World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Raducu' - 02-02-2014

Nu stiu exact ce parere are Cristi dar din partea mea ai un warn de 30%. Il meriti pe deplin pentru faptul ca nu stii sa-ti alegi cu grija vorbele.


RE: Religion Thread - Edd - 02-02-2014

Stiti ce, decat sa va certati pe baza religie , ca aia e falsa sau nu, ca nu mai stiu ce, cred ca ar fi mai bine sa vorbiti despre adevaratul sens al religie si mai exact sa ne apropiem de Dumnezeu.

Ar trebui sa credem cu adevarat pentru a ne salva din robia pacatului si a mortii si sa fim repusi in demnitatea de faptura a lui Dumnezeu.

Dar mai nou, in loc de asta noi ne certam pe baza unor argumente prostesti, parerea mea. O sa se ajunga sa se urasca oamenii doar pentru ca, stiu si eu, unul este de o religie altul de alta, ceea ce nu e bine.(Daca nu s-a intamplat deja)

Quote: "Porunca noua dau voua, sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu" (Ioan 13, 34; 15, 12).

Nu conteaza religia, conteaza sa ne iubim unul pe altul. Nu conteaza ca unii se inchina la icoane, ceilalti "slujesc" Biblia, nu e acelasi lucru? Nimic din astea nu conteaza, tot ce conteaza e sa iubiti pe Dumnezeu si pe ceilalti oameni, atat.

PS:
Quote:Este important ca omul sa stie ce vrea. Daca doreste sa iubeasca precum a iubit Hristos, atunci trebuie sa implineasca cuvintele Sale.

"Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" (Mt. 22, 39)


Ceea ce vreau sa spun este ca nu e bine sa va certati pe baza religiei.


RE: Religion Thread - Kristi - 02-02-2014

Ti-am zis sa imi arati versete care iti dovedesc punctul TAU de vedere, nu niste citate care nu au nicio legatura cu subiectele despre care vorbim. Inca astept...

(02-02-2014, 03:39 PM)Cryssalis Wrote: 1) NU BIBLIA TE mantuieste, ci Iisus Hristos.:
"Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus şi care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin." Ioan Cap. 21 Textul. 25.

Nu am spus niciodata ca Biblia te mantuieste, ci am spus ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu. Ce legatura are versetul ala cu subiectele discutate?

(02-02-2014, 03:39 PM)Cryssalis Wrote: 2)chiar si diavolul stie cateva citate

Si chestia asta demonstreaza ca ... ce? Iarasi: Ce legatura are versetul ala cu subiectele discutate?

(02-02-2014, 03:39 PM)Cryssalis Wrote: 3) Va bazati prea mult pe V.T, baza Dumnezeului nostru sta in Noul Testament :
"Voi sunteţi lumina lumii; nu poate o cetate aflată pe vârf de munte să se ascundă. Nici nu aprind făclie şi o pun sub obroc, ci în sfeşnic, şi luminează tuturor celor din casă. Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri. Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc. Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul şi pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, şi va învăţa aşa pe oameni, foarte mic se va chema în Împărăţia cerurilor; iar cel ce va face şi va învăţa, acesta mare se va chema în Împărăţia cerurilor."
(Matei 5, 14-19)

Ma bazez prea mult pe Vechiul Testament? Tu ai citit macar ce am scris eu in posturile de mai sus? Ma refer la chestia aia cu "by Grace Alone, through Faith Alone, in Christ Alone" ? Asta-i Noul Legamant dintre Isus si Biserica Sa.

(02-02-2014, 03:39 PM)Cryssalis Wrote: 4) In citate nu se pune paranteze, sau se scoate din context
"Şi eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărţi: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta;
Iar de va scoate cineva din cuvintele cărţii acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieţii şi din cetatea sfântă şi de la cele scrise în cartea aceasta." (Apocalipsa Sf. Ioan)

Am pus paranteze in acel citat pentru a ajuta pe cei care nu sunt familiari cu textul sa il inteleaga. Parantezele si scosul din context nu schimba cu absolut nimic intelesul textului. Asta-i contextul (Matei 1:22-25):

22. Toate aceste lucruri s-au întâmplat ca să se împlinească ce vestise Domnul prin prorocul care zice:
23. „Iată, fecioara va fi însărcinată, va naşte un Fiu, şi-I vor pune numele Emanuel” care, tălmăcit, înseamnă: „Dumnezeu este cu noi.”
24. Când s-a trezit Iosif din somn, a făcut cum îi poruncise îngerul Domnului; şi a luat la el pe nevasta sa.
25. Dar n-a cunoscut-o, până ce ea a născut un Fiu. Şi el I-a pus numele Isus.

Repet, pentru ca observ ca ai obiceiul sa imi eviti intrebarile: Prin prezentarea unui singur verset in postul de mai sus, am incercat cumva sa schimb intelesul acelui text? Tu spui ca noi suntem cei care interpreteaza gresit Biblia, si totusi, versetul asta iti arata clar ca gresesti. Un crestin adevarat ar vrea sa afle adevarul si nu s-ar increde in cuvintele oamenilor care pot gresi, ci s-ar increde in Cuvintele lui Dumnezeu care nu poate gresi. Se pare ca tu alegi sa te increzi in preoti/doctrina/traditie/orice numai in Biblie nu. Ai vreun raspuns la asta, sau ai de gand sa te prefaci ca uiti sa raspunzi la punctul asta?

(02-02-2014, 03:39 PM)Cryssalis Wrote: 4) Bulibasiti scripturile.
"Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

Omule, Scriptura nu iti sustine parerile, si tu zici ca noi nu cunoastem Scriptura? Haha

(02-02-2014, 03:39 PM)Cryssalis Wrote: Unde ati fost voi la Sinodul 1 de la Nicea, din anul 300, unde ati fost voi la anul 1000 sau 1500, va zic eu nici nu existati.

Se pare ca vorbesc degeaba, ca tu tot continui sa imi schimi parerea (strawman argument). Biserica lui Dumnezeu nu este ortodoxa, catolica, protestanta, ci este compusa din toti credinciosii adevarati de pretindeni, si ea a existat mereu. Nu stiu de ce tot ataci tu atata protestantii, pentru ca eu nu apar religiile protestante, ci apar crestinismul descris in Biblie.

(02-02-2014, 03:39 PM)Cryssalis Wrote: Dumnezeul meu adica Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul, Dumnezeu Duhul Sfant e diferit de al vostru. Eu nu am alt Dumnezeu decat pe Acesta. Adica: Dumnezeul lui Avraam Isaac si Iacov

Si protestantii ce Dumnezeu au? Care sunt motivele pentru care crezi ca Dumnezeul lor nu e cel din Biblie? (sunt sigur ca nu o sa primesc niciun argument valabil impotriva protestantilor, dar intreb si eu asa ca sa se vada... adevarul)

(02-02-2014, 03:39 PM)Cryssalis Wrote: Atacati Biserica in zadar, Iisus o ocroteste

Corect. Isus isi ocroteste Biserica. Uita-te putin mai sus sa vezi la ce ma refer prin "Biserica".

(02-02-2014, 03:39 PM)Cryssalis Wrote: De cand ati aparut ca secta, ati scos Carti din Biblie, si ne ziceti noua ca nu respectam scriptura!!. RUSINE!!.. Le-ati scos pentru ca nu erau conforme cu ideeile voastre. Da oameni buni religia protestanta a scos carti din Biblie.

Nu ai nicio idee despre ce vorbesti. None.
Acele 14 carti non-canonice pe care ortodoxi le-au integrat in Biblie, au fost integrate, desi se stia ca nu erau insuflate de Dumnezeu, pentru ca sunt "bune de citit", chiar si daca contrazic invataturile Bibliei. http://proortodox.wordpress.com/2010/10/02/biblia-ortodoxa-a-preluat-aproximativ-14-carti-apocrife/
Biblia protestanta contine doar cartile canonice, adica cele insuflate de Dumnezeu. Voi ati adaugat la Cuvantul lui Dumnezeu alte carti care au fost scrise din punctul de vedere al oamenilor, si tot tu ai curajul sa imi spui arati versetul ala din Apocalipsa care zice sa nu adaugam nimic la Cuvantul lui Dumnezeu. Tu chiar nu vrei sa vezi adevarul care spune ca sunt atatea probleme cu ortodoxia? Probabil ca orgoliul tau e prea mare, si chiar daca realizezi ca gresesti, iti inchizi ochii si te prefaci ca totul e ok.

(02-02-2014, 03:39 PM)Cryssalis Wrote: Sunteti o adunatura de rasculati a Bisericii Catolice, vai de mama voastra si ne faceti pe noi religie falsa, ne considerati pupatori de icoane, si de cadavre. RUSINE!

Rasculati ai Bisericii Catolice sau impotriva Bisericii Catolice? Nu prea am inteles partea aia. Daca prima varianta e cea corecta, atunci iti recomand sa citesti cate ceva despre reformatorii care au luptat impotriva greselilor din doctrina Bisericii Catolice.
Cat despre partea de la final: Si nu avem dreptate daca o facem?

(02-02-2014, 03:39 PM)Cryssalis Wrote: 12) Mai putin prozelitism in tara noastra. Noi suntem crestini, noi suntem adevaratii sluitorii ai Bisericii lui Hristos

Daca esti cu adevarat un slujitor al lui Hristos ai crede in Cuvantul Lui (Biblia). Deocamdata nu mi-ai arata niciun verset care sa iti sprijine parerile... nu-i nimic, mai astept... Haha

(02-02-2014, 03:39 PM)Cryssalis Wrote: Dar sa-mi consideri religia falsa, este un lucru deplasat si o consider o jignire pentru o SECTA de 200 si din acest motiv am scris acest mesaj.

Eu nu vorbesc din punctul de vedere al unei secte de 200 de ani, ci din punctul de vedere al Bibliei care nu e de acord cu doctrinele/traditiile despre care am vorbit mai devreme.

Hai sa iti dau o idee, daca vrei sa nu iti consider religia falsa, atunci putea-i sa imi arati vreun verset din Biblie pentru toate acele doctrine/traditii pe care le consider gresite, versete care sa iti sustina punctul de vedere, si pe urma eu imi retrageam cuvintele si imi ceream scuze. Dar vad ca tu tot eviti in a-mi prezenta acele versete mult asteptate.

Ai inceput fain in postul de mai devreme, pacat ca dai la o parte rationamentul si logica in argumentarea proprii tale pareri, in schimbul acuzatilor nefondate (inca nu mi-ai arata NICIUN verset din Biblie care sa apere vreo doctrina/traditie despre care am vorbit, din asta inteleg ca nu ai gasit, adica nu exista) si aruncarea cu noroi ca si un copil care se simte jignit (nu asta a fost scopul meu) si nestiind cum sa isi apere religia, foloseste metode ne-ortodoxe ( get it? :> ).


RE: Religion Thread - Kristi - 02-02-2014

(02-02-2014, 04:52 PM)Dorel Wrote: Ceea ce vreau sa spun este ca nu e bine sa va certati pe baza religiei.

In mare sunt de acord cu ce ai zis, numai ca cearta pe baza religiei nu e totdeauna un lucru rau. Nu ma refer la discutia de aici, ci la lupta reformatorilor impotriva invataturilor gresite ale Bisericii Catolice, aia nu vad cum ar fi putut fi un lucru rau.


RE: Religion Thread - Cryssalis - 02-02-2014

Pt. bossul Raducu:
Iti multumesc foarte mult ca mi-ai dat warn.


Pt Kristi:
Deci observ ca vorbesc cu walul de pe forum. Ok, Nu o sa mai vb o sa postez videori:
Inaite de toate intreb oameni buni asta ce este??
1) Aceasta ce este>?? Vorbirea in limbi Smile... Sigur cu ingerii


2)

3)Intersting



RE: Religion Thread - Kristi - 02-02-2014

Majoritatea penticostalilor ar zice ca ceea ce se intampla in primul video este ciudat. Si eu zic la fel. Metoda de staruinta pentru primirea Duhului Sfant de catre acei "penticostali" din acel video este complet gresita. Si asta ce dovedeste?

Cat despre celelalt video-uri, nu am de gand sa ma uit la ele, ori imi spui tu ce se zice in video, ori ignor chestiile astea. De ce? Pentru ca nu am chef sa imi irosesc timpul intr-un astfel de mod. Daca auzi ceva interesant acolo, esti liber sa postezi aici. Smile


RE: Religion Thread - Cryssalis - 02-02-2014

Nu cred ca ma mai bag in aceasta discutie, deoarece am primit acest warn zic eu un pic exagerat. Consider ca daca eu voi continua propovaduirea Invataturii Bisericii Crestine Ortodoxe pe acest forum, voi fi aspru pedepsid de staff-ul forumului. Nu consider ca am adus o jignire sau un mesaj cu rautate, mi-am exprimat punctul de vedere in legatura cu acest subiect. NU voi mai posta pe acest thread, decat daca mi se retrage warn-ul, si mi se ofera garantia ca tot ce voi scrie pe acest thread nu va fi modificat, sters sau atentionat. Pana atunci nu voi mai continua discutia.


RE: Religion Thread - Raducu' - 02-02-2014

(02-02-2014, 06:12 PM)Cryssalis Wrote: Consider ca daca eu voi continua propovaduirea Invataturii Bisericii Crestine Ortodoxe pe acest forum, voi fi aspru pedepsid de staff-ul forumului.

Oo, te rooog. Prin fraza asta sunt sigur că vei ajunge la inima unei bunicuţe credincioase, însă păcat că cele mai multe bunicuţe internaute nu joacă Gothic şi în consecinţă nu vizitează acest forum.

Fii serios omule, crezi că eu am ceva împotriva spuselor tale? Ai observat tu că iţi este interzis dreptul la replica? Atâta timp cât o faci în mod civilizat nu are nimeni nimic cu tine. Eu am aceiaşi religie că şi tine, însă încerc să îmi aleg cuvintele în momentul în care mă implic într-o discuţie.

Cât despre scoaterea warn-ului... Nu eşti în ipostaza în care să impui reguli pe forum. Warn-ul este pe o perioadă nelimitată şi el va fi scos doar în momentul în care decide staff-ul.


RE: Religion Thread - Kristi - 02-02-2014

(02-02-2014, 06:12 PM)Cryssalis Wrote: Nu cred ca ma mai bag in aceasta discutie, deoarece am primit acest warn zic eu un pic exagerat. Consider ca daca eu voi continua propovaduirea Invataturii Bisericii Crestine Ortodoxe pe acest forum, voi fi aspru pedepsid de staff-ul forumului. Nu consider ca am adus o jignire sau un mesaj cu rautate, mi-am exprimat punctul de vedere in legatura cu acest subiect. NU voi mai posta pe acest thread, decat daca mi se retrage warn-ul, si mi se ofera garantia ca tot ce voi scrie pe acest thread nu va fi modificat, sters sau atentionat. Pana atunci nu voi mai continua discutia.

Nu vreau sa par nesimtit sau arogant, dar eu cred ca nu asta e motivul adevarat pentru care vrei sa opresti discutia.
Hai acum, serios, ca nu suntem copii, hai sa nu o mai lungim cu tot felul de ocolisuri pentru a evita intrebarile la care nu avem raspuns.

Puteai sa imi inchizi gura atat de usor, si ai avut atatea ocazii. De exemplu, ti-am spus sa imi arati versetul din Biblie care ne spune sa ne rugam la fecioara Maria (Da, ea a fost o persoana pe care, dintre toate femeile din acea vreme, Dumnezeu a considerat-o a fi vrednica de a fi mama lui Isus, lucru pentru care am un respect mare pentru ea), si tu putea-i sa imi zici ca acesta se afla in Carta X capitolul x verset x, si eu ziceam ca ai dreptate, si ca imi cer scuze. Dar tu nu ai facut asta. De ce? Raspunsul logic e pentru ca nu exista vreun astfel de verset. Asta inseamna ca ortodoxi adauga invataturi la Cuvantul lui Dumnezeu.

Iti garantez ca atat timp cat vei folosi un limbaj civilizat, fara jigniri/atacuri personale, nimeni nu iti va modifica/sterge posturile si nu iti va da warn.

Si inca un lucru pe care l-am vazut acuma:

Matei 15 :

1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:
2. „Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă.”
3. Drept răspuns, El le-a zis: „Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
4. Căci Dumnezeu a zis: „Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta” şi: „Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea.”
5. Dar voi ziceţi: „Cine va zice tatălui său sau mamei sale: „Ori cu ce te-aş putea ajuta l-am închinat lui Dumnezeu”
6. nu mai este ţinut să cinstească pe tatăl său sau pe mama sa. Şi aţi desfiinţat astfel Cuvântul lui Dumnezeu în folosul datinii voastre.
7. Făţarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, când a zis:
8. „Norodul acesta se apropie de Mine cu gura şi Mă cinsteşte cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.
9. Degeaba Mă cinstesc ei, învăţând ca învăţături nişte porunci omeneşti.”

Stiu ca datina batranilor nu e aceiasi cu Traditia Ortodoxa, dar Isus a zis ca nu e bine ca invatatorii sa invete poporul poruncile omenesti, in locul poruncilor lui Dumnezeu. Din asta pot sa deduc ca Traditia Ortodoxa, nu are nicio autoritate, si nu este insuflata de catre Dumnezeu, ci este un set de porunci omenesti, exact lucrul condamnat de catre Isus in textul de mai sus. Astept un raspuns, si as prefera sa iti sustii raspunsul cu niste versete din Biblie.


RE: Religion Thread - Cryssalis - 02-02-2014

1)Uite asta e problema ca tu vrei x .... x , da tu de unde sti ca Evangheliile au fost scrise de Matei, Marcu, si Ioan?.
2) Iarasi pui citate alandala ...legea veche cu cea noua Wink.
3) Isus cum ii spui tu (defapt Iisus) nu a scris nimic, nicio carte
4) Nu inteleg de unde ai scos astea
4. Căci Dumnezeu a zis: „Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta” şi: „Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea.”
5. Dar voi ziceţi: „Cine va zice tatălui său sau mamei sale: „Ori cu ce te-aş putea ajuta l-am închinat lui Dumnezeu”
6. nu mai este ţinut să cinstească pe tatăl său sau pe mama sa. Şi aţi desfiinţat astfel Cuvântul lui Dumnezeu în folosul datinii voastre.
7. Haha Man citeste toata cartea si nu mai face edit de citate. Sincer
Isaia vorbeste de Evrei nu de noi ortodcsi, Isaia prevestea moartea sa si cum avea sa fie omorat de catre evrei.
8. Cumva din spusele tale vrei sa spui ca Dumnezeu nu are nicio legatura cu oamenii, adica lumea asta e desarta.
Atunci de ce oare si-a mai chinuit Fiul sa-L mai trimite in lume sa ne mantuiasca pe noi
9