World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - ufy - 04-04-2010

atunci de ce a trisat si a inviat? [stiu ca nu e chiar frumos, dar asta e adevarul.]


RE: Religion Thread - Kristi - 04-05-2010

(04-04-2010, 10:15 PM)ufy Wrote: atunci de ce a trisat si a inviat? [stiu ca nu e chiar frumos, dar asta e adevarul.]

Pentru ca sa ne arate ca El e mai mare/puternic decat moartea. Daca ramanea mort, Il mai credea cineva? Mai putea cineva sa spuna ca El este Fiul lui Dumnezeu? Nu scrie in Biblie ca el trebuia sa ramana mort, ci este scris despre moartea si invierea Sa.


RE: Religion Thread - ufy - 04-05-2010

lasa bolboroselile, ca eu nu te-am intrebat de ce e el fiul lui dumnezeu si altele. el a murit pentru pacatele noastre si apoi a inviat, deci intr-un fel ne-a tradat.


RE: Religion Thread - Kristi - 04-05-2010

Ca sa inteleg, tu prefereai sa ramana mort?


RE: Religion Thread - ufy - 04-05-2010

=)) vrei imi raspunzi la intrebare, sau continui sa bati campii?


RE: Religion Thread - Kristi - 04-05-2010

Am raspuns deja la intrebare folosind alta intrebare. Daca tu consideri ca prin inviere, prin demonstrarea superioritatii infinite care definesc distanta adimensionala dintre Dumnezeu si om, daca crezi ca Isus a trisat prin simplul (si totodata imposibilul lucru pentru un om) fapt ca a inviat, atunci nu imi ramane altceva sa spun decat ca tu bati campii...


RE: Religion Thread - ufy - 04-05-2010

=)) bai, tu vezi ce zici? =))
cica 'simplul fapt ca a inviat' =)) bai. daca iisus ar fi langa mine i-as zice ca e un ipocrit pentru ca el a murit pentru pacatele noastre si apoi a inviat ca sa ce? ca sa ne arate ca poate? nu crezi ca e cam orgolios si narcisist iisus asta? ti-am zis. e ca si cum ne-ar fi tradat.! daca era asa, putea sa nu moara de la inceput. si atunci chiar dovedea ceva. accepta ba faptul ca nu toate sunt in ordine si ca sunt o gramada de 'greseli' in formarea pamantului si evolutia omului prin biblie? sunt o gramada de minusuri in chestiile astea, dar tu continui sa-ti sustii aberatiile, inflorind religiile si mai mult :-J


RE: Religion Thread - Kristi - 04-06-2010

1. Ca să dovedească că este Fiul lui Dumnezeu

"Ea (Evanghelia) priveşte pe Fiul Său, născut din sămânţa lui David, în ce priveşte trupul, iar în ce priveşte duhul sfinţeniei, dovedit cu putere că este Fiul lui Dumnezeu, prin învierea morţilor…" (Romani 1:3-4)

2. Pentru că noi am fost socotiţi neprihăniţi

"Dar nu numai pentru el este scris că „ i-a fost socotită ca neprihănire”, ci este scris şi pentru noi; cărora de asemenea ne va fi socotită, nouă celor care credem în Cel ce a înviat din morţi pe Isus Hristos, Domnul nostru, care a fost dat din pricina fărădelegilor noastre, şi a înviat din pricina că am fost socotiţi neprihăniţi." (Romani 4:23-25)

3. Ca noi să trăim o viaţă nouă

"Noi deci, prin botezul în moartea Lui, am fost îngropaţi împreună cu El, pentru ca, după cum Hristos a înviat din morţi, prin slava Tatălui, tot aşa şi noi să trăim o viaţă nouă." (Romani 6:4)

4. Ca să arate natura învierii noastre viitoare

"Într-adevăr, dacă ne-am făcut una cu El, printr-o moarte asemănătoare cu a Lui, vom fi una cu El şi printr-o înviere asemănătoare cu a Lui." (Romani 6:5)

5. Ca să aducem roade pentru Dumnezeu

"Tot astfel, fraţii mei, prin trupul lui Hristos, şi voi aţi murit în ce priveşte Legea, ca să fiţi ai altuia, adică ai Celui ce a înviat din morţi; şi aceasta, ca să aducem roade pentru Dumnezeu." (Romani 7:4)

6. Ca să confirme învierea noastră în viitor

"Şi dacă Duhul Celui ce a înviat pe Isus dintre cei morţi locuieşte în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Isus din morţi, va învia şi trupurile voastre muritoare, din pricina Duhului Său, care locuieşte în voi." (Romani 8:11)

7. Ca să mijlocească la Dumnezeu pentru noi

"Cine va ridica pâră împotriva aleşilor lui Dumnezeu? Dumnezeu este acela, care-i socoteşte neprihăniţi! Cine-i va osândi? Hristos a murit! Ba mai mult, El a şi înviat, stă la dreapta lui Dumnezeu, şi mijloceşte pentru noi!" (Romani 8:33-34)

8. Ca să aibă stăpânire peste toţi oamenii

"Căci Hristos pentru aceasta a murit şi a înviat ca să aibă stăpânire şi peste cei morţi şi peste cei vii." (Romani 14:9)
"…în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ, şi orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul." (Filipeni 2:10-11)

Crede în învierea lui Isus Hristos ca să fii mântuit

"Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Isus ca Domn, şi dacă crezi din inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit." (Romani 10:9)


RE: Religion Thread - ufy - 04-06-2010

=)) multumesc ca imi inveselesti diminetile. nu stiu ce parere ai tu, dar tu crezi ca apostolii aia erau posedati cand au scris biblia, sau ce? tu crezi ca biblia 'straluceste'? biblia reuneste invataturile din iudaism si crestinism. parca erai impotriva iudeilor si ca crestinii si iudeii sunt in antiteza. ideea e ca tu crezi absolut tot ce vine de le religie. nu ti se pare putin cam ciudat ca adam si eva erau ALBI si gradina EDEN aia era in africa sau nu stiu unde, si mai tarziu au fost descoperit pamantul american [care e destul de departe de africa din cate stiu eu], unde erau numai NEGRI si apoi in orientul indepartat [care si asta e destul de departe de africa] exista oameni, chiar si de alte rase? si tot asa? uita-te bai si realizeaza ca biblia are o gramada de minusuri!!!


RE: Religion Thread - Kristi - 04-06-2010

(04-06-2010, 10:53 AM)ufy Wrote: =)) multumesc ca imi inveselesti diminetile. nu stiu ce parere ai tu, dar tu crezi ca apostolii aia erau posedati cand au scris biblia, sau ce?

Biblia NU a fost scrisa de apostoli. De ce esti atat de sigur, de ce iti susti punctul de vedere, cand de fapt nu ai cunostintele necesare pentru a purta un astfel de dialog?

(04-06-2010, 10:53 AM)ufy Wrote: tu crezi ca biblia 'straluceste'?

Dezvolta ideea.

(04-06-2010, 10:53 AM)ufy Wrote: biblia reuneste invataturile din iudaism si crestinism. parca erai impotriva iudeilor si ca crestinii si iudeii sunt in antiteza.

Nu am spus niciodata ca sunt impotriva iudeilor. Iarasi tragi niste concluzi pripite, inainte sa examinezi atent si corect problema.

(04-06-2010, 10:53 AM)ufy Wrote: ideea e ca tu crezi absolut tot ce vine de le religie.

La ce te referi prin "religie" ?

(04-06-2010, 10:53 AM)ufy Wrote: nu ti se pare putin cam ciudat ca adam si eva erau ALBI si gradina EDEN aia era in africa sau nu stiu unde, si mai tarziu au fost descoperit pamantul american [care e destul de departe de africa din cate stiu eu], unde erau numai NEGRI si apoi in orientul indepartat [care si asta e destul de departe de africa] exista oameni, chiar si de alte rase? si tot asa?

Te credeam mai destept de atat. Cum poti tu sa compari clima, temperatura, relieful etc din timpul lui Adam si Eva cu cele din ziua de astazi? Dupa ~6000 de ani te astepti ca toate lucrurile sa aiba proprietatea conservarii 100%, adica sa se gaseasca in exact aceasi stare ca acum ~6000 de ani ? Gresesti ... din nou.

(04-06-2010, 10:53 AM)ufy Wrote: uita-te bai si realizeaza ca biblia are o gramada de minusuri!!!

Nu e adevarat. Arata-mi (Aratati-mi) o SINGURA dovada (reala, nu ca si cele pe care mi le-ati spus pana acum) care sa dovedeasca ca Biblia are "minusuri" si va promit ca nu mai spun nimic pro-Biblie/Dumnezeu pe forum. (Spun asta pentru ca sunt sigur ca nu veti gasi nimic; Biblia este singura "carte" care a ramas in picioare timp de mii de ani, asa ca va spun de pe acum ca nu aveti sanse Wink )