World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Warhell - 10-03-2013

Da, Iuliu. A fost o insultă, pe care şi eu ţi-am adresat-o. Diferenţa e că eu am luat warn pentru că am spus că nu te compari cu old nick. Kristi că a spus acelaşi lucru .. e boss dă boss.
E ceva gen dumnezeu, ştii? dumnezeu omoară egipteni...păi e vina egiptenilor sau a evreilor. Dumnezeu nu ne ajută cu bolile .. e vina noastră.
Aici, Kristi e dumnezeu. Haha


RE: Religion Thread - Bogdan - 10-03-2013

(10-03-2013, 06:07 PM)Kristi Wrote: Ai dreptate in tot ce ai zis, numai ca ai trecut pe langa idea despre care vorbeam. Imagineaza-ti ca totul este exact asa cum este acum (inclusiv durata unei zile), cu exceptia ca niciun om nu stie ce e aia o secunda/minut/ora/zi/luna/an/sau orice alta unitate de masura a timpului ... in cazul acesta: care e durata unei zile? Pai, tot 24 de ore. Faptul ca oamenii din exemplul acesta nu stiu sa masoare timpul nu schimba faptul ca o zi are o anumita durata, fie ca suntem constienti de ea sau nu.
Nu cred ca te poate contrazice nimeni ca timpul ca unitate de masura exista no matter (asta-i si toata ideea in definitiv), dar asta nu inseamna ca cineva poate sa faca o unitate de masura sa nu mai existe - decat daca iti ia puterea de a rationa acel lucru, ceea ce e doar un truc ieftin, nicidecum un act divin.

(10-03-2013, 06:07 PM)Kristi Wrote: Dpdv biblic, timpul este o entitate creata la inceputul creatiei acum vreo 6000 de ani; si nu, nu e tangibila.
Eu consider ca timpul poate modifica materia (desi nu sunt nici eu 100% sigur). A doua lege a termodinamicii spune ca totul tinde spre degradare (gadeste-te cum arata o cladire nou construita, si cum va arata peste 10,000 de ani; sau gandeste-te cum arata o fata la 20 de ani, si cum va arata peste 5,000 de ani), prin trecerea timpului totul, in cele din urma, se va strica/degrada. (cresterea entropiei)
Din nou, nu timpul cauzeaza degradarea, ci o serie de procese fizice. Nu e ca si cand timpul ar avea un ciocan cu care ar lovi casa ca sa o degradeze.

(10-03-2013, 06:07 PM)Kristi Wrote: Dar idea ca universul a existat mereu are probleme destul de serioase: una dintre ele ar fi a doua lege a termodinamicii (totul se degradeaza usor usor). Daca universul a existat mereu si totul se degradeaza usor usor, ar trebui ca soarele sa-si fi consumat "combustibilul" si sa se fi stins de multa vreme, si ar mai trebui ca galaxiile sa isi fi pierdut forma de spirala.

Pe langa astea, mai exista o lege in fizica care spune ca orice efect are o cauza. Universul exista, deci conform acelei legi el ar fi trebuit sa fie produs de o cauza. Si daca a fost produs de o cauza, inseamna ca a avut un inceput, si daca a avut un inceput inseamna ca (,) candva nu a existat.

E imposibil ca universul, asa cum il stim noi, sa fi existat mereu.
O alta lege mai spune si ca nimic nu dispare, totul se modifica. Daca o stea/galaxie moare, asta nu inseamna ca dispare, ci se transforma in altceva.

Cat despre legea cauza-efect, intr-adevar un inceput ar fi trebuit sa existe, dar oricat de mult te-ai uita inapoi, nu poti sa gasesti o cauza plauzibila. Oricum ai face ai ajunge la nimic, si stii ce parere am eu despre asta. Explica-l pe Dumnezeu cu un argument solid si atunci o sa accept ca inceputul a fost el, si el a creat universul, dar pana atunci infinitatea si eternitatea sunt amicii mei cei mai buni (nu bat niciun apropo).


RE: Religion Thread - Kristi - 10-03-2013

(10-03-2013, 08:13 PM)Warhell Wrote: Da, Iuliu. A fost o insultă, pe care şi eu ţi-am adresat-o. Diferenţa e că eu am luat warn pentru că am spus că nu te compari cu old nick. Kristi că a spus acelaşi lucru .. e boss dă boss.

Vezi ca stii! Haha
Tu ai luat warn pentru ca ai spus o fraza care se termina cu cuvantul "idiot"... Eu nu l-am jignit prin faptul ca am zis ca m-am convins ca el nu e old nick. A facut o greseala de logica pe care old nick nu cred ca o facea, si asta nu pentru ca el e asa cum ai zis tu.

(10-03-2013, 08:13 PM)Warhell Wrote: E ceva gen dumnezeu, ştii? dumnezeu omoară egipteni...păi e vina egiptenilor sau a evreilor. Dumnezeu nu ne ajută cu bolile .. e vina noastră.
Aici, Kristi e dumnezeu. Haha

Mereu aud cate unu spunand "Are voie Dumnezeu sa omoare oameni nevinovati?", dar foarte rar aud pe cineva intreband "Are voie un Dumnezeu Sfant sa omoare oameni nesfinti?" ... Oare de ce?


RE: Religion Thread - Kristi - 10-03-2013

(10-03-2013, 08:21 PM)Bogdan Wrote: Din nou, nu timpul cauzeaza degradarea, ci o serie de procese fizice. Nu e ca si cand timpul ar avea un ciocan cu care ar lovi casa ca sa o degradeze.

Daca timpul s-ar putea opri in loc, acele procese fizice ar continua sau nu? Daca da, atunci timpul, indirect, poate cauza degradarea, daca nu, nu. Eu nu sunt sigur care e raspunsul corect.

(10-03-2013, 08:21 PM)Bogdan Wrote: O alta lege mai spune si ca nimic nu dispare, totul se modifica. Daca o stea/galaxie moare, asta nu inseamna ca dispare, ci se transforma in altceva.

Da, totul se modifica, dar fiecare modificare se face cu eliberare de energie, ceea ce inseamna ca odata tot trebuie sa se termine acea energie. Si tot timpul (sau aproape tot timpul) aceasta modificare transforma materia din ceva complex in ceva mai putin complex.

(10-03-2013, 08:21 PM)Bogdan Wrote: Explica-l pe Dumnezeu cu un argument solid si atunci o sa accept ca inceputul a fost el, si el a creat universul, dar pana atunci infinitatea si eternitatea sunt amicii mei cei mai buni (nu bat niciun apropo).

Eu asa vad treaba asta:
Exista 3 posibilitati pentru originea universului (spune-mi daca mai gasesti vreo optiune):

1. Universul a fost creat de un Creator
2. Universul s-a creat singur/a aparut singur (fara interventia vreunei forte supranaturale exterioare)
3. Universul a existat mereu

Am incercat sa aflu cat mai multe informatii din partea tuturor partilor, cat si problemele gasite de sustinatorii teoriilor impotriva celorlalte teorii si am ajuns la concluzia ca singura posibilitate pentru existenta universului trebuie sa fie o forta supranaturala.


RE: Religion Thread - Kristi - 10-03-2013

(10-03-2013, 08:08 PM)Iuliu Wrote: Nu stiu daca exista dar mi se pare ciudat ca nu scrie in biblie din ce e compus Dumnezeu, desi scrie ce, cand, unde si din ce (nu de ce) a facut.
Atatea dovezi stiintifice referitoare la creatie, in timp ce despre creator se spune doar ca este un "duh"?

Biblia spune foarte multe lucruri despre Dumnezeu, nu numai atat:

1. God is not a creature and never had a beginning point, being eternal: Deut 33:27; Isa 9:6; 1 Tim 1:17; Isa 44:6
2. God is everywhere (omnipresent): Mk 5:10; Jude 6; Rev 20:1-3; 1 Ki 8:27; 2 Chron 2:6; 6:18; Isa 66:1; Acts 7:49; 17:27-28; Ps 139:7-13
3. God is all knowing (omniscient): Ps 139:1-6; Job 42:2; Acts 2:23; 1 Tim 1:17
4. God is all powerful (omnipotent): Gen 17:1; 35:11; Rom 13:1; 1 Tim 6:15; Rev 19:6
5. God is a Spirit, without flesh and bones: Luke 24:39; John 4:24; Matthew 16:17
6. God is invisible: Ex 33:20; John 1:18; 1 John 4:12; 1 Tim 6:16; Col 1:15; 1 Tim 1:17; Heb 11:27
7. God is immutable (unchangeable) in his nature: Mal 3:6; But God can change his mind: Jonah 3:10; Gen 6:6
8. God is a person: Rom 9:19; Isa 1:18; Rom 11:33-34; Gen 1:27; Ps 18:19; Ps 103:13; Prov 6:16; Ex 20:5; Ps 103:8; Deut 4:25; Gen 6:6; Ps 103:1
9. Moral attribute of love: 1 Jn 4:8,16
10. Moral attribute of Light (truth): 1 Jn 1:5; John 17:17
11. Moral attribute of holiness: 1 Pet 1:16
12. Moral attribute of mercy: Ps 103:8
13. Moral attribute of gentleness: Ps 18:35
14. Moral attribute of righteousness: Ps 129:4
15. Moral attribute of goodness: Rom 2:4
16. Moral attribute of perfection: Matthew 5:48
17. Moral attribute of justice: Isaiah 45:21
18. Moral attribute of faithfulness: 1 Corinthians 10:13
19. Moral attribute of grace: Psalm 103:8

Show Content



RE: Religion Thread - Iuliu - 10-03-2013

Daca nu exista timp inainte ca Dumnezeu sa-l creeze, cum putea Dumnezeu sa existe "atunci" cand l-a creat?
Si cine si cum putea confirma existenta lui Dumnezeu "atunci" cand nu exista decat timpul spatiul si materia? Confirmare argumentata la nivelul meu , nu logic, pentru ca se pare ca stau prost cu logica...


RE: Religion Thread - cornel - 10-03-2013

(10-03-2013, 08:56 PM)Iuliu Wrote: Daca nu exista timp inainte ca Dumnezeu sa-l creeze, cum putea Dumnezeu sa existe "atunci" cand l-a creat?
Si cine si cum putea confirma existenta lui Dumnezeu "atunci" cand nu exista decat timpul spatiul si materia? Confirmare argumentata la nivelul meu , nu logic, pentru ca se pare ca stau prost cu logica...

Nici intrebarea nu prea are logica.... Timpul este doar o unitate de masura creata pentru a exista o ordine in lume....


RE: Religion Thread - Edd - 10-03-2013

Iuliu, care sunt dovezile stiintifice de care ziceai? O presupusa explozie care a creat tot? Ca noi am evoluat din maimute? Pai ia tu o bomba, vezi daca se creaza un univers microscopic(e puterea exploziei mai mica) si daca noi am fi din maimute, acestea de ce nu au disparut? Cum sunt elefantii, evoluati din mamuti, mamuti care au disparut. Sau ce dovezi stiintifice?


RE: Religion Thread - Kristi - 10-03-2013

(10-03-2013, 08:56 PM)Iuliu Wrote: Daca nu exista timp inainte ca Dumnezeu sa-l creeze, cum putea Dumnezeu sa existe "atunci" cand l-a creat?

Dumnezeu putea sa existe "atunci" cand l-a creat pentru ca Dumnezeu e in afara lui, pentru ca Dumnezeu e Creatorul si timpul e creatia.

(10-03-2013, 08:56 PM)Iuliu Wrote: Si cine si cum putea confirma existenta lui Dumnezeu "atunci" cand nu exista decat timpul spatiul si materia? Confirmare argumentata la nivelul meu , nu logic, pentru ca se pare ca stau prost cu logica...

Pai daca e asa, atunci pot spune si eu: "Cine si cum poate confirma Big Bang-ul atunci cand a aparut?" Raspunsul e "Nimeni. Pentru ca, niciun om nu a fost martor la acel eveniment."

La intrebarea ta: Din tot ce am citit, singura posibilitate pentru existenta universului acesta e existenta unui Creator. Eu am ajuns ulterior la concluzia ca acest creator este Dumnezeul descris in Biblie. Acest Dumnezeu, descris in Biblie a existat mereu, adica a existat inainte ca universul sa apara, ceea ce inseamna ca doar El poate confirma existenta Sa din acea perioada. Si a confirmat-o in Biblie, cand spunea ca El e inceputul si sfarsitul, si ca totul a fost creat de El. Dupa cum am mai spus, daca totul a fost creat de El, inseamna ca totul a avut un inceput, si daca totul a avut un inceput inseamna ca exista o vreme cand acest tot nu exista, ci exista doar Dumnezeu.


RE: Religion Thread - Iuliu - 10-03-2013

(10-03-2013, 09:02 PM)cornel Wrote: Timpul este doar o unitate de masura creata pentru a exista o ordine in lume....
Pot sa spun ca e clar ca nici tu nu esti old nick?Haha
Ce legatura are timpul cu ordinea, in afara de faptul ca daca esti dezordonat dai vina pe lipsa de timp?Haha
Logica intrebarii era asta: Daca nu exista timp Dumnezeu cu ce isi omora timpul pe-acolo inainte sa-l inventeze? Nu vedeti cat de ilogica e discutia? Ilogice sunt doar intrebarile mele?Haha
Ce facea Dumnezeu inainte sa inventeze spatiul si materia ? Scria biblia, se juca de-a duhul lampii? Din moment ce Dumnezeu "exista" inseamna ca exista si timp, nu e logic? Cum sa "existe" in afara timpului, spatiului sau materiei? Logic, cum sa existe?What Doar pentru ca scrie in biblie? Asta e logica?
@Dorel, ma refeream la argumentele stiintifice prezentate de biblie, nu la argumentele impotriva acesteia.