte. Spatiul si materia trebuie sa existe in timp, si timpul necesita existenta spatiului si materiei.
Acel "la inceput" reprezinta momentul cand timpul a inceput. Nu a existat timp inainte de creatia timpului.

Dar pana la urma ce inseamna timp dpdv biblic? E o chestie palpabila sau maleabila? Si ce legatura are el cu materia sau spatiul? Materia nu se modifica datorita timpului. Putem spune ca procesele care duc la aceste modificari dureaza un anumit timp, insa nu timpul le cauzeaza (trecerea timpului nu e o chestie fizica, care sa isi lase amprenta asupra ceva).

Crezi ca universul a existat mereu, fara sa fi fost creat vreodata?

Yeps, daca accept ca lumea a fost creata - de Dumnezeu, prin Big Bang sau mai stiu eu cum - trebuie sa accept si nimicnicia, iar asta am mai spus ca nu pot.



O sa ma stradui sa inteleg. Smile

M-am straduit si eu sa scriu cateva randuri dar fuck fuckdy fuck fuck am inchis pagina si nu am energia sa mai storc inca o data acele cuvinte. Daca sunt inspirat maine revin.

Fuuuuck! I'm silent raging so bad ca nici quote tags nu o sa mai pun. Daca are cineva chef e invitatul meu.


RE: Religion Thread - Iuliu - 10-03-2013

Daca nu a existat timp, spatiu sau materie inainte ca dumnezeu sa le creeze, atunci cum de exista Dumnezeu inainte de toate astea? Adica ar fi destul de banal sa spuna cineva ca Dumnezeu a existat din totdeauna din moment ce timpul nu exista.Haha


RE: Religion Thread - Kristi - 10-03-2013

(10-02-2013, 11:06 PM)Iuliu Wrote: Fluturele nu stie ce-s alea "ore" si nici noi n-am fi stiut daca nu si-ar fi batut cineva capul cu masurarea timpului. Daca miscarile de rotatie si de revolutie ale pamantului ar fi fost altele decat cele actuale, ce semnificatie ar mai fi avut cele 24 de ore?

Ai dreptate in tot ce ai zis, numai ca ai trecut pe langa idea despre care vorbeam. Imagineaza-ti ca totul este exact asa cum este acum (inclusiv durata unei zile), cu exceptia ca niciun om nu stie ce e aia o secunda/minut/ora/zi/luna/an/sau orice alta unitate de masura a timpului ... in cazul acesta: care e durata unei zile? Pai, tot 24 de ore. Faptul ca oamenii din exemplul acesta nu stiu sa masoare timpul nu schimba faptul ca o zi are o anumita durata, fie ca suntem constienti de ea sau nu.

(10-02-2013, 11:24 PM)dorelys Wrote: Apocalipsa 23:13, cred ca spune cam acelasi lucru. "Eu sunt Alfa si Omega, Cel dintai si Cel de pe urma, Inceputul si Sfarsitul.

Deci odata cu sfarsitul lumii, se va sfarsii si timpul si spatiului?

Spatiul sigur va exista, dar nu stiu despre timp.

(10-03-2013, 12:53 AM)Bogdan Wrote: Dar pana la urma ce inseamna timp dpdv biblic? E o chestie palpabila sau maleabila? Si ce legatura are el cu materia sau spatiul? Materia nu se modifica datorita timpului. Putem spune ca procesele care duc la aceste modificari dureaza un anumit timp, insa nu timpul le cauzeaza (trecerea timpului nu e o chestie fizica, care sa isi lase amprenta asupra ceva).

Dpdv biblic, timpul este o entitate creata la inceputul creatiei acum vreo 6000 de ani; si nu, nu e tangibila.
Eu consider ca timpul poate modifica materia (desi nu sunt nici eu 100% sigur). A doua lege a termodinamicii spune ca totul tinde spre degradare (gadeste-te cum arata o cladire nou construita, si cum va arata peste 10,000 de ani; sau gandeste-te cum arata o fata la 20 de ani, si cum va arata peste 5,000 de ani), prin trecerea timpului totul, in cele din urma, se va strica/degrada. (cresterea entropiei)

(10-03-2013, 12:53 AM)Bogdan Wrote: Yeps, daca accept ca lumea a fost creata - de Dumnezeu, prin Big Bang sau mai stiu eu cum - trebuie sa accept si nimicnicia, iar asta am mai spus ca nu pot.

Dar idea ca universul a existat mereu are probleme destul de serioase: una dintre ele ar fi a doua lege a termodinamicii (totul se degradeaza usor usor). Daca universul a existat mereu si totul se degradeaza usor usor, ar trebui ca soarele sa-si fi consumat "combustibilul" si sa se fi stins de multa vreme, si ar mai trebui ca galaxiile sa isi fi pierdut forma de spirala.

Pe langa astea, mai exista o lege in fizica care spune ca orice efect are o cauza. Universul exista, deci conform acelei legi el ar fi trebuit sa fie produs de o cauza. Si daca a fost produs de o cauza, inseamna ca a avut un inceput, si daca a avut un inceput inseamna ca (,) candva nu a existat.

E imposibil ca universul, asa cum il stim noi, sa fi existat mereu.