World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Raducu' - 06-20-2010

E imposibil sa conosti si 1% din tot ce se poate cunoaste.


RE: Religion Thread - Kristi - 06-20-2010

Atunci: E posibil ca Dumnezeu sa existe in cele 99 procente pe care tu nu le cunosti?


RE: Religion Thread - Raducu' - 06-20-2010

Tot ce e posibil. Dar, sa nu uitam: Divinitatile a fost create de imaginatia bogata omului.


RE: Religion Thread - Kristi - 06-20-2010

(06-20-2010, 11:56 AM)Raducu Wrote: Tot ce e posibil. Dar, sa nu uitam: Divinitatile a fost create de imaginatia bogata omului.

Dovedeste. Pentru ca un om sa creada ceva, trebuie sa il convingi folosind dovezi reale.
Din cate se vede, parerea mea este ca (,) crezi mai mult in teoria evolutiei decat in creationism, si daca vrei iti pot aduce numeroase dovezi cu privire la faptul ca exista o fiinta superioara omului care a creat tot ce poti vedea.


RE: Religion Thread - Raducu' - 06-20-2010

Devedeste-mi tu ca Dumnezeu exista! (nu prin citate din biblie si alte de astea, dovezi clare, concrete)


RE: Religion Thread - Kristi - 06-20-2010

Ok. Voi reveni cat de repede voi putea ca cat mai multe dovezi clare, concrete, care dovedesc corecta teoria creatiei si gresita, chiar stupida teoria evolutiei. Smile


RE: Religion Thread - Raducu' - 06-20-2010

Nu ai sa le gasesti, fii convins.


RE: Religion Thread - ufy - 06-20-2010

bingo. radu, ai vazut zeitgeist?


RE: Religion Thread - Blank - 06-20-2010

(06-20-2010, 11:31 AM)Raducu Wrote: Divinitatile au fost realizate de mintea omului pentru ca omenirea sa traiasca dupa niste principii in viata.
(nu are rost sa stau sa explic acum filmele ca-s mahmur cautati pe net)
Si... pana nu se intoarce unu de pe "lumea cealalta" sa-mi zica "Bre l-am vazut pe Vasile band o bere in iad/rai" nu cred in nimic.
Si daca e sa ajung la judecata de apoi, am sa-i zic lui Dumnezeu "Doamne nu mi-ai dat prea multe dovezi sa cred in tine!"
Dar cuvantul Domnului zice (iar prin urmare Dumnezeu spune):

Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu, le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui vecinică şi dumnezeirea Lui, se văd lămurit, dela facerea lumii, cînd te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot desvinovăţi; fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţămit; ci s'au dedat la gîndiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s'a întunecat. S'au fălit că sînt înţelepţi, şi au înebunit; şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare [in acest caz au schimbat slava lui intr-o "icoană care seamănă cu omul muritor", dupa cum si tu ai zis "noi suntem dumneze(u/i)"]. De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile; căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin. (Romani 1:19-25)

Dar sa stii ca dovezi dovezi nu o sa gasesti, caci noi, crestinii, "umblăm prin credinţă, nu prin vedere" (2 Corinteni 5:7) iar "fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui!" (Evrei 11:6) si " cine se apropie de Dumnezeu, trebuie să creadă că El este" (Evrei 11:6). Avem atatea dovezi cat avem nevoie, ca sa putem crede, dar totdeauna sa existe si indoiala, ca aceasta credinta sa fie testata. Dar totusi, sunt destule dovezi ca sa nu te poti dezvinovati, daca nu crezi.
(06-20-2010, 12:01 PM)Raducu Wrote: Devedeste-mi tu ca Dumnezeu exista! (nu prin citate din biblie si alte de astea, dovezi clare, concrete)
Cum am spus, ceva complet irrefutabil, pe care o sa o accepti fara sa te indoiesti, fara urma de (posibila) indoiala, nu o sa gasesti. "dovezi" sunt peste tot, caci "în adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui vecinică şi dumnezeirea Lui, se văd lămurit, dela facerea lumii, cînd te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El" (Romani 1) dar fara ochiul credintei nu o sa crezi, si nici nu o sa vezi dovezile.
(06-20-2010, 11:31 AM)Raducu Wrote: Si... pana nu se intoarce unu de pe "lumea cealalta" sa-mi zica "Bre l-am vazut pe Vasile band o bere in iad/rai" nu cred in nimic.
Nu este o "lume de apoi". Pavel descrie in Tesaloniceni cum la inviere noi o sa fim cu Dumnezeu, cei inviati. Pana atunci ei sunt "adormiti".

Daca intradevar ei sunt cu Dumnezeu la moarte, de ce spune cuvantul Domnului in 1 Corinteni 15:18 ca cei morti sunt pierduti fara inviere, daca ei sunt cu Dumnezeu? Nu este a fi cu Dumnezeu totul? Visul lui Iov era sa-L vada pe Dumnezeu fata in fata intr-o zi (Iov 19, daca imi aduc aminte bine). Daca aceste persoana cand mor merg la Dumnezeu si-L vad fata in fata, cum sunt ei pierduti fara o inviere? A invia este a dat viata unui lucru fara viata. Cum sunt ei pierduti fara inviere (asta ar zice ca nu sunt vii) daca eu cica sunt cu viata in persoana (Dumnezeu e viata Ioan 14:6)? Adevarul este ca ei sunt ca in "coma" si invierea este unicul fel in care ei se pot trezi. Moartea este mai rea decat coma, normal. Este numai un eufemism.


RE: Religion Thread - Raducu' - 06-21-2010

(06-20-2010, 01:27 PM)ufy Wrote: bingo. radu, ai vazut zeitgeist?
Da, dar nu asta a facut sa-mi schimb parerea.

Am zis fara cicitate din biblie, eu vreau DOVEZI CONCRETE. (stii cum e cu biblia? ca si cum as promova eu un film care te invata cum sa faci bani din pietre, crede-ma ca in veci nu voi recunoaste ca ceia ce zic eu nu e adevarat, si mereu o sa-mi laud produsul, asa si cu biblia, "produsul lor").
Poate exista o farama de adevar pe undeva dar biblia a fost mult dar foarte mult modificata fata de versiunea ei initiala, recomand filmul Rivalii lui Iisus pe video google + cele 12-13 evanghelii cate or mai fi, care cica nu au fost acceptate de biserica pentru ca se presupune ca sunt falsuri doar pentru motivul ca nu le plac e popilor ce scrie acolo, mai recomand si Evanghelia dupa Iuda.

Zice in biblie: "E mai usor pentru o camila sa intre prin urechile acului decat pentru un bogat sa intre in imparatia cerurilor" si zic eu, atunci pentru ce a mai dat Dumnezeu oamenii bogati?

Daca Dumnezeu intradevar exista, inseamna ca el ne are in condica inca de la nastere si stie ce sa va intampla cu noi si unde vom ajunge dupa moarte, deci noi suntem niste marionete folosite dupa bunul plac al Domnului, deoarece orice miscari vom face noi tot nu avem cum sa trecem hotarele din condica Domnului.

Daca vreti puteti sa ma contraziceti dar lasati-ma cu citatele din biblie, eu vreau sa ascult parerile voastre si atat.