World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Blank - 03-30-2010

(03-30-2010, 09:02 PM)Necro Wrote: Pai, in primul rand, sunt niste dictionare. Asa pot si eu sa descriu un termen/notiune cum vreau, dar asta nu inseamna ca e definitiile pe care le voi da sunt 100% autentice. Eu stiu ca catolicii (mai exact Vaticanul) au "transferat" solemnitatea Sabatului din ziua de sambata in ziua de duminica, si tu mai intrebi daca ei sunt demni de incredere? Raspunsul: "(antiCristul) Se va încumeta să schimbe vremurile şi legea." Daniel 7:25

Inca ceva ... cei ce au facut dictionarul nu au 'creat' informatiile pur si simplu. Au studiat. Sunt profesionisti care au studiat si de acolo au luat informatiile. Deci sa nu crezi ca pentru simplu fapt ca este intr-un dictionar nu este vertitabil ... de fapt este destul de veritabil, pentru faptul ca este intr-un dictionar.

Deci recunosti ca sabatul este Sambata, nu? Pentru ca Catolicii sa il poata schimba, trebuiau mai intai sa stie ce zi era. Din moment ce lau schimbat din ziua a saptea in ziua intai a saptamanii (asta fiind de sambata in duminica), si schimbul nu a fost valabil, Sabatul ramane Sambata.

-

Oricum, tu nu ii crezi pe Catolici, nu? N-am nici o problema cu aia. Haide sa vedem Sabatul de la inceputul lumi ...

In Eden. Nu o sa intru in detalii. A facut Sabatul si oamenii l-au tinut. Dar ai putea zice ca nu l-au tinut sau ca s-a pierdut. Eu nu cred ca l-au pierdut, dar haide sa spunem ca lau pierdut. Aici ajungem la Evrei in desert. Dimp de 40 de ani Dumnezeu le-a dat mana sase zile pe saptamana (dublu ziua a sasea si a saptea nu). Tine minte ca aceasta s-a intamplat 40 de ani si ziua de Sabat, adica in care nu cadea mana, a fost numita de insusi Dumnezeu (cand le-a zis in desert: ,,Domnul a poruncit aşa. Mîne este ziua de odihnă, Sabatul închinat Domnului; coaceţi ce aveţi de copt, fierbeţi ce aveţi de fiert, şi păstraţi pînă a doua zi dimineaţa tot ce va rămînea!`` Exodul 16:23). Din moment ce a zis Dumnezeu, si el este infailibil (eu asa cred ... tu?), cred ca putem spune cu siguranta ca ziua pe care au tinut-o evreii in desert era ziua corecta de Sabat (a saptea) facuta de la inceputul creatiei. Dimp de patruzeci de ani Dumnezeu le-a dat mana 6 zile si a 7ea nu. Eu cred ca se imprima in minte acest ritm de 6 zile da si a saptea nu, din moment ce au facut asa 40 de ani ... 14600 de zile in total si 2085 de Sabate. Cred ca e usor de memorat.

Dar haide sa spunem ca iarasi au uitat, chiar daca eu ma indoiesc, din moment ce Dumnezeu a pus un asa pret pe Sabat, dar haide sa speculam. Au uitat ce zi este a saptea zi din saptamana. A fost intradevar pierduta? Nu, nu a fost. Putem sti ce zi este Sabatul tinand in cont ce zi a tinut Mesia (Isus Hristos) ca Sabat. Mesia, acesta fiind Isus Hristos a tinut a saptea zi, pentru ca, dupa cum El insusi a spus, a tinut poruncile Tatalui Sau, iar El a zis sa tina ziua a saptea ca zi de Sabat inchinata Domnului. Deci ziua tinuta de Hristos este cea corecta.

Dar .. a fost peirduta ziua de Sabat de acum 1970 de ani pana in present? Nu. Deci, din moment ce stim ca ziua tinuta de Mesia este cea buna, iau iudei nu L-au acuzat ca au tinut ziua gresita, ci ca a 'incalcato' (dupa ideile lor), iudeii din timpul lui Isus tineau ziua corecta. Dar, in 70 d.H. cand Ierusalimul a fost luat evreii au inceput sa sa raspandeasca prin toate tarile, si ca rezultat pe oriunde au mers au luat cu ei legile lor, printre care este si Sabatul. Si din moment ce ei au tinut aceeasi zi ca Mesia, deci ziua lor este cea corects. S-au raspandit asa de mult, ca aproape in orice tara de pe lume este vreo comunitate de evrei (chiar si in Romania). Acum, posibilitatea ca ei sa fi dormit +24h ca sa uite Sabatul este ridicola. Plus, orice sinagoga din orice tara este de acord cu faptul ca ziua pe care o tin ei can Sabat este ziua corecta. Si ce zi tin ei ca Sabat? Ziua a saptea, poruncita de Dumnezeu la creare si in desert si tinuta de Mesia, adica Saturday sau 'Sambata' pe romaneste. Gandindu-ne la ce importanta pune Dumnezeu pe Sabat in prooroci si in Lege, nu cred ca evreii isi ar permite sa 'piarda' ziua Sabatului. Si, cum am mai spus, care sunt sansele ca ei sa fi dormit o zi in plus? Si, din moment ce cand au 'dormit' inca o zi (ca sa 'uite' sau 'piarda' Sabatul) ei erau intre Neamuri, cum este ca acestea nu au notat nimic?

Si schimbarile de calendar nu au afectat cu nimic ciclul saptamanal (adica saptamana tot timpul a avut 7 zile, si nu a fost niciuna care sa fi avut zile in plus sau minus, deci ritmul a fost constant).

Inca ceva, ziua a saptea este numita Sabat in mai mult de 100 de limbi stravechi si unele moderne. De exemplu eu traiesc in Spania, si ziua pentru Sambata este 'Sabado'. In poloneza Sambata este 'Sobota' (link daca nu ma crezi); in rusa e 'суббота' si se citeste 'subbota' (link, uitate la stanga si schimba limba si vezi ca vorbeste de sambata); in italiana e 'sabato' (link daca nu ma crezi), etc.

Uite aici o pagina cu mai multe limbi ...

http://www.sabbathtruth.com/documentation/languages.asp

Esti convins sau nu? Ce iti mai lipeste ca sa crezi? Si sa nu uiti ca cere si ceva credinta ... daca esti cu adevarat hotarat sa nu crezi tot timpul poti gasi cate o scuza ...


RE: Religion Thread - alexbaros - 03-30-2010

omg acolo scrie sabbath!! aa da Black Sabbath alu ozzy osboune roacherilor =)))))))))))


RE: Religion Thread - Kristi - 03-31-2010

(03-30-2010, 10:34 PM)Cristian Wrote: Inca ceva ... cei ce au facut dictionarul nu au 'creat' informatiile pur si simplu. Au studiat. Sunt profesionisti care au studiat si de acolo au luat informatiile. Deci sa nu crezi ca pentru simplu fapt ca este intr-un dictionar nu este vertitabil ... de fapt este destul de veritabil, pentru faptul ca este intr-un dictionar.

Adica sa ne incredem orbeste in ceea ce au scris ei in dictionar? I won't. Mai degraba sa cercetam mai intai si apoi sa comparam cu ceea ce au scris ei.

(03-30-2010, 10:34 PM)Cristian Wrote: Deci recunosti ca sabatul este Sambata, nu? Pentru ca Catolicii sa il poata schimba, trebuiau mai intai sa stie ce zi era. Din moment ce lau schimbat din ziua a saptea in ziua intai a saptamanii (asta fiind de sambata in duminica), si schimbul nu a fost valabil, Sabatul ramane Sambata.

Doar pentru ca , stim ca aceasta a fost prima data cand sfintenia Sabataului a fost schimbata de la o zi la alta, asta nu inseamna ca nu a mai fost schimbata inainte.

(03-30-2010, 10:34 PM)Cristian Wrote: Oricum, tu nu ii crezi pe Catolici, nu? N-am nici o problema cu aia. Haide sa vedem Sabatul de la inceputul lumi ...

In Eden. Nu o sa intru in detalii. A facut Sabatul si oamenii l-au tinut. Dar ai putea zice ca nu l-au tinut sau ca s-a pierdut. Eu nu cred ca l-au pierdut, dar haide sa spunem ca lau pierdut. Aici ajungem la Evrei in desert. Dimp de 40 de ani Dumnezeu le-a dat mana sase zile pe saptamana (dublu ziua a sasea si a saptea nu). Tine minte ca aceasta s-a intamplat 40 de ani si ziua de Sabat, adica in care nu cadea mana, a fost numita de insusi Dumnezeu (cand le-a zis in desert: ,,Domnul a poruncit aşa. Mîne este ziua de odihnă, Sabatul închinat Domnului; coaceţi ce aveţi de copt, fierbeţi ce aveţi de fiert, şi păstraţi pînă a doua zi dimineaţa tot ce va rămînea!`` Exodul 16:23). Din moment ce a zis Dumnezeu, si el este infailibil (eu asa cred ... tu?), cred ca putem spune cu siguranta ca ziua pe care au tinut-o evreii in desert era ziua corecta de Sabat (a saptea) facuta de la inceputul creatiei. Dimp de patruzeci de ani Dumnezeu le-a dat mana 6 zile si a 7ea nu. Eu cred ca se imprima in minte acest ritm de 6 zile da si a saptea nu, din moment ce au facut asa 40 de ani ... 14600 de zile in total si 2085 de Sabate. Cred ca e usor de memorat.

Dar haide sa spunem ca iarasi au uitat, chiar daca eu ma indoiesc, din moment ce Dumnezeu a pus un asa pret pe Sabat, dar haide sa speculam. Au uitat ce zi este a saptea zi din saptamana. A fost intradevar pierduta? Nu, nu a fost. Putem sti ce zi este Sabatul tinand in cont ce zi a tinut Mesia (Isus Hristos) ca Sabat. Mesia, acesta fiind Isus Hristos a tinut a saptea zi, pentru ca, dupa cum El insusi a spus, a tinut poruncile Tatalui Sau, iar El a zis sa tina ziua a saptea ca zi de Sabat inchinata Domnului. Deci ziua tinuta de Hristos este cea corecta.

Dar .. a fost peirduta ziua de Sabat de acum 1970 de ani pana in present? Nu. Deci, din moment ce stim ca ziua tinuta de Mesia este cea buna, iau iudei nu L-au acuzat ca au tinut ziua gresita, ci ca a 'incalcato' (dupa ideile lor), iudeii din timpul lui Isus tineau ziua corecta. Dar, in 70 d.H. cand Ierusalimul a fost luat evreii au inceput sa sa raspandeasca prin toate tarile, si ca rezultat pe oriunde au mers au luat cu ei legile lor, printre care este si Sabatul. Si din moment ce ei au tinut aceeasi zi ca Mesia, deci ziua lor este cea corects. S-au raspandit asa de mult, ca aproape in orice tara de pe lume este vreo comunitate de evrei (chiar si in Romania). Acum, posibilitatea ca ei sa fi dormit +24h ca sa uite Sabatul este ridicola. Plus, orice sinagoga din orice tara este de acord cu faptul ca ziua pe care o tin ei can Sabat este ziua corecta. Si ce zi tin ei ca Sabat? Ziua a saptea, poruncita de Dumnezeu la creare si in desert si tinuta de Mesia, adica Saturday sau 'Sambata' pe romaneste. Gandindu-ne la ce importanta pune Dumnezeu pe Sabat in prooroci si in Lege, nu cred ca evreii isi ar permite sa 'piarda' ziua Sabatului. Si, cum am mai spus, care sunt sansele ca ei sa fi dormit o zi in plus? Si, din moment ce cand au 'dormit' inca o zi (ca sa 'uite' sau 'piarda' Sabatul) ei erau intre Neamuri, cum este ca acestea nu au notat nimic?

Ce legatura are asta cu dovedirea celei de a saptea zi a saptamanii?

(03-30-2010, 10:34 PM)Cristian Wrote: Si schimbarile de calendar nu au afectat cu nimic ciclul saptamanal (adica saptamana tot timpul a avut 7 zile, si nu a fost niciuna care sa fi avut zile in plus sau minus, deci ritmul a fost constant).

Inca ceva, ziua a saptea este numita Sabat in mai mult de 100 de limbi stravechi si unele moderne. De exemplu eu traiesc in Spania, si ziua pentru Sambata este 'Sabado'. In poloneza Sambata este 'Sobota' (link daca nu ma crezi); in rusa e 'суббота' si se citeste 'subbota' (link, uitate la stanga si schimba limba si vezi ca vorbeste de sambata); in italiana e 'sabato' (link daca nu ma crezi), etc.

Uite aici o pagina cu mai multe limbi ...

http://www.sabbathtruth.com/documentation/languages.asp

Stiu ca a saptea zi este Sabatul. Stiu asta. Din moment ce scrie in Biblie de "n" ori acest lucru, ma gandesc ca e adevarat, nu? Haha Smile

(03-30-2010, 10:34 PM)Cristian Wrote: daca esti cu adevarat hotarat sa nu crezi tot timpul poti gasi cate o scuza ...

Prin asta vrei sa spui sa te cred pe tine, si daca nu cred acest lucru asta inseamna ca nu cred nimic si pe nimeni. Te inseli ... Asa pot spune si eu: "Daca nu crezi cu adevarat hotarat sa nu crezi tot timpul poti gasi cate o scuza..."


RE: Religion Thread - Blank - 03-31-2010

(03-31-2010, 10:01 AM)Necro Wrote: Ce legatura are asta cu dovedirea celei de a saptea zi a saptamanii?

Pai daca evreii tin Sambata ca Sabat si Isus a tinut sambata ca Sabat, trebuie sa fie cea corecta, nu?

(03-31-2010, 10:01 AM)Necro Wrote: Stiu ca a saptea zi este Sabatul. Stiu asta. Din moment ce scrie in Biblie de "n" ori acest lucru, ma gandesc ca e adevarat, nu? Haha Smile

Esti de acord ca evreii au tinut Sabatul sau nu?

(03-31-2010, 10:01 AM)Necro Wrote: Prin asta vrei sa spui sa te cred pe tine, si daca nu cred acest lucru asta inseamna ca nu cred nimic si pe nimeni. Te inseli ... Asa pot spune si eu: "Daca nu crezi cu adevarat hotarat sa nu crezi tot timpul poti gasi cate o scuza..."

Nu ma crezi pe mine, ci pe cel putin zeci de oameni care cu siguranta au studiat mai mult decat tine si decat mine, si spun ca ziua a saptea este Sambata.

EDIT:

[Image: 7dayoftheweek.jpg]

Necro, daca ziua a saptea din saptamana biblica este duminica, pai de ce in limbile de mai sus (si in celelate 100 de limbi) ziua de Sambata este numita 'Sabat' (sau ceva asemanator)?

uita ca scrie acolo in linkul de mai sus (despre cele 100+ limbi) 'Word for Saturday' (Saturday=Sambata) in limba respectiva. Gandeste si tu logic. Are sens sa numesti o zi 'Sabat' si sa nu fie sabatul?


RE: Religion Thread - ufy - 03-31-2010

=))) de acord cu alex.


RE: Religion Thread - alexbaros - 03-31-2010

hmmm stii de ce l au numit sabat pt ca atunci s a nascut ozzy Grin ozzy pwns ur asses Haha..OZZY is the real god Haha lunatics lol


RE: Religion Thread - ufy - 03-31-2010

oricum. cu vatican, fara vatican, sabatul care era sambata s-a transformat in duminica :-J


RE: Religion Thread - Kristi - 03-31-2010

(03-31-2010, 02:47 PM)Cristian Wrote: Pai daca evreii tin Sambata ca Sabat si Isus a tinut sambata ca Sabat, trebuie sa fie cea corecta, nu?

Da-mi o dovada consistenta, adevarata si reala a faptului ca Isus a tinut ziua de sambata ca Sabat, pentru ca pana acum nu mi-ai dat.

(03-31-2010, 02:47 PM)Cristian Wrote: Esti de acord ca evreii au tinut Sabatul sau nu?

Cand spui "evrei" te referi la toti evreii sau doar la o parte din ei? Te referi la evreii din timpul lui Moise sau la cei din timpul lui Isus?

(03-31-2010, 02:47 PM)Cristian Wrote: Nu ma crezi pe mine, ci pe cel putin zeci de oameni care cu siguranta au studiat mai mult decat tine si decat mine, si spun ca ziua a saptea este Sambata.

Doar cuvintele "oameni care cu siguranta au studiat mai mult decat tine..." nu ma fac sa am incredere in ei. In lumea reala totul se dovedeste folosind dovezi.

(03-31-2010, 02:47 PM)Cristian Wrote: EDIT:

[Image: 7dayoftheweek.jpg]

Necro, daca ziua a saptea din saptamana biblica este duminica, pai de ce in limbile de mai sus (si in celelate 100 de limbi) ziua de Sambata este numita 'Sabat' (sau ceva asemanator)?

uita ca scrie acolo in linkul de mai sus (despre cele 100+ limbi) 'Word for Saturday' (Saturday=Sambata) in limba respectiva. Gandeste si tu logic. Are sens sa numesti o zi 'Sabat' si sa nu fie sabatul?

Acum dupa ce ne luam, dupa ce ne ghidam viata? Dupa Biblie sau dupa niste dictionare? Gandeste logic.

(03-31-2010, 04:29 PM)alexbaros Wrote: hmmm stii de ce l au numit sabat pt ca atunci s a nascut ozzy Grin ozzy pwns ur asses Haha..OZZY is the real god Haha lunatics lol

...NO COMMENT!... (poor guy)


RE: Religion Thread - Cryssalis - 03-31-2010

lol pentru ca pastele se aproprie si Iisus a patimit pentru noi pacatosii va ures UN PASTE FERICIT!!! pentru tot forumul


RE: Religion Thread - Blank - 04-03-2010

(03-31-2010, 07:50 PM)Necro Wrote: Da-mi o dovada consistenta, adevarata si reala a faptului ca Isus a tinut ziua de sambata ca Sabat, pentru ca pana acum nu mi-ai dat.

Evreii tin ziua de Sambata ca ziua de Sabat.

(03-31-2010, 07:50 PM)Necro Wrote: DaCand spui "evrei" te referi la toti evreii sau doar la o parte din ei? Te referi la evreii din timpul lui Moise sau la cei din timpul lui Isus?

Poate ca exista o diferenta in atitudinea lor fata de Dumnezeu dar erau aceeasi evrei, fii ai lui Israel.

(03-31-2010, 07:50 PM)Necro Wrote: DaAcum dupa ce ne luam, dupa ce ne ghidam viata? Dupa Biblie sau dupa niste dictionare? Gandeste logic.

Ce dovada ai ca tot ceea ce este in exteriorul Bibliei este minciuna?

Acum spune si tu dovezile tale pentru faptul ca Duminica este ziua a saptea a saptamanii biblice?