World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Kristi - 01-14-2012

Mureau ca erau nespalati?! WTF? :| Stii.. si pe vremea aia exista o chestie numita apa.

Daca chiar te intereseaza subiectul uite aici un seminar care iti raspunde la toate intrebarile.


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 01-14-2012

Stai nespalat cam cateva luni de zile, sa vezi ca te umpli de hepatita si de ciuma. Crezi ca cu apa de speli calumea? Dar tu crezi ca daca mergeai in razboaie si din astea de spalai? Pe vremea aceea daca faceai hepatita sau daca scoteai o simpla tuse, veneau si iti luau masurile la cosciug.


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 01-15-2012

apropo de varsta pamantului, numai la voi neoprotestantii am auzti ca pamantul ar avea 6000 de ani. Apropo l-am intrebat pe taicameo care a citit Biblia de mai multe ori(nu e bisericos ci e pasionat de culturile oamenilor) si inca cativa oameni, si mi-au spus ca ei au citit de mai multe ori Biblia si niciunde nu scria prostia asta.


RE: Religion Thread - Kristi - 01-15-2012

Nu numai la noi "neoprotestantii" e asa. Asta e concluzia oricarui om care citeste Biblia.

Folosind informatiile din Geneza 5 si 11, Luca 3 si alte capitole, poti alcatui un tabel ca asta. Nu trebuie sa fi prea destept...

Alte intrebari? Smile


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 01-16-2012

Dar nu ai cum dintr-un tabel sa stii acest lucru in plus, Adam nu avea cum sa traiasca 900 de ani, e cea mai mare porcarie care am putut sa o aud. Dupa cum am spus oamenii pe vremea aia nu se prea spalau asa ca de cele mai multe ori faceau hepatita sau ciuma si mureau. Asta ar fi primul motiv, al doilea este ca agricultura a aparut abea in 4000 i.Hr. asa ca nu aveau cum sa faca paine, iar un om daca nu mananca paine o perioada extrem de lunga se imbolnaveste. Malai nu aveau din cauza ca nu stiu sa faca agricultura. Deci...


RE: Religion Thread - Kristi - 01-16-2012

(01-16-2012, 05:07 PM)Zamolxis1 Wrote: Dar nu ai cum dintr-un tabel sa stii acest lucru

Citeste primele vesete din Geneza 5... Chiar atat de prost stai cu matematica? :|

(01-16-2012, 05:07 PM)Zamolxis1 Wrote: in plus, Adam nu avea cum sa traiasca 900 de ani, e cea mai mare porcarie care am putut sa o aud. Dupa cum am spus oamenii pe vremea aia nu se prea spalau asa ca de cele mai multe ori faceau hepatita sau ciuma si mureau. Asta ar fi primul motiv, al doilea este ca agricultura a aparut abea in 4000 i.Hr. asa ca nu aveau cum sa faca paine, iar un om daca nu mananca paine o perioada extrem de lunga se imbolnaveste. Malai nu aveau din cauza ca nu stiu sa faca agricultura. Deci...

Ok, trebuie sa-ti spun "povestioara" de background ca vad ca nu intelegi nimic:
Uite: Cum de a trait 930 de ani?
Simplu, Adam a fost creat ca un om perfect, cu scopul de a trai vesnic/etern/forever bla bla bla... Cand Adam a pacatuit si-a pierdut dreptul de viata vesnica pentru el insusi si pentru toti urmasii lui. Dupa ca a pacatuit a devenit imperfect, si din acel moment organismul lui Adam a fost "programat" sa moara.

[Image: life-span-of-bible-patriarchs-before-aft...-flood.jpg]

Dupa cum vezi in imaginea de mai sus, dupa potop oamenii traiau mai putin deat cei de dinainte de potop. Asta inseamna ca acel potop universal a afectat grav pamantul.
Dupa potop, pamantul a fost complet diferit de cel de dinainte. De exemplu schimbari in climat, compozitia atmosferei, ciclul hidrologic, caracteristici geologice, concentratia de ozon, lumina ultra-violeta, background radiation, genetica, dieta, psihologice si o multime de alte cauze.
Painea nu e un aliment vital asa cum ai zis tu. Sunt multi oameni care nu au consumat paine si nu au patit nimic. Painea e in special bogata in vitamina B, care exista si in ficat (si acum sa nu zici ca oamenii de atunci nu mancau animale ca ma arunc de pe fereastra Grin )
Si Cain mi se pare ca era un fel de "plugar" asta inseamna ca el a auzit de o chestia numita agricultura.
Din tot ce ai spus in postul de mai sus, mi se pare ca tu esti tipul de om arogant care ii considera pe toti prosti, cand de fapt situatia ar putea fi exact invers. Si daca te intrebi de unde deduc chestia asta uita-te aici. Alte intrebari?

P.S. Nu cred ca ai cum sa te imbolnavesti de nimic daca te speli in fiecare zi, doar cu apa (fara sapun si sampon). Ai vreo dovada pt chestia asta?


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 01-16-2012

dovada este insusi ciuma neagra!Sad
Pai atunci de unde au venit bolile? De unde a venit schimbarea climatului daca Dumnezeu a facut lumea perfecta? Daca Eva avea Sida sau Sifilis? Sau chiar Adam, deduc asta din faptul ca aceste boli se transmit sexual, iar bolile ar fi trebuit sa vina d ela primii oameni a-i lumii. Daca nu te speli cu sapun te umpli de rani si faci hepatita! Nu-mi demonstrezi nimic prin chestia asta, de unde nu stiu eu ca Biblia e doar o carte cu povesti, deci nu demonstreaza nimic. Si nici nu imi vei demonstra ca oamenii traiau mai mult, si nu imi vei demonstra nici faptul ca Pamantul are 6000 de ani...in plus aceasta carte este cel mai vechi mod de manipulare care a existat vreodata. Cartea fiind imperfecta din cauza faptului ca de-a lungul timpului Biserica a scos si a introdus capitole dupa voia sa...astfel incat mafia paplitatii sa poata conduce imperiul reprezentat de religia catolica, religie in care va incadrati si voi neoprotestanti. Adica voi sunteti o secta religioasa care are la baza catolicismul!


RE: Religion Thread - Kristi - 01-16-2012

(01-16-2012, 06:34 PM)Zamolxis1 Wrote: dovada este insusi ciuma neagra!Sad
Pai atunci de unde au venit bolile? De unde a venit schimbarea climatului daca Dumnezeu a facut lumea perfecta? Daca Eva avea Sida sau Sifilis? Sau chiar Adam, deduc asta din faptul ca aceste boli se transmit sexual, iar bolile ar fi trebuit sa vina d ela primii oameni a-i lumii. Daca nu te speli cu sapun te umpli de rani si faci hepatita! Nu-mi demonstrezi nimic prin chestia asta, de unde nu stiu eu ca Biblia e doar o carte cu povesti, deci nu demonstreaza nimic. Si nici nu imi vei demonstra ca oamenii traiau mai mult, si nu imi vei demonstra nici faptul ca Pamantul are 6000 de ani...in plus aceasta carte este cel mai vechi mod de manipulare care a existat vreodata. Cartea fiind imperfecta din cauza faptului ca de-a lungul timpului Biserica a scos si a introdus capitole dupa voia sa...astfel incat mafia paplitatii sa poata conduce imperiul reprezentat de religia catolica, religie in care va incadrati si voi neoprotestanti. Adica voi sunteti o secta religioasa care are la baza catolicismul!

Take a look here.
Schimbarea climatului a aparut dupa potop, dupa cum am zis de aproximativ 237 de ori.
Adam nu a avut sida, pentru ca el a fost creat perfect. (O sa cred cuvant cu cuvant, tot ce scrie in Biblie pana cand cineva imi va arata ca e gresita. In alte cuvinte eu sunt dispus sa imi schimb credinta. Tu poti?)
O persoana care are sida, e posibil sa transmita boala copiilor sai, si daca credem ca Adam a avut aceasta boala, atunci, deja cel putin 80-90% din populatia lumii ar trebui sa sufere de aceasta boala, daca nu mai mult.
Biblia e una dintre singurele, sau chiar singura carte care e atacata permanent de sute de ani si inca e "in picioare". Alte intrebari? Smile


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 01-16-2012

Biblia a fost sute de ani schimbata de nenorocitii aia de la Vatican, eu cel putin nu mai cred in ea. Credinta mea se indreapta spre Dumnezeu nu spre o carte cu povesti. Dupa cum am spus oamenii de-a lungul timpului au scos si au adaugat capitole dupa vrerea lor in scopul manipularii omenirii de aceea nu mai cred in ea. Si plus ca e o carte scrisa tot de oameni.
Uite o chestie, in Biblie spune despre Iosif ca nu si-ar fi recunoscut copii si ar fi plecat, daca acest lucru s-ar fi intamplat cu adevarat, Maria ar fi fost ucisa prin lapidare din cauza faptului ca la vremea aceea femeia nu era considerata fiinta umana, ci un obiect, o proprietate fara drepturi. De aceea daca barbatul nu isi recunostea copilul s-au pur si simplu o parasea fara sa o recunoasca, femeia ar fi fost ucisa. Inca o poveste prezenta in aceasta carte.


RE: Religion Thread - Kristi - 01-16-2012

Poti fi sigur de pastrarea intact a continutului Bibliei prin compararea manuscriselor care dateaza ~800 d.Hr. cu cele din moment asta.

"Iosif nu si-a recunoscut copii si a plecat" .. wtf? :-? De unde ai scos si chestia asta? :| Haha