World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 02-05-2012

"Scrisul cuneiform a fost inventat, cu aproximativ 5.000 de ani in urmă și consistă din adâncituri în formă de cuie, săpate în piatră sau imprimate pe tăblițe de argilă; a fost folosit de unele popoare orientale antice."
Nu am mintit cu nimic, am cautat pe ro.wikipedia.org scriere cuneiforma...si tu ne minti acum. Nu intelegi ca daca ar fi fost un potop in anul 2000 i.Hr...egiptenii, grecii sau mesopotamienii ar fi scris despre el. Potopul probabil ca a fost dar cu mult mai mult timp in urma. Gandeste-te si tu! Nu poti contrazice istoria.


RE: Religion Thread - Kristi - 02-05-2012

Citat: "Thus writing began, during the Uruk period c. 3300 BC.[2]"


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 02-05-2012

ma rog...oricum, e imposibil ca potopul sa se fi intamplat in 2000 i.Hr...dupa cum ti-am spus ar fi scris grecii despre el, si am fi gasit si data exacta al lui.


RE: Religion Thread - Kristi - 02-05-2012

Da, faptul ca grecii nu au niciol legenda despre un potop e singurul motiv pt care nu crezi in asta?
Atunci citeste asta:

"A long time ago, perhaps before the golden age was over, humans became proud. This bothered Zeus as they kept getting worse. Finally Zeus decided that he would destroy all humans. Before he did this Prometheus, the creator of humans, warned his human son Deucalion and his wife Pyrrha. Prometheus then placed this couple in a large wooden chest. The rains started and lasted nine days and nights until the whole world was flooded. The only thing that was not flooded was the peaks of Mount Parnassus and Mount Olympus. Mount Olympus is the home of the gods. The wooden chest came to rest on Mount Parnassus. Deucalion and his wife Pyrrha got out and saw that everything was flooded. They lived on provisions from the chest until the waters subsided. At Zeus' instruction they re-populated the earth."

Nu ti se pare povestea asta destul de cunoscuta? :>


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 02-05-2012

Nu e chestia de vreo legendaHaha...deci ori nu esti atent la ce scriu, ori nu m-am facut intelesHaha. Am citit povestea stai linistit...dar nu ma refer la asta...si repet acest lucru!
Daca un potop ar fi existat in anul 2000 i.Hr(in acest an, adica acum 4400 de ani...nu ma refer la altul), grecii, egiptenii, chinezii , mesopotamienii, israelitii, germanici, hispanicii, ar fi fost distrusi cu totii, deci nu am mai fi auzit de ei in istorie, dar, in acel an grecii, erau in floare, egiptenii erau in perioada regatului mijlociu, una dintre perioadele de valoare a egiptului, iar Babilonienii erau in plina expansiune. Repet daca in anul 2000 i.Hr. ar fi fost un potop, civilizatiile urmase ar fi scris despre acest lucru, iar statele dinaintea potopului nu ar fi existat, repet nu exista vreo scriere din acel an care sa spuna ceva despre un potop, ci probabil niste legende care vorbesc de perioada de inceput a lumii.
Deci acu 4400 de ani nu avea cum sa fie vreun potop poate cu ceva ani inainte da, dar altfel nu! Sper ca de data asta ai inteles ce vreau sa spun. Nu neg existenta potopului dar el probabil ca a fost mai inainte de anul 4000 i.Hr. cand spui tu ca a aparut Pamantul! Desi se stie ca atunci aparusera egiptenii si mesopotamienii, popoare care nu aveau cum sa apara atat de repede, ci ar fi trebuit sa treaca cateva sute de ani pana cand urmasii lui Adam si Eva s-ar inmultit sufiecient de mult ca sa fondeze aceste popoare. Si se stie foarte bine ca populatiile celor doua popoare erau extrem de numeroase, numar la care nu se putea ajunge intr-un an doi.


RE: Religion Thread - Kristi - 02-06-2012

4400 de ani in urma = 2400 i.Hr.

Acel potop universal a avut loc acum ~4400 de ani, asta inseamna ca datarea popoarelor enumerate de tine trebuie sa fie gresita. Pentru mai multe detalii despre adevarata datare a Egiptului citeste cartea "Unwrapping the Pharaohs" de John Ashton pe care o poti gasi aici impartita pe capitole.

Si inca ceva. Foarte rar se dateaza fosilele prin radiodatarea cu carbon, deobicei se foloseste "the geologic column". Cu alte cuvinte evolutionistii dateaza fosilele in functie de stratul de pamant in care se gasesc. Si acest "geologic column" nu exista niciunde in lume, ci doar in manualele scolare. De intereseaza subiectul asta, sau discutam altceva?


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 02-06-2012

Egiptul in anul 3000 i.Hr. a fost reunit de Menes, avand capitala la Memphis(balanta dublei tari)...in anul 2400 i.Hr., egiptul era in perioada Regatului vechi...adica atunci cand s-au construit piramidele...daca acest potop ar fi fost atunci, acum nu am mai fi avut marea piramida, si cel putin ar fi scris cineva de el!


RE: Religion Thread - Kristi - 02-06-2012

"si cel putin ar fi scris cineva de el!" - ... se pare ca pana acum am vorbit degeaba :| Haha


RE: Religion Thread - old nick - 02-06-2012

Vorbiti despre niste lucruri care se presupune ca s-au petrecut in urma cu mii de ani in timp ce nu stim cu certitudine ce s-a intamplat nici macar cu turnurile gemene in urma cu un deceniu. Daca ar fi sa-mi dau (iar) cu parerea pe tema asta as spune ca toate teoriile pe care le cunoastem despre originea vietii sunt doar niste teorii care apara interese religioase si stiintifice in aceeasi masura.




RE: Religion Thread - Kristi - 02-07-2012

"Vorbiti despre niste lucruri care se presupune ca s-au petrecut in urma cu mii de ani in timp ce nu stim cu certitudine ce s-a intamplat nici macar cu turnurile gemene in urma cu un deceniu." - Creatia e mult mai usor de demonstrat decat evenimentele din 9/11/2011.

Ok, sa recapitulam:

Originea universului:
- a fost creat de un Creator
- s-a creat singur
- a existat mereu
(daca gasesti si alte optiuni as vreau sa le vad)

Stiinta arata cu degetul spre prima varianta. Fie ca (,) crezi, fie ca nu, asta este si va ramane mereu adevarul.

Pana acum v-am aratat zeci de dovezi pro-creatie. De ce nu vad pe nimeni care sa-mi arate ca folosesc dovezi gresite/eronate. Probabil pt ca am dreptate, right? Grin