World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Kristi - 05-29-2010

(05-29-2010, 08:41 PM)ufy Wrote: aiii. pai nu e chiar religie. e mai mult un cult. Haha

Nu imi amintesc sa fi spus vreodata ca cultul penticostal, nu e un cult, ci o religie.
Depinde din ce unghi privim problema. Pot spune ca e o religie (deoarece are niste particularitati fata de alte religii), sau pot spune ca e un cult (deoarece este o "ramura" a religiei protestante).

(05-29-2010, 08:41 PM)ufy Wrote: si prin ce se deosebeste de crestinism sau de culturile protestante [calvinism, lutheranism]?

E o intrebare capcana? :-?? Cultul Penticostal este un cult crestin si este un cult neo-protestant, deci nu vad rostul intrebarii...

Era si timpul... Haha


RE: Religion Thread - ufy - 05-30-2010

cum sa nu vezi rostul intrebarii? stai tu linistit, cultul penticostal este cult, in niciun caz nu este o religie. si de ce sa nu vezi rostul intrebarii, te-am intrebat pur si simplu ce deosebiri aveti voi cu alte religii/culturi. si dupa cum ai zis si tu, este o ramura a religiei protestante [si nici alea nu sunt religii, sunt culturi]. de exemplu calvinismul si lutheranismul [culturi protestante] au aparut ca reactie la papa, si ele nu mai recunosteau autoritatea papei, au desfiintat unele dintre sfintele taine si tot asa. si normal ca idiotul de papa s-a ofticat si a facut indexul si cruciadele si tot felul de porcarii. [gen noaptea sfantului bartolomeu mi se pare cea mai mare porcarii facuta vreodata de papa. si nu ca mi se pare. este un rahat notoriu] nu cred ca a zis iisus sa-i omoram pe aia care nu-i respecta religia [respectiv islamistii in unele cruciade si protestantii in alte cruciade] si cultul penticostal, daca ar fi o ramura a religiilor protestate, ar trebui sa aibe si el ritualurile lor. si te-am intrebat care sunt aceste diferente dintre cultul penticostal si crestinismul original [ortodoxia si catolicismul]. ca doar cultul asta nu a aparut asa aiurea, trebuie sa aibe si el originile lui. acum ai inteles intrebarea? ;Wink


RE: Religion Thread - Kristi - 05-30-2010

Sunt destule lucruri care diferentiaza cultul penticostal de restul culturilor/religiilor, asa ca ar dura ceva sa enumar fiecare diferenta in parte si sa o explic...

uite aici...


RE: Religion Thread - ufy - 05-30-2010

bine, am citit si eu de pe acolo [am cautat pe google cultul penticostal], dar presupun ca nu faci tu toate ritualurile alea Haha de aia te-am intrebat. care sunt alea mai importante care fac diferenta?


RE: Religion Thread - Kristi - 05-31-2010

Care ritualuri? /Smile
- organizarea in cadrul bisericii;
- folosirea altei versiune a Bibliei (Cornilescu);
- opinii contrare asupra unor pasaje din Biblie.
etc... etc... etc...


RE: Religion Thread - Cryssalis - 05-31-2010

eu sunt ortodox si consider ca religia cea oficial si cea care intelegi ceva este cea ortodoxa si catolica. In biserica ortodoxa spre exemplu se citeste Evanghelia de Marcu, Matei, Ioan , Luca si sunt preoti si dascali. Si intrebarea mea este: La ce va rugati voi , la cine va rugati, sunt cantareti la strana???


RE: Religion Thread - Kristi - 05-31-2010

(05-31-2010, 06:33 PM)Illidan Wrote: eu sunt ortodox si consider ca religia cea oficial si cea care intelegi ceva este cea ortodoxa si catolica. In biserica ortodoxa spre exemplu se citeste Evanghelia de Marcu, Matei, Ioan , Luca si sunt preoti si dascali. Si intrebarea mea este: La ce va rugati voi , la cine va rugati, sunt cantareti la strana???

Daca tu consideri ca prin acele "cantece" ale preotului, un om poate intelege "ceva", atunci inseamna ca vorbim despre doua lucruri diferite.
De ce se citeste evanghelile numai acolo? De ce le citesc numai preotii?

1. Ne rugam la Dumnezeu. (sper ca esti multumit cu raspunsul asta)
2. - ||-
3. La ce te referi?


RE: Religion Thread - Cryssalis - 06-01-2010

Necro te intreb, ai intrat vreodata intr-o biserica ortodoxa???


RE: Religion Thread - Kristi - 06-01-2010

Da.


RE: Religion Thread - Cryssalis - 06-01-2010

Inseamna ca ai stat si la sfanta liturghie si ai vazut ca preoti au acest "ritual" in care se roaga la sfantul duh (evenimentul se numeste eclezia si se invoca sfantul duh) ca sa pogoare din ceruri si sa "transforme" painea in trupul Domnului si vinul in sangele Domnului de pe sfanta proscomidie. La fiecare sarbatoare preotul face sfanta proscomidie si eclezia si ii pomeneste intai pe patriarhii romaniei, ostasii cazuti pe toate campurile de lupta pentru apararea patrie, pe ce cei aduc daruri bisericii , pe mos, fratii, surori, fii si fice pe fiecare dupa numele sau care este in rudenie cu noi , si chiar pe noi drept muritorii crestini sa ne pomeneasca Domnul Dumnezeu in imparatia sa..............................???