World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Blank - 01-04-2010

(01-03-2010, 10:05 PM)Necro Wrote:
(01-03-2010, 07:41 PM)Cristian Wrote: Bun atunci. Tu crezi ce spune Biserica Catolica, ca tot ce leaga/dezleaga ei pe pamant este dezlegat si in ceruri?

Normal ca nu. Niciun om si nicio institutie nu poate sa faca asa ceva. Si, in continuare, vrei sa-mi spui ca ar trebui sa mergem la biserica sambata? /Smile

Asa cred si eu.

Daca ar fi posibil in biserica mea, eu as merge sambata, dar din pacate se tine duminica. Dar chiar si asa, eu tin sambata ca ziua de odihna.

Tu crezi ca cornul cel mic din apocalipsa si cartea lui Daniel este Biserica Catolica?


RE: Religion Thread - Kristi - 01-04-2010

(01-04-2010, 12:19 AM)Cristian Wrote: Tu crezi ca cornul cel mic din apocalipsa si cartea lui Daniel este Biserica Catolica?

Nu chiar. Eu cred ca este vorba despre papalitatea din Vatican, Roma.


RE: Religion Thread - Blank - 01-04-2010

Stii ca Vaticanul este o tara in sine... si e incorect sa spui Vatican, Roma caci ar trebui sa fie Vatican, Vatican. Haha


RE: Religion Thread - Landros - 01-04-2010

(12-30-2009, 04:49 PM)Cristian Wrote:
(12-30-2009, 12:34 PM)Landros Wrote: pai... eu am votat pt "alta religie". sunt botezat crestin-ortodox dar nu dau 2 bani pe biserica, pe dogmele sale si pe crunta ipocrizie de care e molipsita.
din cate am mai citit... presupun cama cataloghez drept "spiritual" cica... desi mi se pare o denumire mai mult decat stupida.
cred in Dumnezeu, dar nu in biserica. Sub nici o forma in biserica...

In Biblie crezi?

pai... in parte da, in parte nu.
Eu consider biblia o cronica destul de stufoasa si oarecum bine pusa la punct. Dar ca orice scriere omeneasca, adevarul a fost retusat/remodelat pt a reflecta deea ce diferitele puteri din diferite perioade ale istoriei au dorit sa reflecte. Biserica/biblia au fost folosite ca o modalitate de control al maselor dealungul intregii lor existente, diferitele masuri luate si transformate in legi ale domnului fiind destul de logice in conformitate cu anumite probleme aparute in unele perioade istorice. Dar doar UNELE...
Ce era cultul "intoarcerii obrazului" daca nu o pura lege data de "domnul" pt a intarii dreptul celor puternici la asuprirea celor slabi? (aici ma refer la evul mediu)

Si daca aveti de gand sa ma contraziceti si sa aparati biserica... va rog sa-mi spuneti ce-i cu biletele acelea de libera trecere in rai vandute pe bani grei oricui in evul mediu? Haha


RE: Religion Thread - Blank - 01-04-2010

Biletele de trecere in Rai sau condamnare la Iad sunt blasfemii. Biserica Catolica nu reprezinta in totalitate crestinismul. Plus ca nici nu are puterea sa faca schimbari pe pamant ne autorizate din cer. Ea spune ca Isus i-a dat puterea aceasta lui Petru, si ca ce schimba el pe pamant se schimba si in ceruri dar sa ne uitam la Tatal Nostru:

"Tatal nostru, care esti in ceruri;
Sfinteasca-se numele Tau, vie Imparatia Ta;
Faca-se voia Ta precum in cer asa si pe pamant;
..."

Se pare ca unii au uitat partea aceea asa de importanta din rugaciune.Haha

"Precum in cer asa si pe pamant". Cine este in cer? Dumnezeu. Deci tot ce leaga/dezleaga aici trebuie sa fie aprobat in ceruri mai intai, si nu invers cum cred ei.

Oricum, ideea ca sufletele merg in Rai cand mor este nebiblica si isi are origine la greci, babilonieni, egipteni, romani, etc. Ei credeau ca sufletul mergea in Rai/Iai imediat dupa moarte. Inafara de faptul ca nu merge in Rai, sufletul doarme. Isus nu a promis un bilet sus in Rai tuturor celor ce credeau in Rl. Ci El a spus ca va aduce Raiul la noi. din cate stiu Noul Ierusalim vine din ceruri, nu mergem noi la Cetate. El o sa vina la noi, nu noi o sa mergem la El.

Stii ca in evul mediu cam 60-90% erau robi (aproape sclavi, ce mai...) si restul preoti si nobili. Nobilii aveau, de exemplu, paduricele lor de vanatoare si, in majoritatea cazurilor, orice rob care intra in ele fara voia nobilului putea, si era, dat la moarte. Acum "intoarcerea obrazului" era datoria robului dar "sa nu ucizi" era a nobilului si se pare ca nobilul nu se prea tinea de datoria sa. Este adevarat ca unii au "uitat" unele porunci si le-au lasat pe cele alese de ei. Dar nu te preocupa, o sa isi primeasca rasplata.


RE: Religion Thread - Landros - 01-05-2010

mda... asta-i speranta cu care traiesc. "isi vor primi rasplata"

dar pana sa o aplice domnul, mi se pare mult mai corect sa o aplicam si noi. Nu crezi?


RE: Religion Thread - Kristi - 01-05-2010

(01-05-2010, 11:39 AM)Landros Wrote: mda... asta-i speranta cu care traiesc. "isi vor primi rasplata"

dar pana sa o aplice domnul, mi se pare mult mai corect sa o aplicam si noi. Nu crezi?

"Romani 12:19 Preaiubiţilor, nu vă răzbunaţi singuri; ci lăsaţi să se răzbune mânia lui Dumnezeu; căci este scris: "Răzbunarea este a Mea; Eu voi răsplăti", zice Domnul."

Cred ca asta e destul, daca, bine-nteles crezi in ceea ce este scris in Biblie.


RE: Religion Thread - Landros - 01-05-2010

pai... in asta spre exemplu nu cred. Dumnezeu nea facut un univers atat de dragut pt al avea pe post de teren de joaca... practic nea dat tot ce ne trebuia pt a creste, a evolua. Mai departe... eu unul consider ca ne priveste. Cum poti evolua/creste daca nu te confrunti cu consecintele actiunilor tale? Cum te poti confrunta cu consecintele actiunilor tale daca Dumnezeu vine frumos si te scoate mereu din rahat? Nu!

mie cel putin mi se pare corect sa ne lase sa ne inecam in greselile noastre si sa incercam cu propriile noastre forte sa facem din lume un loc mai bun. Ceea ce include combaterea ticalosiei... lovitul in bot al celor ce o merita...

asta nu-i decat umila mea parere Grin

EDIT: cred in ideea ca Dumnezeu este un zeu iubitor care tine la creatia sa... dar ca orice parinte, el trebuie sa-si lase copii sa se izbeasca singuri de pragul de sus. Cand naiba vom invata daca ne uitam mereu in sus si asteptam sa ni se dea?

se spune ca "razbunarea este arma prostului" si da! e corect! daca e vorba de razbunarea oarba...
dar cand vine vorba de razbunarea dreapta si cinstita... se cam schimba situatia! ce-i rau in a-ti dori ca vinovatul sa plateasca pt actiunile sale? mai rau e sa te culci pe o ureche asteptand ca Dumnezeu sa-i dea in cap, astfel permitandu-i poate sa continue cu tampeniile sale pt a mai afecta si alti nevinovati


RE: Religion Thread - Kristi - 01-05-2010

(01-05-2010, 04:46 PM)Landros Wrote: mie cel putin mi se pare corect sa ne lase sa ne inecam in greselile noastre si sa incercam cu propriile noastre forte sa facem din lume un loc mai bun. Ceea ce include combaterea ticalosiei... lovitul in bot al celor ce o merita...

Cum scoala este pregatirea pentru viata asa si pamantul este pregatirea pentru eternitate. Pamantul este ceva temporar, dar asta nu inseamna sa incercam sa il distrugem cat mai repede.


RE: Religion Thread - Landros - 01-05-2010

ah... nu! pamantul este cel mai mare dar pe care ni la facut! ce importanta ar mai avea viata, daca am trece prin ea ca pestele prin apa in steptarea eternitatii? O_o

tu ce consideri? ca razbunarea fiind a lui Dumnezeu, noi nu trebuie sa ne facem dreptate sau sa le aducem dreptate celor din jur (ce-i drept in limita posibilitatilor noastre)? pai nu-ti dai seama ca asta-i cel mai mare rau pe care-l poti face? daca nu-i pedepsesti pe cei ce o merita, respectivii vor putea sa continue sa neindreptateasca si pe altii... vina fiind la fel de mult a ta pt ca ai stat cu mainile-n san pe cat este a lor. Trebuie sa recunosc ca in aceasta lume pe care noi am facut-o de ***** nu poti face totdeauna ce ai dori... dar trebuie macar sa incerci!

EDIT: ideea de "intoarce obrazul celalalt" a aparut in antichitate in timpul asupririi romane a Israelului... daca se rasculau, mureau pe capete si nu rezolvau nimic din simplul fapt ca romanii la ora respectiva erau de neinvins. E logic ca se vroia pastrarea asupririi pt a se evita o varsare de sange inutila... asa a aparut treaba cu "nu va razbunati! razbunarea este a mea!"