World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Warhell - 02-09-2012

Lasa-l in lumea lui Zamolxis. Eu nu ma mai obosesc cu stupizenii d-astea. Daca asa a fost educat, n-are rost. Nu stiu cum poti sa crezi in astfel de tampenii, gen creatia, Turnul Babel, etc..


RE: Religion Thread - Kristi - 02-09-2012

(02-09-2012, 07:32 PM)Warhell Wrote: Lasa-l in lumea lui Zamolxis. Eu nu ma mai obosesc cu stupizenii d-astea. Daca asa a fost educat, n-are rost. Nu stiu cum poti sa crezi in astfel de tampenii, gen creatia, Turnul Babel, etc..

Eu m-am hotarat sa cred in tot ceea ce scrie in Biblie atat timp cat nimeni nu o dovedeste gresita. Cand cineva imi va dovedi ca Biblia contine vreo greseala sau vreo contradictie, nu o voi mai crede. Simplu.
Daca tu nu ai dat nicio sansa Biblie ci pur si simplu ai considerat ca nu conteaza, asta e problema ta.

"Lasa-l in lumea lui Zamolxis." - cine vorbeste...! Haha Ala care zice ca biblia nu e adevarata dar nu e in stare sa imi arate ce parte a bibliei e in neregula. Grow up and get a life!

Dar nu ma astept ca tu sa crezi vreodata in Dumnezeu, nu din moment ce esti obsedat cu Hitler. In biblie scrie ca toate popoarele sunt de acelasi sange, din acest motiv Hitler nu era credincios, pt ca conform bibliei ptul sa faca toate lucrurile idioate pe care le-a facut.


RE: Religion Thread - Warhell - 02-09-2012

Haha "Get a life" Haha Tot eu? Haha Eu sunt cel care sta non-stop pe forum?
Ai devenit penibil de ceva timp (fara suparare). De fiecare data cand aduc vorba de ceva la care nu poti aduce dovezi schimbi subiectul sau nu imi raspunzi. De exemplu nu mi-ai raspuns la intrebarea asta:

"De ce nu a existat nici un pictor sau un istoric pe vremea lui Iisus?" - Iti raspund eu, pentru ca nu A EXISTAT NICI UN IISUS!

Te las in biblia ta, iar eu raman in a mea.


RE: Religion Thread - Kristi - 02-09-2012

"De ce nu a existat nici un pictor sau un istoric pe vremea lui Iisus?" - Ai auzit vreodata de asa ceva? -http://www.dailymail.co.uk/news/article-1372741/Hidden-cave-First-portrait-Jesus-1-70-ancient-books.html

Care alte dovezi mi-ai arata la care eu nu am putut raspunde? Haha

[sarcasm]Ai dreptate, eu stau 24/24 pe forum. Cum sa nu..[/sarcasm]


RE: Religion Thread - Warhell - 02-09-2012

Ai auzit de Jean-Francios Champollion? Care a descifrat hieroglife? Sa spunem ca stiai. Stiai si ca BISERICA a fost impotriva lui?! Pe motiv ca unele hieroglife ar fi putut distruge religia? Nu? NU!


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 02-09-2012

Au existat Warhell...doar ca cei din acea perioada pictau pe lemn, iar operele nu s-au pastra, doar cateva inca mai exista, printre care chipul lui Iisus interpretat printre primele dati cu barba.
Biblia nu e 100% exacta, Turnul Babel a fost defapt un zigurat construit de Nabucodonosor al II-lea in cinstea zeului Marduk Bel. Data potopului nu mi se pare prea buna, e cam imposibil sa fi fost in 2400 i.Hr. din rpicina ca acolo au existat o gramada de popoare. Stiu cao sa radeti de mine, dar la partea cu tehnologia nu cred ca anticii erau asa de dezvoltati in schimb eu cred ca Atlantida a existat, si chiar mi-ar placea sa citesc dialogurile lui Platon despre Atlantida. Si am citit cateva carti despre asta in care spunea ca Atlantii erau extrem de evoluati tehnologic, doar ca un cataclysm le-a distrus lumea pe veci. Desigur daca cineva mi-ar putea arata ca Atlnatida nu a existat, il voi crede cu placereSmile. Cam asa e si in cazul tau Kristi! Tu crezi in ceva ce inca nu poate fi demonstrat daca e adevarat sau nu, desigur vorbind de datele efectuarii, nu mi se pare prea pluzibila chestia. Profesorul meu de fizica ne spune ca s-ar putea sa fim prima generatie care va trai vesnic, si spera in acest lucru, ba chiar de multe ori ne ureaza ca spera ca noi sa traim destul incat peste 30000 de ani sa vedem cum ajunge Voyager in dreptul stelei Sirius. Unde s-ar putea sa gaseasca viata. Atentie pe voyager exista discuri de aur pe care este inregistrat un mesaj de salut pe 50 de limbi printre care si romana, iar tot pe o bucata de aur este desenata sau gravata prin intermediul imaginilor, tot ce inseamna descoperiri stiintifice al omenirii.
Am o intrebare, daca anticii erau asa de dezvoltati tehnologic, de ce nu au ajuns pe Luna sau in orbita?
Asta nu am stiut-o Warhell!


RE: Religion Thread - Warhell - 02-09-2012

Bunica e si ea pocaita (din Hunedoara), insa niciodata nu am vorbit cu ea despre religie. Data viitoare cand o s-o intalnesc am sa vorbesc numai si numai despre religie. Sunt curios daca si ea gandeste la fel ca tine.

Atlantida? E posibil, nu stiu prea multe despre ea.


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 02-09-2012

Sa imi spui si mie cand vii la Hunedoara!Smile...Smile.


RE: Religion Thread - old nick - 02-09-2012

(02-09-2012, 12:14 AM)Kristi Wrote: O vei consolida chiar daca parerea persoanei in cauza este ca evolutia e adevarata? Eu am un respect fata de tine mult mai mare decat crezi, dar totusi, parerea mea e ca orice persoana care crede ca se trage dintr-o piatra e prost. Period.

Voiam sa spun ca daca cineva crede in dumnezeu nu va gasi niciodata destule motive sa nu mai creada ci isi va consolida credinta fiind de acord cu parerile pro-religioase. Si chestia functioneaza la fel daca cineva nu crede, ca in cazul meu. Nu sunt un evolutionist convins pentru ca nu sunt de acord cu multe aspecte ale teoriei respective. Dar prefer sa sper ca evoluam cel putin din anumite puncte de vedere. As fi dezamagit cumplit daca as fi convins ca suntem rodul unui efort creator care s-a soldat cu un esec rasunator, pentru ca in acest moment nu simt ca suntem cu nimic mai speciali decat alte specii cunoscute. Mai precis as spune ca eventualul creator a reusit sa creeeze o specie de fanfaroni care se pretind superiori (animalelor) asemanator teoriei naziste, etc. dar care sunt doar niste animale inevoluate cu pretentii. Ce diferente esentiale sunt intre comportamentul uman si cel animal vorbind la modul general, fara viziuni pompoase? Niciuna. Nu vreau sa discut despre lumea de acum 6000 sau 600 de milioane de ani. Ultimii 2000 de ani care ar fi trebuit sa faca diferenta din punct de vedere al crestinismului arata ca oamenii sunt la fel de cruzi si fatarnici. Din cauza acestui esec religios as fi preferat sa existe o oarecare evolutie spirituala colectiva, pentru ca sclipiri individuale exista si nu neg asta. Mi se pare trist ca omenirea gandeste ca acum 2000 de ani proslavind divinitati si serpi vorbitori aratandu-i cu degetul pe cei care cred ca au evoluat dintr-o piatra. E un fel de "rade ciob de oala sparta". Da, as fi preferat evolutia spiritului in dauna opacitatii religioase. Din pacate a evoluat decat stiinta care a devenit in multe cazuri o unealta a religiei. Nu ma deranjeaza teoriile care se contrazic pe tema nasterii universului pentru ca sunt inofensive si infertile. Ma deranjeaza sa vad un animal feroce care se pretinde om evoluat sau fiinta creata special de un creator care ucide un copil cu o arma sofisticata produsa dupa ultimele standarde stiintifice dupa care se inchina si spune ca si-a facut datoria in numele domnului. Atata timp cat vom trai stiind ca se intampla asa ceva in jurul nostru nu ne vom putea pretinde nici evoluati, nici alesii domnului..


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 02-09-2012

Si ziceai Kristi ca noi nu ne putem numi animale...noi suntem cele mai groaznice animale, desi fara colti sau gheara, noi avem creier sa le cream pe toate la un stadiu super avansat. Tocmai asta ne face pe noi o arma suprema, niste fiinte care pot distruge folosindu-si mintea. Cred ca te referi al meteoriti. De unede stii ctu Kristi ca oamenii defapt nu sunt bacteriile care au venit odata cu meteoritii care au picat pe Pamant si a adus apa? Sau de unde stiu eu ca Dumnezeu nu a creat lumea? Simplu nu stim si atat, degeaba aducem argumente deoarece nu vom reusi niciodata. Eu sincer, mi-as dori din tot sufletul sa aflu tot ce se stie deja in orice domeniu si sa si imi aduc contributia in istorie, poate ca un politician abil, poate ca un despot, poate ca un inventator, poate ca un poet, poate programator...etc., nu se stie ce imi va oferi viata.
Eu dintr-un singur motiv as dori ca ce a spus profu despre viata vesnica sa se implineasca, pur si simplu ca sa descopar secretele acestei lumi. Si sa prind perioada in care vom migara cut totii in alt loc, din cauza ca luna -a departat din orbita.
Eu cred ca e o dorinta fireascaSmile.