World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - soul of darkness - 02-03-2012

Lol ce legatura are asta cu Religia
Deviere de la subiect


RE: Religion Thread - Kristi - 02-03-2012

(02-03-2012, 05:10 PM)Zamolxis1 Wrote: Lasa-l warhell..kristi intotdeauna am urat oamenii limitati la o idee pe care o repeta continuu...gandeste asa...crezi ca a fost o coincidenta faptul ca contururile tarilor seamana?...a mai daca a fost o coincidenta pai inseamna ca si Iisus a fost o coincidenta nu-i asa? Cam asa gandesti tu...mie nu mi se pare corect sa amesteci un fizician in evolutionism deoarece biologia se ocupa cu ramura asta, dar la oamenii limitati orice e posibil.

Casa mea si casa vecinului de peste drum au un contur care seamana. Hmmm... asta inseamna ca acum 382 de milioande de ani casa mea si cea a vecinului meu erau unite. Am dreptate? Ce fizician am amestecat in evolutuionism? Biologia e o stiinta, evolutia e o teorie. Stiinta se ocupa cu lucruri care pot fi studiate, demonstrate, repetate, experimentate. Teoria evolutiei nu face parte din stiinta. Deci, in concluzie, Biologia nu include evolutia.

(02-03-2012, 05:10 PM)Zamolxis1 Wrote: Pun pariu ca vei lega pana si Atlantida de Adam si Eva...si a-i sa continui la fel si cu taramul cunsocut sub numele de Lemuria si asa mai departe.

Da ce ma, am legat cumva Pangeea de Adam si Eva sau ce? omg Se pare ca n-ai dormit prea bine aseara, ca tot nu ti-ai revenit.
(02-03-2012, 05:10 PM)Zamolxis1

dateline='1328278258' Wrote:
Ba baiatu, tu ai auzit de placi tectonice? Nu are rost...voi pocaiti semanati prea mult cu rinocerii adica va aruncati cu capul inainte.
Africa nu a fost micsorata cu nimic...au fost reduse toate continentele la scara...nu am fost atent la cele doua zone dar daca ar aparea nu ar schimba nimic.

Citeste aici ca aritcolul e scurt si zice acelasi lucru pe care la-m zis si eu: http://sepetjian.wordpress.com/2011/10/19/pangaea-theory-lets-think-this-through/

(02-03-2012, 05:28 PM)Warhell Wrote: Kristi, tu chiar iti bati joc de noi. Exista atatea dovezi (sigur o sa ceri una)..astazi chiar mi-am intrebat profesoara de geografie asa de curiozitate si mi-a zis ca a existat fara dar si poate. Pangeea nu e teorie, e realitate. Crezi ca planeta a fost asa mereu? nu mai are rost..
"Spune o minciuna destul de mult, iar lumea te va
crede". Asta se aplica in cazul tau. Nu in cazul lui Zamolxis.

Pangeea apare chiar si in cartile de geografie. ce stiinta susti tu..nu stiu.

1. Nu imi bat joc de voi. Pur si simplu va zic adevarul asa cum e. Daca nu va convine atunci asta e problema voastra nu a mea. Smile
2. Exista dovezi...? Arata-mi una singura. Nu doua dovezi, ci numai una si o sa te cred. Vrei sa zici ca dovada ta e faptul ca profesoara ta e de parerea ca pangea a existat, si din moment ce O PROFESOARA spune ceva, inseamna ca e adevarat, asa-i? Ia spune-i tu acelei profesoare sa iti dea niste dovezi pt teoria asta nu doar niste simple vorbe.
3. "Crezi ca planeta a fost asa mereu?" - Nu, planeta nu a fost intotdeauna asa. Pamantul de acum e ca o groapa de gunoi in comparatie cu Pamantul creat de Dumnezeu acum aprox 6000 de ani.
4. ""Spune o minciuna destul de mult, iar lumea te va crede". Asta se aplica in cazul tau. Nu in cazul lui Zamolxis." Serios? Ce minciuna ti se pare ca spun?
5. Pangeea apare chiar si in cartile de geografie. ce stiinta susti tu..nu stiu.

[Image: misc-jackie-chan.jpg]

Pai nu am zis de 12421 de ori ca teoria evolutiei apare ca un fapt dovedit in manuale?

Unele dintre multele minciuni:

- formarea Marelui Canion
- Straturile sunt din ere diferite
- Legea biogenetică Müller-Haeckel a fost dovedita ca o minciuna inca din 1869. Inteleg ca dureaza ceva pana manualele scolare se actualizeaza, dar ma gandesc ca 143 de ani e o perioada destul de lunga.
- Vestigial Organs
- Evolutia Calului
- Se zice ca fosilele sunt dovezi pt evolutie
- Ochiul e prea complex ca sa poate evolua
- Si muuuuuuuuuuulte altele.
[/quote]




RE: Religion Thread - Warhell - 02-03-2012

Nu mai are rost. Se pare ca nu intelegi nimic. Haha


RE: Religion Thread - soul of darkness - 02-03-2012

(02-03-2012, 07:14 PM)Warhell Wrote: Nu mai are rost. Se pare ca nu intelegi nimic. Haha

nare rost nu cred cai topic de geografie Haha)


RE: Religion Thread - Kristi - 02-03-2012

(02-03-2012, 07:14 PM)Warhell Wrote: Nu mai are rost. Se pare ca nu intelegi nimic. Haha

Exact aceasi parere am si eu fata de tine si Zamolxis. Grin

(02-03-2012, 07:30 PM)soul of darknes Wrote: nare rost nu cred cai topic de geografie Haha)

Las' ca-i faina geografia Haha Si in cazul asta, din moment ce vorbim despre imposibilitatea teoriei evolutiei, geografia, biologia, chimia si alte discipline de genu asta sunt on-topic.


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 02-03-2012

NU MAI AMESTECA FIZICA SAU MATERII DE GENUL CU EVOLUTIA VIETUITOARELOR CARE TINE DE BIOLOGIE.
Nu are rost sa discuti un subiect atat de fin cu un catar care nu stie decat sa spuna acelasi lucrur la orice fara sa demonstreze pur si simplu nimic...daca continui asa ai sa iti dai seama ca o sa ajungi ori hot ori pacaliciul unuia si altuia. Ne invartim ca prostii in cerc...pur si simplu. Pangeea a existat fie ca vrei sau nu. Iar acei 6000 de ani, accept teoria ca pamantul ar avea atata cu conditia ca...cei din antichitate aveau alt mod de a percepe timpul, si alte repere temporale...avand in vedere faptul ca luna se deplaseaza cu cativa centimetri pe an, in antichitate, timpul trecea mai repede.



RE: Religion Thread - Warhell - 02-03-2012

Gata. Mi se pare mie sau am inceput sa ne certam?


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 02-03-2012

Mda...inca o data religia dezbina oameni dar nu atat de crunt ca in istorie.


RE: Religion Thread - Kristi - 02-03-2012

(02-03-2012, 08:09 PM)Zamolxis1 Wrote: NU MAI AMESTECA FIZICA SAU MATERII DE GENUL CU EVOLUTIA VIETUITOARELOR CARE TINE DE BIOLOGIE.

Ti-am spus in postul #503 ca exista 6 tipuri de evolutie. Si numai ultimele 3 tipuri tin de biologie. Evolutia trebuie sa aiba un inceput, si acel inceput este Big bangul, vrei sa zici ca asta tine de biologie, nu?

Ma intreb de ce ai postat aceasta fraza... si mi se pare ca exista doar trei optiuni:
1. Esti prost (ma gandesc ca asta nu e cazul, dar totusi ramane o posibilitate)
2. Incerci sa ma enervezi (dar daca ai stii cat de mult ma rad cand iti citesc posturile, cred ca ai renunta la tehnica asta)
3. Una dintre cele mai probabile motive este acela ca nu mi-ai citit postul #503, si din moment ce nu imi citesti posturile, atunci nu vad de ce as mai continua discutia asta fara sens.

Eu prefer sa nu-mi irosesc minute din viata incercand sa dovedesc ceva cuiva care nu doreste sa asculte. Asa ca asta e ultimul meu post (e posibil sa mai postez niste mesaje ironice cum faci tu, asta nu neg Grin ) aici in care incerc sa mai dovedesc ceva. Tu ziceai ca daca iti dovedesc ceva ma vei crede. Ti-am dovedit deja zeci de lucruri si tot nu ma crezi, deci esti un mincinos, si nu ar trebui sa mai am incredere vreodata in ceea ce zici. Cand o sa te trezesti si o sa vrei cu adevarat sa continuam discutia sa-mi trimiti un Mesaj Privat.

(02-03-2012, 08:09 PM)Zamolxis1 Wrote: Nu are rost sa discuti un subiect atat de fin cu un catar care nu stie decat sa spuna acelasi lucrur la orice fara sa demonstreze pur si simplu nimic...daca continui asa ai sa iti dai seama ca o sa ajungi ori hot ori pacaliciul unuia si altuia. Ne invartim ca prostii in cerc...pur si simplu.

Nu mi-ai aratat nicio dovada stiintifica asa ca as fi cel mai mare cretin daca te-as crede pe cuvant. Eu in schimb ti-am aratat foarte multe dovezi, nu vrei sa crezi, treaba ta. Nu ma intereseaza ce crezi.

(02-03-2012, 08:09 PM)Zamolxis1 Wrote: Pangeea a existat fie ca vrei sau nu.

Ce dor mi-e de Dorin, de patrunjelu si ceilalti care au fost impotriva mea in acest topic Sad ... ei chiar aveau putina minte in cap si nu ziceau chestii atat de ilogice. Daca prostia ar durea... Haha

(02-03-2012, 08:09 PM)Zamolxis1 Wrote: Iar acei 6000 de ani, accept teoria ca pamantul ar avea atata cu conditia ca...cei din antichitate aveau alt mod de a percepe timpul, si alte repere temporale...avand in vedere faptul ca luna se deplaseaza cu cativa centimetri pe an, in antichitate, timpul trecea mai repede.

Eu vorbesc despre 6000 de ani, ani, nu alte unitati de masurat timpul. Se pare ca nici aici nu am fost destul de precis, asa-i?
Se "deplaseaza" sau se "departeaza" canu inteleg ce vrei sa zici?

(02-03-2012, 08:12 PM)Warhell Wrote: Gata. Mi se pare mie sau am inceput sa ne certam?

Dupa teoria lui zamolxis persoana A se enerveaza doar atunci cand persoana B spune adevaruri care nu ii convin persoanei A"
Se pare ca asta e cazul acum Smile I'm so proud of myself. Haha

Like I said... me out... until the time comes.



RE: Religion Thread - Robi - 02-03-2012

Postez si eu aiciHaha
O intrebare Necro
Adam si Eva au fost primii oameni,
Au avut 4 copii, mai exact 4 baieti
Cum au dus civilizatia mai departe?:d