World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Warhell - 02-27-2012

O sa aflu eu cat de primitoare e Germania vara asta.


RE: Religion Thread - Killmee - 03-05-2012

Am cateva intrebari pentru cei ce cred in Dumnezeu ...

Ce va face sa credeti in Dumnezeu ?
Daca e din ce e scris in Biblie, atunci de unde stiti ca nu a fost doar un alt mod de a controla oamenii ?
De ce Dumnezeu a ales poporul everu ca fiind poporul ales ?
De ce toti crestinii zic ca nu se stie unde a fost Edenul cand se stie din scripturile maiase ( sau sumeriene nu mai stiu exact ) ?
Si ultima intrebare ...
Toti cei care cred in Dumnezeu zic ca nu este viata pe alte planete si vreau sa stiu. DE CE ?



RE: Religion Thread - soul of darkness - 03-05-2012

1 Nu cred


RE: Religion Thread - Killmee - 03-05-2012

Nici eu nu cred pentru ca m-am informat cu aceste lucruri si am sapat cat de adanc a fost posibil sa aflu adevarul ... dar vreau sa vad care si cum raspunde la intrebari



RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 03-05-2012

Faza cu viata pe alte planete nici eu nu sunt de acord ca nu exista. Eu cred ca exista asa ceva, deoarece s-au gasit vreo 3 planete in care viata poate fi propice, doar ca nu sunt de acord cu chestia ca o civilizatie avansata ar putea ataca Pamantul. Adica noi suntem asa de inapoiati si de mici, incat nu ar avea niciun motiv sa ne atace. In Biblie sunt multe fabulatii, eu cred ca in acea carte trebuie sa crezi ca morala nu ca fapte, trebuie sa fii nebun sa crezi in Biblie ca fapte, deoarece biblia a fost cea mai prefecta forma de manipulare si inca este. Pai gandit-va in epoca medievala, taranii care abia stiau limba lor materna, se duceau la biserica, iar in biserica vedeau picturi pe pereti cu apocalipsa si moarte, iar dupa ce le predica preotul in latina, greaca veche si slavona, le mai si spunea sa nu se rascoale ca daca nu ajung in iad, astfel boierul statea linistit, deoarece stia ca taranul prost nu se va rascula, iar biserica traia bine. In plus mai tarizu bisrica a inceput sa vanda indulgente, ca sa vezi...plus ca biseirica a distrus evolutia stiintei. Daca biserica nu ar fi fost pusa atat de sus in societate, acum am fi putut fi cu cateva ste de ani inainte. Dar asta este. Nu are rost sa credem in rai, iad sau altceva, deoarece ne creem o imagine degeaba, eu zic ca pana la urma vom afla toti adevarul, peste vreo 80 de aniHaha.


RE: Religion Thread - Killmee - 03-05-2012

Ok iti zic eu de ce s-ar chinui sa ne ocupe planeta ... la orice planeta pe care poate exista viata exsita si un strat de ozon care contine in alcatuirea lui AUR si planeta noastra contine mult aur, care au auzit de Anunnaki si despre Nibiru are trebui sa stie cum s-au format bestiile mitologice si cum a fost creat omul si chiar daca nu cred in Dumnezeu cred in ceea ce am citit pentru ca Anunnaki sunt descrisi cum sunt si zeii egiptului antic si aici vine marea intrebare daca n-au existat acesti "zei" cum au reusit egipteni sa contruiasca piramidele care se pot vedea si de pe luna ? avand in vedere ca sunt formate din mai multe "caramizi" sa zicem asa care cantaresc de la 3tone in sus si sunt facute la "bloboc" mai pe babeste ... au avut masini de teren ? au avut o macara sau ceva ? au avut laser sa taie acele "caramizi" incredibil de mari si sa aiba forme identice ? nu cred...


----------------------------------------------------------

http://www.lovendal.net/wp52/anunnaki-extraterestrii-de-pe-nibiru-pe-pamant-o-istorie-de-450-000-de-ani-partea-1/

http://forum.ioanistrate.ro/showthread.php?1602-Femeie-Anunnaki

Cititi si vizionati aceste video-uri si exprimati-va parerile ...


RE: Religion Thread - Hegan - 03-05-2012

Eu cred in Dumnezeu.


Dar nu am auzit pe un preot sa zica ca nu exista extraterestiHaha.

evreii au fost poporul ales deoarece ei credeau cel mai mult in Dumnezeu iar Hristos s-a nascut acolo. Ei au fost printre primele popoare ce au crezut in Dumnezeu.


RE: Religion Thread - Killmee - 03-05-2012

(03-05-2012, 08:44 PM)Hegan Wrote: Eu cred in Dumnezeu.


Dar nu am auzit pe un preot sa zica ca nu exista extraterestiHaha.

evreii au fost poporul ales deoarece ei credeau cel mai mult in Dumnezeu iar Hristos s-a nascut acolo. Ei au fost printre primele popoare ce au crezut in Dumnezeu.

Sunt alte popoare care crede-au intr-un Dumnezeu cu mult inainte de a se naste Hristos. Daca nu ma insel "Babilon Tower" a fost constriut cu mult timp inainte de a se naste Hristos.
Si chiar daca zici " nu am auzit un preot sa zica ca nu existra extraterestri" au zis-o multi si au mai si zis ca sunt doar fiinte fictive create de adeptii lui Satana.




RE: Religion Thread - Kristi - 03-05-2012

(03-05-2012, 08:13 PM)Killmee Wrote: Am cateva intrebari pentru cei ce cred in Dumnezeu ...

Ce va face sa credeti in Dumnezeu ?
Daca e din ce e scris in Biblie, atunci de unde stiti ca nu a fost doar un alt mod de a controla oamenii ?
De ce Dumnezeu a ales poporul everu ca fiind poporul ales ?
De ce toti crestinii zic ca nu se stie unde a fost Edenul cand se stie din scripturile maiase ( sau sumeriene nu mai stiu exact ) ?
Si ultima intrebare ...
Toti cei care cred in Dumnezeu zic ca nu este viata pe alte planete si vreau sa stiu. DE CE ?

1. Ce ma face sa cred ca exista Dumnezeu? Imposibilitatea contrariului. E imposibil sa nu existe un Dumnezeu la cat de complexa e lumea.
2. Si cu ce e de vina Biblia ca unii au interpretat-o gresit? Si inca ceva la punctul asta: Dumnezeul Bibliei este ulimul dumnezeu pe care un om sanatos la minte ar vrea vreodata sa-l inventeze. De ce ar vrea orice cineva sa inventeza un dumnezeu care iti zice ca nu ai voie sa faci unele lucruri pe care tu ai vrea sa le faci, huh?
3. Pentru ca a trebuit ca Isus sa se nasca undeva, nu? Intr-un popor. Intr-o natiune. Daca ii alegea alt popor, atunci ziceai de ce i-a ales pe ei, nu? Parerea mea e ca, pur si simplu trebuia sa aleaga un popor in care sa se nasca fiul lui.
4. Nu se stie unde e Edenul. E imposibil sa stii. Tu unde zici ca a fost?
5. Pamantul a fost creat special pentru viata.

(03-05-2012, 08:23 PM)Zamolxis1 Wrote: plus ca biseirica a distrus evolutia stiintei. Daca biserica nu ar fi fost pusa atat de sus in societate, acum am fi putut fi cu cateva ste de ani inainte. Dar asta este. Nu are rost sa credem in rai, iad sau altceva, deoarece ne creem o imagine degeaba, eu zic ca pana la urma vom afla toti adevarul, peste vreo 80 de aniHaha.

Biserica a distrus evolutia stiintei? WOW .. am trait sa-o aud si pe asta.. Haha Toate ramurile stiintei au fost incepute de creationisti. Te rog sa imi spui o singura avansare in stiinta pe care o avem din cauza teoriei evolutiei. Din cauza evolutiei avem calculatoare/televizoare/telefoane, din cauza ei am ajuns pe luna, din cauza ei se pot face operatii pe inima/transplanturi? Cu ce ne-a ajutat aceasta teorie? Teoria evolutiei este cauzat aparitia nazismului, marxismului, fascismului, comunismului etc. - e pur si simplu o teorie extrem de tampita, dar in acelasi timp foarte periculoasa.

(03-05-2012, 08:23 PM)Zamolxis1 Wrote: In plus mai tarizu bisrica a inceput sa vanda indulgente, ca sa vezi...

Nici eu nu sunt de acord cu ce a facut biserica catolica (papalitatea).


RE: Religion Thread - Zamolxis1 - 03-05-2012

O civilizatie avansata artrebui sa stie sa scoata aur din orice, sa controleze intreaga energie a stelei unde locuiesc, sa folosesca intregile resurse ale planetei lor. Noi nu folosim nici 1% dinr esursele noastre. Acele piramide au fost construite cu ajutorul unor pante cu busteni pe ele. Trase de cativa sclavi. In zeci de ani s-au consruit. In plus sunt facute din calcar iar calacrul este un material extrem de moale. Dupa cum am spus, nu ar trebui sa crezi in biblie ca fapte ci ca morala!